Hříšný závod s pachutí masové vraždy aneb Čím je speciální Velká cena Las Vegas
Před čtyřiceti lety se to nepovedlo, teď je úplně jiná doba. F1 se jede v Las Vegas a má to několik skvělých i smutných bodů.
„Stojíte tam a vypadáte jako klaun,“ řekl už jistý mistr světa Max Verstappen, když se před pár dny spolu s dalšími piloty F1 představoval v Las Vegas před jedním z nejočekávanějších závodů letošní sezóny. Je to tak, ne všem se toto závodní megalomanství, kdy nejde ani tak o výsledek závodu, ale spíš o show, zcela zamlouvá. Co ale na tom, Velká cena Las Vegas je tady a město hříchů chce ukázat, že i Amerika je pro královnu motorsportu skutečně místem zaslíbeným.
Už v neděli v sedm ráno odstartuje další závod letošní sezóny F1, který se pojede uprostřed pouště v americké Nevadě, ve městě plném hotelů a kasin… V Las Vegas. A že by mělo jít o další běžnou zastávku, to se ani rozhodně říct nedá. Pneumatiky monopostů se budou pálit v prostředí, které je v řadě věcí speciální. A tady je několik z nich.
Vzpomínky na frašku
F1 má s Las Vegas zkušenosti. Ne příliš bohaté, zato ale velmi špatné. V letech 1981 a 1982 se v nevadské metropoli sezóna zakončovala a jezdil se tam poslední závod, v němž se rozhodovalo o vítězi. Závodní podmínky ale vrcholu seriálu ani v nejmenším neodpovídaly. Zejména proto, že trať byla poskládána tak bídně, že se považovala spíše za projev zoufalství. Ostatně jak také udělat smysluplný okruh na parkovišti.
Protože před čtyřiceti lety F1 nikoho ve Spojených státech nezajímala, Las Vegas se zastávkou nechtělo mít nic společného. Majitel hotelu Caesars Palace v ní ale viděl potenciál, a tak nařídil, aby se trať postavila právě okolo něj, respektive na parkovišti, protože zbytek města s rozšířením tratě nesouhlasil. Výsledkem byl okruh o délce tři a půl kilometru se čtrnácti zatáčkami, které se točily jak had.
1982 was the last time F1 raced in Las Vegas (track on the left). On the right we have a very different layout for 2023. #LasVegasGP #F1 pic.twitter.com/jsi9m2wxJf
— F1 Images (@F1_Images) November 8, 2023
To otravovalo jak piloty, kterým bylo z monotónního ježdění sem a tam fyzicky i psychicky zle, tak diváky, mezi kterými byl celý závod velkým propadákem. Podívat se jich přišlo sotva dvacet tisíc, navíc ani nedokázali ocenit, kdo před nimi jezdí. Tehdy totiž v kokpitech seděla známá jména jako Niki Lauda, Alain Prost, Keke Rosberg nebo Nelson Piquet. Nepoznávali je ani během hotelových snídaní.
Když se k tomu připočte fakt, že se nezvykle jezdilo proti směru hodinových ručiček, vysilující vedro nevadské pouště, které několik pilotů doslova odstavilo, a tak malé boxy, že se do nich týmy sotva vešly, z vrcholu sezóny F1 se v těchto letech stávala fraška. A proto nebylo divu, že se pořadatelé do města hříchu desítky let nevrátili.
Závod plný světel
Letošní závod má být přesným opakem toho, co se dělo v osmdesátkách. Už se nepojede na parkovišti hotelu, ale piloti zavítají na ta nejznámější místa Las Vegas. Jede se jak po vyhlášeném bulváru The Strip, plném luxusních hotelových resortů s kasiny, tak okolo multimediálního dómu Sphere, nové dominanty města, který vedle obří reklamní plochy nabízí i prostor pro konání akcí.