Hromady dat vám přemění na úhledné zdroje informací. Česko-švédský startup získal přes 20 milionů
Založili ho Čech a Švéd, kteří věří, že nedělat rozhodnutí podložená daty si firmy nemůžou dovolit. S miliony hodlají jít mimo jiné do USA.
Pokud firmy chtějí růst, potřebují se přizpůsobovat podmínkám na trhu. A jestli je chtějí znát, je nutné analyzovat data. Jenže když se data sesypou na pracovníky společností, než z nich něco můžou vyčíst, potřebují je pečlivě roztřídit a převést do podoby, se kterou mohou dál pracovat. Jen tato část zabere 80 procent času, který s daty vůbec pracují. Škrtnout ji umí projekt Forloop, česko-švédský startup, který teď na svůj rozvoj získal přes 21 milionů korun.
Typicky taková firma, která vytváří aplikaci – pokud v ní chce v reálném čase využívat data zvenčí, od návrhu do finální podoby aplikace jí jen jejich zpracování a „přežvýkání“ zabere měsíce. Ale dávno už nejde jen o technologické firmy. Představit si jde jakoukoliv z prakticky libovolného odvětví. Firmy potřebují zjistit chování cílové skupiny, nové trendy, nebo konkurenci. Všechno jsou to data – a všechny je potřeba přeložit. A vlastně nejde ani o nic nového. Jen to zabere čas.
Forloop to umí rychle. Vytvořil platformu, která umí automatizovat práci s externími daty. Nechá uživatele zadat sběr dat, jejich čištění, agregaci nebo jiné akce a ještě jim na základě vnitřní „inteligence“ systému doporučuje každý další krok, co by s nimi mohli dělat. K něčemu takovému se někdy využívá spíš programátorských znalostí, platforma ale umožňuje lidem procesy tvořit bez znalosti kódu, případně vznikající kód zkontrolovat i upravit.
Projekt se ještě ani nedostal k plnému spuštění. Zatím otevřel takzvanou early access verzi, získal první desítky uživatelů a také první platící zákazníky. „Produkt nezávisí na lokaci, tudíž získáváme zákazníky napříč celou Evropou. Jde například o Česko, Polsko, Německo, Švédsko, Švýcarsko, Španělsko nebo Řecko,“ vyjmenovává Dominik Vach, spoluzakladatel a CTO Forloop.ai.
Investice proběhla formou konvertibilního úvěru ve výši 875 tisíc eur a zúčastnily se jí české i zahraniční startupy – fondy Fazole Ventures a Startguide z Prahy, berlínský Axel-Springer & Porsche Ventures nebo amsterdamský Rockstart. Forloop podporuje také několik andělských investorů napříč několika evropskými zeměmi. Tuzemské Depo Ventures je vedle nizozemského Rockstart největším investorem, každý z nich do projektu vložil 200 tisíc eur. Forloop hodlá finance využít k vylepšení produktu, růstu počtu uživatelů a expanzi do Spojených států.
„Dělat rozhodnutí podložená daty je v dnešním světě základní předpoklad úspěchu. S nutnou mírou nadsázky lze říci, že pro většinu znalostních pracovníků bude v následujících letech práce s daty – od sběru přes analýzu po interpretaci – základní kompetencí,“ říká za investorskou stranu Michal Ciffra, partner Depo Ventures.
„Navíc jsme od desítek datových analytiků zjistili, že v průběhu pandemie covidu se firmy obvykle rozhodovaly na základě modelů z předchozích období, ale to v pandemii přestalo fungovat,“ popisuje Vach.
Spojte mě s mým spoluzakladatelem
Čech Dominik Vach dříve působil ve dvou datových startupech. Nejen v nich se divil, proč neexistuje jednoduchý způsob postavení analytiky dat. Všiml si, že existují vzorce pro infrastrukturu modelů umělé inteligence, a říkal si, že musí existovat platforma, která celý proces zrychlí z měsíců implementace na dny. „Nebo třeba hodiny,“ doplňuje.
Nic takového ale nenašel. Přihlásil se do talentového akcelerátoru v Berlíně a nechal se spojit s vhodným podnikatelem. To je přesně propozice programu. „Dá dohromady pečlivě vybrané jedince s aspirací stát se CEO nebo CTO. Na začátku září 2020 jsme se tedy sešli, celkem 30 CEO a 30 CTO na jednom místě s jediným cílem – najít ideálního co-foundera a založit rychle rostoucí deep tech startup,“ vysvětluje.