Hrozí, že si přišktíme vývoj. Šéfové Airbusu či Siemensu varují před novou regulací umělé inteligence
Evropský parlament schválil regulaci umělé inteligence, ovšem s námitkami některých firem. Nelíbí se jim předpisy uvalené na generativní modely.
Dění kolem generativní umělé inteligence připomíná balancování na kladině. Skupina technologů nedávno varovala před riziky spojenými s jejím rychlým rozvojem a volala po regulaci. Ta Evropským parlamentem skutečně prošla, jenže jiné osobnosti evropského byznysu se teď naopak obávají, že je příliš silná a mohla by starý kontinent znevýhodnit na globálním trhu. Zejména v otázce generativních modelů umělé inteligence, jako je GPT.
Otevřený dopis, který se kriticky opírá do parlamentem schváleného Aktu o umělé inteligenci, podepsali předsedové představenstev a generální ředitelé takových firem jako E.ON, Siemens, Dr. Oetker, Heineken, Renault, Ubisoft nebo Airbus. Ačkoliv uznávají, že umělá inteligence má svá rizika, s nimiž je třeba se vypořádat, větší důraz kladou na negativní důsledky plynoucí z přílišného omezování.
„Taková regulace by mohla znamenat, že vysoce inovativní společnosti přesunou své aktivity do zahraničí a investoři stáhnou z evropského trhu svůj kapitál na vývoj jazykových modelů a umělé inteligence obecně. Výsledkem by byla kritická propast v produktivitě mezi oběma stranami Atlantiku,“ píše se v dopise adresovaném Evropské komisi, Evropské radě a Evropskému parlamentu.
Signatáři tvrdí, že především na velké jazykové modely by návrh uvalil taková pravidla, která by znemožnila je v Evropě efektivně vyvíjet. Tento typ umělé inteligence se podle nich stane až geopolitickým nástrojem. „Státy s nejvýkonnějšími jazykovými modely budou mít rozhodující konkurenční výhodu. Budou to mocné nástroje, které utvářejí nejen naši ekonomiku, ale také naši kulturu. Evropa si nemůže dovolit zůstat stranou,“ stojí dále v dopise.