Horská dráha CSG. Strnadova zbrojovka staví obrněné transportéry, elektromobily a investuje do inovací
Česká průmyslově-technologická skupina CSG v Kopřivnici ukázala, jak široký je dnes její záběr. Stále více se pouští také do moderních technologií.
„Připravte se, že tohle bude lepší než horská dráha,“ říká Andrej Čírtek, mluvčí největší české zbrojovky Czechoslovak Group (CSG), která – společně se strojírenskou skupinou Promet Group – vlastní kopřivnickou automobilku Tatra. A má pravdu. Za chvíli už nastupujeme do těžkého nákladního automobilu Tatra Force, který nás sveze po místním polygonu. Právě zde se testují tatrovky, a to na speciálních typech povrchu včetně vozovek s prudkým úhlem stoupání. Místy jízda skutečně připomíná horskou dráhu. Díky řadě akvizic se výrazně rozvíjí i další části velké průmyslově-technologické skupiny.
Náklaďáky Tatry jsou světoznámé – a díky svému speciálnímu podvozku tvořeného centrální nosnou rourou vyjedou i velmi strmé kopce. „Poslední dva roky byly obtížné, a to i kvůli neúprosné legislativě ze strany Evropské unie. I přesto jsme představili řadu novinek,“ říká nám během jízdy šéf vývoje Tatry Radomír Smolka.
Mluví například o nové rodině vozidel s alternativními pohony – Tatra Force e-Drive – nebo o prvním ryze českém obrněném transportéru 6×6, který byl nazván Tadeas. „A teď jsou budoucností autonomní vozidla,“ nastiňuje Smolka a ukazuje prototyp vozu ovládaného na dálku.
V kopřivnickém areálu sídlí i další firma Tatra Defence Vehicle, která vznikla teprve v roce 2016 a je tak nejmladší českou zbrojovkou. V její továrně se na podvozky Tatra integrují systémy protivzdušné obrany nebo elektronického boje, pancéřovaná vozidla Titus i obrněné transportéry Pandur. A vidíme rovněž práce na opravě a modernizaci věže tanku T-72. „Ten pak půjde na pomoc Ukrajině,“ vysvětluje ředitel Tatra Defence Tomáš Mohapl.
Ostatně právě pomoc Ukrajině, respektive ochrana západní civilizace, je nyní jedním ze středobodů filozofie CSG. I proto se zbrojařské impérium miliardáře Michala Strnada spojilo s venture kapitálovou společností Presto Ventures – a vznikl tak fond Presto Tech Horizons, který podporuje startupy v oblasti obranných a bezpečnostních technologií. A že bylo tohle spojení překvapivé? To si Vojta Roček, partner fondu Presto Ventures, opravdu nemyslí.
„Michal i my jsme duší byznysmeni. Rozumíme potřebám mladých podnikatelů a víme, jak je co nejlépe podpořit. Pro nás proto toto spojení vůbec překvapivé nebylo,“ tvrdí Roček. A rovnou potvrzuje, že nový fond nebude investovat do výrobců munice nebo tanků. „My jsme tady od toho, abychom se soustředili na pokročilé technologie, které nám pomohou odradit případné nepřátele západní civilizace,“ doplňuje investor.