Hodnota Tesly vyrostla za den o 150 miliard. Co tyto obří skoky přináší firmě, investorům a Muskovi?
Tržní kapitalizace Tesly vyrostla za den o víc, než kolik je hodnota VW a Stellantisu dohromady. Automobilku samotnou to ale tolik neovlivňuje.
Právě jsme zaznamenali rekordní jednodenní růst a nebo naopak propad. Při čtení zpráv z amerických burz můžeme podobné titulky vnímat v posledních letech celkem pravidelně. Jak největší firmy na světě rostou, jsou při významných událostech obří také změny v jejich tržní hodnotě. Naposledy zaujala Tesla, ale v zásadě oběma směry si v poslední době připsaly ať už osobní, nebo dokonce globální rekordy také třeba Apple, Nvidia, Meta, Microsoft nebo Amazon. Co se ale děje uvnitř firem, když investoři ve velkém akcie nakupují? A jak z toho benefitují právě sami investoři?
Jako příklad, na kterém si dění na burze a v rámci firmy popíšeme, poslouží zmíněná Tesla. Americká automobilka koncem minulého týdne zveřejnila své hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí letošního roku. Z čísel plyne, že firma vykazuje zdravý růst tržeb, zisků i marží, přičemž dobrých výsledků dosáhla také v energetickém segmentu. Celkově tržby Tesly vzrostly o osm procent – zatímco samotný segment automobilů pouze o dvě procenta, kompenzovala to oblast energetiky růstem o 52 procent.
Pomohly také příjmy z prodeje regulačních kreditů ve výši 739 milionů dolarů a klesající náklady na materiál a suroviny, což vedlo k rekordně nízkým výrobním nákladům na jedno vozidlo ve výši 35 100 dolarů. K tomu šéf Tesly Elon Musk přislíbil další rozvojové kroky. Zmínil například, že příští rok uvede na trh nové levné modely, že se Cybertruck poprvé stal ziskovým a že očekává nárůst prodeje o 20 až 30 procent. Tesla se podle něj také jednou stane největší společností na světě (aktuálně je desátá, Apple a Microsoft jsou čtyřikrát větší).
Zdá se tedy, že Tesla je na dobré cestě z nejtěžšího období, což v pátek ocenily i akciové trhy, kde Tesla posílila o 22 procent. Růst o více než o pětinu je sám o sobě výrazný, o to víc, když se bavíme o jedné z deseti největších firem světa. Tento skok tak zajistil, že tržní kapitalizace Tesly během jediného dne vyrostla o 150 miliard dolarů. A přestože se vedou neustále debaty o tom, jestli je Tesla více technologická společnost než klasická automobilka, přidejme pro kontext následující údaj.
Oněch 150 miliard dolarů odpovídá zhruba trojnásobku celkové kapitalizace koncernu Volkswagen nebo čtyřnásobku hodnoty koncernu Stellantis. Tržní hodnota Tesly se tedy během čtyřiadvaceti hodin zvýšila více, než kolik je celková hodnota Volkswagenu a Stellantisu dohromady. Je to přitom paradoxní, protože oba tradiční výrobci automobilů vykazují výrazně vyšší zisky než Tesla.
Největší automobilky na světě dle tržní hodnoty (k 28. 10. 2024)
- Tesla (864 miliard dolarů)
- Toyota (228 miliard dolarů)
- BYD (118 miliard dolarů)
- Ferrari (87 miliard dolarů)
- Xiaomi (82 miliard dolarů)
- Mercedes-Benz (66 miliard dolarů)
- Porsche (63 miliard dolarů)
- General Motors (58 miliard dolarů)
- BMW (52 miliard dolarů)
- Volkswagen (51 miliard dolarů)
- Honda (48 miliard dolarů)
- Maruti Suzuki India (45 miliard dolarů)
- Ford (44 miliard dolarů)
- Tata Motors (44 miliard dolarů)
- Hyundai (43 miliard dolarů)
- Mahindra & Mahindra (41 miliard dolarů)
- Stellantis (39 miliard dolarů)
- Li Auto (29 miliard dolarů)
- Great Wall Motors (28 miliard dolarů)
- Kia (27 miliard dolarů)
Růst tržní hodnoty Tesly pomohl také k nárůstu majetku samotného Elona Muska. Během jediného dne se zvětšil o 34 miliard dolarů na celkovou odhadovanou hodnotu 270 miliard dolarů. Co ale tato čísla skutečně znamenají?
Čísla, co mají vliv, a čísla, co jsou virtuální
Tržní kapitalizace, kterou tvoří počet akcií v oběhu násobený jejich cenou, nevypovídá přímo o tom, jaké tržby či zisky firma generuje. Cena akcií spíše odráží očekávání investorů. Například poslední zmíněné výsledky Tesly na ně zapůsobily natolik, že akcie začali ve velkém nakupovat a jejich cena tak vystřelila o zmíněných dvaadvacet procent nahoru. A díky tomu vzrostla i celková tržní kapitalizace firmy.
Podobně můžeme nahlížet také na majetek miliardářů – ve většině případů je tvořen zejména akciemi jejich firem. Jde nicméně do značné míry o virtuální číslo, protože pokud by se rozhodli svůj majetek držený v akciích převést do hotovosti, reálná suma by zřejmě nebyla stejná, jako je aktuálně na burze. Obvykle totiž drží velké množství cenných papírů a jejich masivní prodej by pravděpodobně způsobil pokles ceny akcií, protože by jich najednou na trhu bylo více, než o kolik by měli ostatní investoři zájem. Velcí akcionáři je proto obvykle prodávají postupně.