Hudební průmysl zažívá těžké časy. Umělci dostávají nízké honoráře a soupeří s umělou inteligencí
Velké nahrávací společnosti žalují umělou inteligenci, která má porušovat autorská práva. To je ale jen špička ledovce problémů hudebního průmyslu.
Začít tvořit hudbu a sdílet ji s lidmi po celém světě je dnes snadnější než kdy dříve. O to náročnější je to ovšem pro ty, kteří chtějí umění zasvětit život a svojí tvorbou si vydělat na živobytí. Na jedné straně je dominance streamovací služeb platících minimální odměny, na druhé velké firmy zaštiťující prodej lístků na koncerty. A nejnovějším ohrožením je umělá inteligence.
Nejpopulárnějšími online nástroji, které pomocí AI podle požadavku automaticky generují zvuk a hudbu, jsou Suno a Udio.Obě z uživatelského pohledu fungují velice podobně – rozhraní připomíná klasické streamovací služby, místo pole pro vyhledávání ale nabízejí textové. Sem po založení účtu můžeme popsat, co chceme slyšet – například taneční skladbu o kuchyňském náčiní – a do pár desítek vteřin už můžeme poslouchat původní hudbu.
Ovšem původní… Stejně jako všechny nástroje využívající umělou inteligenci, také Suno a Udio trénují svoje generativní algoritmy na už existujících dílech a následně napodobují různé prvky jako žánr, tempo, nástroje, ale také melodie nebo barvu hlasu. Problém je v tom, že hudba používaná pro trénování není licencovaná a držitelé autorských práv nedostanou žádnou odměnu. Může se tak snadno stát, že vygenerovaná skladba bude silně připomínat jinou, vytvořenou člověkem.
Právě to jsou jedny z důvodů, proč na firmy vyvíjející zmíněné nástroje teď podaly společnou žalobu velké nahrávací společnosti Sony Music, Universal Music Group a Warner Bros. Records. Uvádějí, že obě platformy v masovém měřítku porušují autorská práva a mají za cíl konkurovat, devalvovat a nahrazovat tvorbu skutečných lidí.
Firmy Suno ani Udio nezveřejňují informace o zdrojích, na kterých svoje umělé inteligence trénují. Podle žalobců je to právě proto, že jinak by bylo porušování autorských práv zcela zřejmé a neobhajitelné. V knihovně obou služeb mají být vygenerované skladby, které úzce napodobují hlasy hudebníků jako Michael Jackson, Bruce Springsteen, Drake nebo členů ABBA nebo jsou hudebně velice podobné American Idiot od Green Day či All I Want for Christmas Is You od Mariah Carey.
Žaloba požaduje, aby obě firmy přiznaly, že pro trénování svých algoritmů použily hudbu chráněnou autorským právem, aby to přestaly dělat a aby zaplatily odškodné. To má dosahovat až 150 tisíc dolarů (cca 3,5 milionu korun) za každý prokazatelný plagiát. Firma Suno letos v květnu oznámila, že získala investici ve výši 125 milionů dolarů, a uživatelům, kteří vygenerují nejpopulárnější skladby na platformě, nabízí odměnu až 10 tisíc dolarů. Udio letos v dubnu oznámilo získanou investici 10 milionů dolarů.