Hollywoodští skladatelé v Praze podpoří spálené Los Angeles. Přijedou autoři hudby z Frozen a Gladiátora 2

Zazní skladby z druhého Gladiátora, Shreka, ale i ze sci-fi světa Warhammeru 40 000 či z netflixovské Hry na oliheň.

Michal MančařMichal Mančař

harry-gregson-williams

Foto: Kač Brožová

Skladatel Harry Gregson-Williams je podepsaný pod Shrekem i druhým Gladiátorem

0Zobrazit komentáře

Jedna událost, tři koncerty s nádechem Hollywoodu. Už v dubnu Prahu rozezní akce Composers Summit Prague, která do Česka přiláká ty největší osobnosti filmové a herní hudby – tentokrát v čele s mužem, jenž je podepsaný pod hudbou disneyovského Ledového království a marvelovskými filmy a seriály.

Bude to velký svátek fanoušků filmové, ale i videoherní hudby. Od 17. do 22. dubna do Prahy zamíří skladatelé jako Christophe Beck, Harry Gregson-Williams nebo Jung Jaeil. Možná vám jejich samotná jména tak moc neřeknou. Ale hudbu, kterou stvořili, znáte.

Beckovým nejznámějším dílem je hudební doprovod animovaného Ledového království, jako producent se podílel i na oscarovém hitu Let It Go neboli Najednou. Pracoval také na všech třech Ant-Manech a některých marvelovských seriálech. Gregson-Williams zase složil hudbu pro Shreka i pro druhého Gladiátora. Jung Jaeil a jeho tvorba jsou pak možná ve vaší paměti nejčerstvější, kromě filmového Parazita je totiž i skladatelem netflixovské Hry na oliheň.

Tyto a další osobnosti – mimo jiné i Rupert Gregson-Williams, Harryho mladší bratr – přivítá Composer Summit Prague ve svém už čtvrtém ročníku. „Ten letošní je nabitý hvězdami, řadíme se mezi nejlépe obsazené události filmové a gamingové hudby na světě,“ říká ředitel summitu Alexandr Smutný.

Zahajovací koncert Composer Summitu Prague rozezvučí pražský Obecní dům 17. dubna. Na programu jsou skladby z tak rozdílných děl, jako jsou superhrdinský Aquaman, zmíněný zlobří Shrek, romantická komedie 500 dní se Summer, ale i temné tóny videoher ze sci-fi univerza Warhammeru 40 000 od Jespera Kyda.

Následovat bude koncert Hry na oliheň, na kterém se Jung Jaeil ukáže ve svém vůbec prvním evropském představení. Prostor Nová spirála na holešovickém výstavišti při něm využije otáčivé jeviště a divákům přinese nejen muzikální zážitek, ale i vizuální show spojenou s hitem od Netflixu.

Trojice koncertů v doprovodu Českého národního symfonického orchestru vyvrcholí 22. dubna ve Velké dvoraně Veletržního paláce. „Vystoupí ty největší hvězdy letošního summitu. Osobně se představí slavné rodiny skladatelů Hollywoodu – bratři Gregson-Williamsové, taktéž bratři Dannové a hlavní hvězda Christophe Beck. Na dramaturgicky jedinečném koncertě zazní řada známých melodií, včetně živé premiéry hudby k filmu Gladiátor 2,“ říká ředitel akce.

Hollywoodský odkaz nicméně koncerty ponesou i mimo samotné tóny soundtracků. Nedávné ničivé požáry v Los Angeles zasáhly domovy i některých účinkujících, akce – která nabídne i možnost setkání s účastníky nebo workshopy – se proto ponese v benefičním duchu.

„Vzhledem k tragickým událostem v Los Angeles jsme se rozhodli, že celý výtěžek ze závěrečného koncertu věnujeme na podporu postižených kolegů hudebníků, muzikantů a pracovníků v hudebním sektoru, které velký oheň připravil o domovy,“ uzavírá Smutný.

Třetí Avatar představí zlé Na’vi, ale to má být jen začátek. Musíte dělat odvážné kroky, říká Cameron

Avatar s podtitulem Fire and Ash do kin dorazí v prosinci. Režisér slibuje vzrušující akci, více ho ale zajímá, jak si pohrát s očekáváními diváků.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

AVATAR: THE WAY OF WATER

Foto: Falcon

Neytiri a Jake, hlavní hrdinové Avatara

0Zobrazit komentáře

Na obvinění, že Avatar do detailu propracovaný svět a ohromující vizuální stránku využívá pro vyprávění neoriginálního, předvídatelného příběhu, režisér James Cameron už v minulosti reagoval poznámkou, že příběh není banální, ale univerzální. Celkem čtyři chystaná pokračování ale jednak otevírají prostor vydat se mnoha různými směry, jednak vyžadují dostatečně zajímavý vývoj, aby diváci prostě neztratili zájem. Předloňský Avatar: The Way of Water ještě spoléhal na vcelku očekávatelné rozšíření prvního filmu, třetí díl, který do kin dorazí letos, má ale věci výrazně zkomplikovat. Cameron teď prozradil, jak o sérii přemýšlí.

Avatar diváky zavedl na měsíc Pandora, kde lidé těží extrémně vzácnou a cennou surovinu, dostanou se ale do konfliktu s domorodci Na’vi, protože ohrožují jejich domov. Na’vi lidi s pomocí mariňáka Jakea Sullyho, který se připojí na jejich stranu, vyženou, o šestnáct let později ale ze Země přiletí nová armáda. Jake s rodinou, kterou mezitím založil, prchá k vodnímu klanu, vojáci ho ovšem najdou a dochází k dalším střetům. Na konci druhého filmu s podtitulem The Way of Water je budoucnost nejistá a válka o Pandoru teprve začala.

Přestože Avatar vypráví kanonický příběh, jeho vyobrazení střetu původních obyvatel s kolonizátory funguje velice dobře a zejména ve druhém filmu na sebe nabaluje poměrně radikální myšlenky. Například v dějové linii s mluvícími velrybami Tulkun jasně dochází k závěru, že někdy gándhíovský mírumilovný odpor nedává smysl a je nutné hrubé násilí. Oba filmy ale spadají do klasického stereotypu černobílé morálky se vznešenými divochy a zlými bělochy. Třetí film má věci zkomplikovat. 

Pokračování s podtitulem Fire and Ash (Oheň a popel) uvede dva nové klany Na’vi. Jeden, spojený s elementem větru, představí koncept obchodu na Pandoře: „Jsou to nomádští obchodníci, něco jako byly velbloudí karavany s kořením, které cestovaly po světě ve středověku,“ popisuje režisér James Cameron v novém rozhovoru pro magazín Empire. Spolu s nimi se setkáme v novými obřími létajícími tvory, na nichž Pandořané cestují.

Větší roli v příběhu by ale měl hrát klan popela a jeho vůdkyně Varang. „Stojí v čele lidu, který si prošel peklem. Zocelilo ji to,“ vysvětluje Cameron. „Udělá pro své lidi cokoliv, i věci, které bychom považovali za špatné,“ dodává. Právě klan popela má narušit jednoduché vnímání, že všichni lidé jsou zlí a všichni Na’vi dobří, třetí díl epického sci-fi má do univerza Avatara jejím prostřednictvím vnést složitější morální otázky. Kdežto vůdcové klanů Omatikaya i Metkayina Jakea nakonec přijali, Varang mu bude nepřítelem.

To má přinést napínavé akční scény a děj komplikovat do takové míry, že z toho nemusí být diváci zrovna nadšení. „Je to složité. Mohli bychom se nechat unést a všichni si budou říkat: Sakra, o tohle jsem se neprosil. Pokud ale neděláte odvážné kroky, mrháte časem a penězi všech kolem,“ uvažuje Cameron. Dosud byla jeho nejodvážnějším krokem spojeným s Avatarem investice hromady peněz do nových technologií, pro jeho natočení. Zrovna tento risk se ale vyplatil.

Série se ovšem s třetím dílem dostává do kritického bodu, kde už jen oslnit vizuální stránkou nemusí stačit. První Avatar ohromil fotorealistickým digitálním světem, druhý laťku posunul o kus výše úrovní detailů i rozsáhlými scénami ve vodě. Fire and Ash bude jistě minimálně na stejné úrovni, od Cameronových projektů si ale publikum zvyklo očekávat něco více – legendární Terminátor 2 ve své době přišel s pokrokovými vizuálními efekty, dodnes ale funguje díky chytré zápletce, která ze zloducha učinila hrdinu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Třetí Avatar měl vyjít už loni v prosinci, filmaři ale chtěli mít více času na postprodukci, takže se premiéra odložila až na 18. prosince letos. Přestože samotné natáčení z většiny proběhlo už před více než pěti lety, převést záběry lidí ve spandexových overalech pobíhajících v ateliérech na třímetrové mimozemšťany bojující o budoucnost měsíce v jiné galaxii je velice náročné. Sám Cameron přiznal, že až teď jim to konečně začíná jít a není to „taková noční můra“.

„Myslím, že jsme na tom dobře. Máme hotových dvakrát tolik záběrů, kolik jsme v téhle době měli u druhého filmu,“ poznamenává režisér. Naznačil při tom, že třetí film je přibližně stejně dlouhý jako předchozí The Way of Water s velkolepou stopáží 192 minut. Původně se zvažovalo snímek pro kina zkrátit a „plnou“ verzi vydat až později jako u původního Avatara, filmaři se ale nakonec rozhodli použít vše, co měli. Ostatně diváci na pokračování čekali třináct let.

Nabídnout co nejvíce dává dobrý smysl i tentokrát, na plánovaný čtvrtý film, který už je z části natočený, totiž budeme čekat až do prosince roku 2029. Mezi Avatary 3 a 4 má být velký časový skok také z hlediska děje – zatím není známo proč, internetem ale koluje Cameronovo prohlášení, podle něhož mu ke scénáři čtvrtého filmu místo poznámek od vedení studia přišel jen e-mail s větou „Ty vole.“ Pátý a pravděpodobně poslední snímek, plánovaný na konec roku 2031, nás má zavést i na poničenou Zemi.

Pozor, následuje spekulace s možným vyzrazením zásadního dějového zvratu třetího Avatara:

A co by mohlo být ono riskantní rozhodnutí, o kterém James Cameron mluví? Na internetu se spekuluje, že by v Avatarovi: Fire and Ash mohl zemřít dosavadní hlavní hrdina Jake Sully. Indicií pro to je pár, počínaje samotným komentářem, že by mohlo jít o něco, co diváky naštve – smrt hlavní postavy zní jako dobrý důvod. Navíc v minulosti unikly údajné pracovní názvy následujících filmů, přičemž ten třetí zněl Avatar: The Tulkun Rider – tedy jezdec na zmiňovaném vysoce inteligentním tvorovi podobném velrybě. S jedním z nich se sblížil Jakeův syn Lo’ak, jež by svého otce mohl nahradit jako hlavní postava zbytku ságy. Jak už zaznělo, mezi třetím a čtvrtým Avatarem má být větší časový skok v ději. V tomto čase Lo’ak dospěje a může být připravený převzít otěže.