HP si postavilo na střechu úly. Mají akustické senzory, váhu a poznají, kolik nektaru včely přinesly
Společnost HP má už dlouho za cíl stát se nejudržitelnější technologickou firmou na světě. Pomáhají mu k tomu úly na střechách i sázení stromů.
Nad jejich hlavami to bzučí. Vtip je v tom, že v HP přesně vědí, jak moc. Technologická společnost umístila na střechu budovy, ve které sídlí, včelí úly. Vybavené jsou nejmodernějšími technologiemi, které sledují nejen to, jaká je teplota v úlu a v jeho blízkém okolí, ale dokážou také na základě bzučení odhadnout, že se v úlu děje něco nestandardního.
HP má dlouhodobě za cíl být nejudržitelnější technologickou firmou na světě. Neznamená to jen ochranu přírody, ale například i digitální rovnost a lidská práva. V roce 2019 proto spustila program HP Amplify Impact, který se snaží dovést tyto cíle do reality. To znamená, že pobočky americké firmy po celém světě provozují různé aktivity, které mají pozitivní dopad ať už na lidi, nebo na planetu.
V roce 2021 se k programu přidalo i Česko, které se rozhodlo, že přispěje mimo jiné včelařením. Nebyla by to ale technologická firma, aby program nepojala trochu jinak. „Hledali jsme nějaký originální projekt, který by témata udržitelnosti spojoval s technologiemi. A vyšly nám z toho právě včely. Líbilo se nám to také proto, že Česko má dlouholetou včelařskou tradici,“ popisuje pro CzechCrunch obchodní manažer HP Jakub Neužil, který má projekt na starosti.
HP, které je známé výrobou počítačů nebo tiskáren, se proto spojilo s projektem Včely na střechách, který přišel s unikátním systémem ProBee. Ten včelstva nejen monitoruje, ale dokáže také shromážděná data v reálném čase vyhodnocovat. Na to, co se dělo v úlu, se dá přitom podívat i zpětně v mobilu. Konkrétně má chytrý úl akustický senzor, váhu, teplotní senzor, GPS tracker i kamery. Na základě dat je pak vidět, jak se včelám v daný den dařilo. Jestli dostatečně svítilo slunce či kolik jich vyletělo z úlu. Podle váhy se pak pozná, kolik nektaru a pylu přinesly zpátky.
Jako jeden z mála na světě systém ProBee také používá zmíněný akustický senzor. Na základě bzučení, respektive vibrací křídlových svalů, dovede, jednoduše řečeno, odhadnout, jaká je v úlu nálada. Pokud tak například na úl zaútočí sršni, senzory z bzučení poznají, že jsou včely ve stresu. A když včelstvo napadne varroóza, což je jeden z největších včelích strašáků, umělá inteligence pomáhá s vyhodnocením, jak moc je napadení tímto parazitem závažné. „Všechna data se navíc odesílají na vlastní cloudové úložiště. Vyhodnocené informace tak pomáhají výzkumu faktorů, které stojí za úhynem včel. Má to tedy i přidanou hodnotu,“ líčí Neužil.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.