Holokaust jich přežil jen zlomek. Mrazivá svědectví českých Romů a Sintů ukazuje nová online databáze
Digitální platforma přináší příběhy těch, co přežili hrůzy nacistických koncentračních táborů, a ukazuje dění z jejich perspektivy.
Vlak dorazil do Osvětimi za tmy. Za štěkotu psů, kopanců a nadávek ji vyhnali z vagonu, do tábora šla pěšky. Vytetovali jí číslo a z Vlasty Danielové byla „Cvelfhundrtfynfuntfírcich“. Jako jedna z mála se po válce vrátila domů a mohla vyprávět. Její svědectví dokládá hrůzy, jimiž si za druhé světové války prošli jak Židé, tak Romové. Právě příběhy a zkušenosti přeživších Romů a Sintů z Česka a ze Slovenska z doby druhé světové války jsou nově dostupné v rámci digitální platformy pro Svědectví Romů a Sintů, kterou spustil Ústav pro soudobé dějiny AV ČR u příležitosti Památného dne romského holokaustu.
Tento den připadá na 2. srpna a připomíná tragické události, které proběhly v noci ze 2. na 3. srpna v roce 1944. Nacisté se tehdy rozhodli zlikvidovat takzvaný cikánský rodinný tábor, který byl součástí komplexu ve vyhlazovacím koncentračním táboře v Osvětimi. V inkriminované noci před 79 lety byly téměř tři tisíce převážně německých, českých a polských Romů usmrceny v plynových komorách. Holokaust pak z celkového počtu zhruba 6,5 tisíce českých Romů a Sintů přežilo pouze šest stovek.
Nově spuštěná online databáze Svědectví Romů a Sintů je výsledkem několikaletého projektu Pražského fóra pro romské dějiny, které od roku 2016 existuje při Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. Databáze obsahuje detailní abstrakt každého svědectví a desítky vzpomínek, které jsou podobné té zmíněné v úvodu od Vlasty Danielové. Například její paměti zachytil na magnetofonový záznam 30. 1. 1988 Ctibor Nečas. Pamětnice v něm mluví nářečím, které je v přepisu zachováno, a součástí textu jsou také vzpomínky, které Danielová později sepsala a zaslala k doplnění své výpovědi.
„Klíčovou myšlenkou našeho projektu je zprostředkovat perspektivu samotných Romů a Sintů, jejich osobní a nezastupitelnou zkušenost z druhé světové války, která je stále opomíjeným tématem, i když důsledky válečné genocidy a pronásledování pociťují romské komunity dodnes,“ vysvětluje Kateřina Čapková, vedoucí řídicího výboru Pražského fóra pro romské dějiny při Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. „I v těch nemnoha publikacích o holokaustu Romů a Sintů totiž často převažuje perspektiva převzatá z dokumentů sepsaných za války státní administrativou a policejními složkami,“ upozorňuje vědkyně.