Hotelnictví pomalu ožívá a s ním i český startup Mews. Kupuje britského konkurenta a hlásí rekordní útraty

richard-valtr-mews1

Foto: Natalia Bubochkina

Richard Valtr, spoluzakladatel Mews

Před rokem dostalo hotelnictví s příchodem pandemie obrovskou ránu. Inkasoval ji i český technologický startup Mews, který se specializuje na modernizaci ubytovacích zařízení, a když se zavřely hotely po celém světě, odpadla mu velká část příjmů. Teď už je ale situace o něco klidnější, a tak by se firma založená Richardem Valtrem ráda vrátila k růstu. I proto oznámila akvizici svého britského konkurenta.

Ve startupu Mews vyvíjí cloudové systémy pro správu hotelů, díky kterým si mohou hosté vyřizovat vše včetně rezervací či check-inu pohodlně online a také samotná ubytovací zařízení s jejich pomocí své fungování digitalizují. O něco podobného se ve Velké Británii snaží také společnost Hotel Perfect s historií sahající až do roku 1992, kterou nyní Mews za nezveřejněnou částku získává pod svá křídla.

„Odvětví systémů pro správu objektů v současnosti prochází rapidní inovací a růstem,“ říká Richard Valtr, zakladatel Mews. „Hotel Perfect má vše, co nás při hledání akvizic zajímá: skvělé lidi, zákazníky a technologii. Nové partnerství zároveň reprezentuje naše odhodlání investovat do britského trhu, kde sledujeme mnoho potenciálních zákazníků, kteří chtějí adaptovat cloudové technologie a hledají řešení, která jim budou spolehlivě sloužit také v dlouhodobém výhledu,“ dodává.

Hotel Perfect má ve Velké Británii stovky zákazníků, které Mews připojí ke své stávající bázi čítající přes dva tisíce ubytovacích zařízení v 62 zemích po celém světě. Díky nové akvizici se chce ještě více zaměřit právě na britské ostrovy, kde bude nově i díky Hotel Perfect spolupracovat s luxusními hotely, resorty, lázněmi, golfovými kluby či konferenčními centry. Také britská firma vyvíjí produkty pro rezervace, správu obchodních kanálů či komunikaci s hosty.

Za uplynulých osmnáct měsíců se jedná už o třetí podobnou akvizici, kterou tuzemský startup s oficiálním sídlem v Nizozemsku a kancelářemi od Londýna přes Paříž a Mnichov až po Sydney koupil. Loni akvíroval společnosti Planet Winner a Base7Booking a věří, že se i s nimi na palubě vrátí k růstu, který pandemie přibrzdila. Mews hlásí, že aktuálně již má otevřeno 86 procent hotelů v jeho portfoliu, do nichž se vrací zahraniční turisté.

„Aktuální trend vypadá velmi povzbudivě. 86 % hotelů využívajících platformu Mews už je v provozu a počet zavřených hotelů rapidně klesá. Stejně tak poměrně rychle roste i obsazenost hotelů. Ta se globálně pohybuje kolem 48 %, přičemž očekáváme, že růst se zastaví někde kolem 55 % – zhruba tam se pohybují hotely ve Spojených státech, které jsou podstatně více proočkovány a bez zásadnějších opatření,“ komentuje oživování hotelnictví po celém světě Matthijs Welle, který v Mews působí jako CEO.

Ještě před pandemií měl přitom hotelový startup našlápnuto k tomu, aby se stal jednorožcem, tedy firmou s hodnotou přesahující miliardu dolarů. Od investorů nabral už v roce 2019 celkem téměř miliardu korun a Richard Valtr hovořil o tom, že od začátku má ambici být světovou firmou. Pak ale svět ochromila pandemie koronaviru a v Mews museli propustit velkou část týmu, aby mohli přežít.

Přes to přese všechno prý nakonec firma dokázala během posledního roku o polovinu vyrůst, avšak přesné číslo ani metriky, jichž se růst týká, říct nechce. V posledních týdnech prozradila alespoň to, že zaznamenala dosud největší objem zaplacených peněz za ubytování v jednom dni. Částka 4 miliony eur (přes 100 milionů korun) překonala dosavadní rekord ze Silvestra v roce 2019 hned o 1 milion eur (přes 25 milionů korun). Hotely ani samotné Mews podle Richarda Valtra ještě vyhráno nemají, ale nálada už je pozitivnější než před rokem.

Ondřej Holzman

Šéfredaktor CzechCrunche. Baví ho objevovat zajímavé příběhy a dělit se o ně se světem. Když nepíše nebo není na Twitteru, staví LEGO.

Šéfredaktor CzechCrunche. Baví ho objevovat zajímavé příběhy a dělit se o ně se světem. Když nepíše nebo není na Twitteru, staví LEGO.