Hotelnictví pomalu ožívá a s ním i český startup Mews. Kupuje britského konkurenta a hlásí rekordní útraty

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

richard-valtr-mews1

Foto: Natalia Bubochkina

Richard Valtr, spoluzakladatel Mews

0Zobrazit komentáře

Před rokem dostalo hotelnictví s příchodem pandemie obrovskou ránu. Inkasoval ji i český technologický startup Mews, který se specializuje na modernizaci ubytovacích zařízení, a když se zavřely hotely po celém světě, odpadla mu velká část příjmů. Teď už je ale situace o něco klidnější, a tak by se firma založená Richardem Valtrem ráda vrátila k růstu. I proto oznámila akvizici svého britského konkurenta.

Ve startupu Mews vyvíjí cloudové systémy pro správu hotelů, díky kterým si mohou hosté vyřizovat vše včetně rezervací či check-inu pohodlně online a také samotná ubytovací zařízení s jejich pomocí své fungování digitalizují. O něco podobného se ve Velké Británii snaží také společnost Hotel Perfect s historií sahající až do roku 1992, kterou nyní Mews za nezveřejněnou částku získává pod svá křídla.

„Odvětví systémů pro správu objektů v současnosti prochází rapidní inovací a růstem,“ říká Richard Valtr, zakladatel Mews. „Hotel Perfect má vše, co nás při hledání akvizic zajímá: skvělé lidi, zákazníky a technologii. Nové partnerství zároveň reprezentuje naše odhodlání investovat do britského trhu, kde sledujeme mnoho potenciálních zákazníků, kteří chtějí adaptovat cloudové technologie a hledají řešení, která jim budou spolehlivě sloužit také v dlouhodobém výhledu,“ dodává.

Hotel Perfect má ve Velké Británii stovky zákazníků, které Mews připojí ke své stávající bázi čítající přes dva tisíce ubytovacích zařízení v 62 zemích po celém světě. Díky nové akvizici se chce ještě více zaměřit právě na britské ostrovy, kde bude nově i díky Hotel Perfect spolupracovat s luxusními hotely, resorty, lázněmi, golfovými kluby či konferenčními centry. Také britská firma vyvíjí produkty pro rezervace, správu obchodních kanálů či komunikaci s hosty.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Za uplynulých osmnáct měsíců se jedná už o třetí podobnou akvizici, kterou tuzemský startup s oficiálním sídlem v Nizozemsku a kancelářemi od Londýna přes Paříž a Mnichov až po Sydney koupil. Loni akvíroval společnosti Planet Winner a Base7Booking a věří, že se i s nimi na palubě vrátí k růstu, který pandemie přibrzdila. Mews hlásí, že aktuálně již má otevřeno 86 procent hotelů v jeho portfoliu, do nichž se vrací zahraniční turisté.

„Aktuální trend vypadá velmi povzbudivě. 86 % hotelů využívajících platformu Mews už je v provozu a počet zavřených hotelů rapidně klesá. Stejně tak poměrně rychle roste i obsazenost hotelů. Ta se globálně pohybuje kolem 48 %, přičemž očekáváme, že růst se zastaví někde kolem 55 % – zhruba tam se pohybují hotely ve Spojených státech, které jsou podstatně více proočkovány a bez zásadnějších opatření,“ komentuje oživování hotelnictví po celém světě Matthijs Welle, který v Mews působí jako CEO.

Ještě před pandemií měl přitom hotelový startup našlápnuto k tomu, aby se stal jednorožcem, tedy firmou s hodnotou přesahující miliardu dolarů. Od investorů nabral už v roce 2019 celkem téměř miliardu korun a Richard Valtr hovořil o tom, že od začátku má ambici být světovou firmou. Pak ale svět ochromila pandemie koronaviru a v Mews museli propustit velkou část týmu, aby mohli přežít.

Přes to přese všechno prý nakonec firma dokázala během posledního roku o polovinu vyrůst, avšak přesné číslo ani metriky, jichž se růst týká, říct nechce. V posledních týdnech prozradila alespoň to, že zaznamenala dosud největší objem zaplacených peněz za ubytování v jednom dni. Částka 4 miliony eur (přes 100 milionů korun) překonala dosavadní rekord ze Silvestra v roce 2019 hned o 1 milion eur (přes 25 milionů korun). Hotely ani samotné Mews podle Richarda Valtra ještě vyhráno nemají, ale nálada už je pozitivnější než před rokem.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

CzechCrunch Jobs