Hvězda Twisters a Vraha naoko je všude, málem ale hrála mrtvoly v televizi. Kde se vzal Glen Powell?

Top Gun: Maverick, S tebou nikdy, Vrah naoko, Twisters. Z Glena Powella se rodí velká hvězda, začátky měl přitom těžké a není jen hezkou tváří.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

Screenshot

Reprofoto: Universal Pictures/YouTube

Glen Powell v katastrofickém snímku Twisters

0Zobrazit komentáře

Koncem minulého týdne do kin po 28 letech vstoupilo pokračování katastrofického hitu Twister o lovcích tornád. Film Twisters překonal veškerá očekávání, premiéra byla třetí nejvýdělečnější za letošní rok a kritici i diváci jsou spokojení. Zafungovalo navázání na známé jméno i napínavý a zábavný příběh, nemalý podíl na úspěchu ale patří také Glenu Powellovi, jednomu z aktuálně nejdiskutovanějších herců v Hollywoodu.

Není to tak dávno, co jeho jméno ani tvář nebyly příliš známé. Pětatřicetiletý Powell ale o status filmové hvězdy usiloval prakticky od dětství. Teď se mu, zdá se, sen splnil – za poslední ani ne rok se objevil v hlavních rolích tří široce probíraných filmů, pracuje na několika dalších, jeho jména je plný X (bývalý Twitter). Není přitom úspěšný jen díky atraktivním rysům tváře a vypracovanému tělu, kromě hereckého talentu má také byznysové uvažování a dobře rozumí tomu, jak se dělají filmy. Ostatně k Vrahovi na oko, kde ztvárnil falešného nájemného vraha, pomohl napsat vychvalovaný scénář.

První výraznější role mu připadla v roce 2018, kdy se spolu se Zoey Deutch objevil v romantické komedii Netflixu To zařídíme. Přestože nešlo o žádný velký hit, Powellovi díky ní začal více zvonit telefon a dostal roli v pokračování Top Gunu. V roce 2022, kdy blockbuster s přídomkem Maverick vyšel, přitom vojenského letce ztvárnil ještě ve filmu Oddanost. Tou dobou už šly věci jako po másle, Vrah na oko dostal skvělé recenze, S tebou nikdy uspělo díky chytrému marketingu a Twisters teď dominují kinům.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Glen Powell (@glenpowell)

Ačkoliv se při prvním pohledu na Powella, a zvlášť jeho přirozené charisma na plátně, zdá, že je přesně tam, kam patří, cesta do centra pozornosti Hollywoodu pro něj byla poměrně náročná. Jak zaznívá v profilu od The New York Times, vycházející hvězda měla jasný zájem o showbyznys už v dětství. V páté třídě se Powell učil stepovat a hrál ve školních muzikálech, ve čtrnácti získal svoji první malou roli u filmu v dětské komedii Spy Kids 3-D: Game Over.

V roce 2006 se mu podařilo získat angažmá u Denzela Washingtona v životopisném dramatu Síla slova, díky čemuž ho vzal pod svoje křídla Washingtonův agent Ed Limato. Ten se Powellovi stal důležitým mentorem a poradil mu opustit univerzitu a přestěhovat se do Los Angeles. Pak ale zemřel, což pro ambiciózního mladíka znamenalo osobní, avšak také zásadní profesní ztrátu.

Nadějný herec jako by se stal průsvitným. Zajímavé příležitosti zmizely a talentová agentura ho vyřadila z portfolia – prý se slovy, že by mohl být rád, pokud by ho někdo obsadil jako mrtvolu v televizní kriminálce. Nějakou dobu si tak vydělával si reklamami a epizodními rolemi v seriálech na kabelovce nebo jako sportovní kouč. Ne všem je přáno stát se hvězdami, někteří prostě stráví většinu kariéry v pozadí. Ovšem Powell mezi ně nepatří.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Postupně se mu s vedlejšími postavami podařilo dostat do seriálu Scream Queens a filmů Skrytá čísla nebo Everybody Wants Some!! od Richarda Linklatera, režiséra a scenáristy Vraha naoko. Díky bývalému agentovi se také propojil s úspěšnou producentkou Lyndou Obst, která ho zaměstnala jako stážistu s úkolem pročítat a poznámkovat scénáře. Díky tomu se naučil, jak psát.

„Byl roztomilý a neskutečně šarmantní,“ řekla o Powellovi Obst. „To ale není to, čím na mě zapůsobil, a není to důvod, proč je úspěšný. Herci mohou nabýt šarm, ale nemohou nabýt inteligenci. Glen je chytrý a naučil se hodně o vývoji scénářů a filmové struktuře. Díky tomu je nezávislý a umí v tom chodit,“ dodala producentka.

Sám herec o své kariéře přemýšlí dost byznysovým způsobem. Například přestože chce točit malé filmy s výraznými režiséry, myslí teď spíš na ty, které mají potenciál vydělávat – romantická komedie S tebou nikdy zpočátku propadala, hra s herečkou Sydney Sweeney na to, že spolu něco mají i ve skutečném životě, ale skvěle zafungovala a snímek vydělal přes 220 milionů dolarů při rozpočtu 25 milionů. Powell přitom ví, že pokud se chce stát výraznou hvězdou, měl by se nějakou dobu držet dál od velkých franšíz, aby jeho jméno dostatečně vyniklo.

V dohledné době ho uvidíme například v thrilleru vychvalovaného nezávislého studia A24 Huntington nebo v právnickém dramatu Monsanto, které produkuje režisér K zemi hleď! Objevit se má také v předělávce osmdesátkového sci-fi Běžící muž s Arnoldem Schwarzeneggerem a počítá s Top Gunem 3, na kterém pracuje studio Paramount. V televizi ho pak uvidíme v předělávce westernu Butch Cassidy a Sundance Kid od Amazonu nebo komedii Chad Powers od Hulu.

„Vím, že toho je hodně,“ řekl Powell. „ale pouštím se do toho naplno z určitého důvodu. V Hollywoodu můžete mít na chvíli politický kapitál a musíte ho utratit, než ho ztratíte,“ dodal. Jeho kapitál podle všeho ale zatím stabilně roste.

Spotify hlásí konečně zisky. Dosáhlo jich ale i propouštěním a horšími podmínkami pro umělce

Byznys Spotify je na první pohled dobrý a směřuje k ziskovosti. Ta je z nemalé části daná propouštěním a zhoršováním podmínek pro tvůrce.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

ek-spotify

Foto: Spotify

Daniel Ek, spoluzakladatel a šéf Spotify

0Zobrazit komentáře

Spotify se už delší dobu daří byznysově velice dobře a posledními finančními výsledky opět potěšilo investory. Z hlediska lidí, co pro ni pracují, a především tvůrců obsahu, který nabízí, je ovšem fungování největší hudební streamovací služby podstatně komplikovanější. Svých finančních úspěchů totiž dosahuje mimo jiné netransparentními smlouvami s velkými vydavateli a zvyšováním tlaku na hudebníky, podcastery či spisovatele.

Za druhý kvartál letošního roku Spotify dosáhlo na příjmy 3,81 miliardy eur, tedy o pětinu více než loni. Provozní zisk se vyšplhal na 266 milionů eur. Náklady se výrazně snížily, ať už prostřednictvím propouštění nebo změn ve vyplácení držitelů práv na obsah. Za uplynulé čtvrtletí streamovací služba narostla o sedm milionů nových předplatitelů (celkově jich má 246 milionů) a 11 milionů aktivních uživatelů (těch je celkem už 626 milionů).

Většina oznámených čísel předčila očekávání a investoři na ně reagovali velice pozitivně, když hodnotu akcií firmy poslali na nejvyšší úroveň za poslední tři roky. Nyní se předpokládá, že Spotify se za letošek pochlubí prvním ziskovým rokem. Streamovací obr toho ovšem dosahuje za cenu, která není pro všechny příjemná. Dlouhodobě je také kritizován za vykořisťování tvůrců.

A netrpí jen oni. Zatímco na konci roku 2023 ve firmě podle čísel citovaných serverem Variety pracovalo 9 123 lidí, koncem uplynulého kvartálu jich po rozsáhlém propouštění bylo 7 372. To byla hlavní část snížení provozních příjmů, které zlepšily finanční situaci společnosti.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Přiblížení se ziskovosti má několik dalších aspektů. Zaprvé Spotify změnilo, jak u něj z byznysového hlediska fungují podcasty. Přestože zakladatel Daniel Ek dlouho tvrdil, že tento segment je na správné cestě, před investory se mu miliardovou investici nedařilo obhájit, protože měla minimální přínos. To se začalo měnit od konce loňského roku s tím, jak se firma vzdává exkluzivity na podcasty. Změny a s nimi spojené snižování nákladů opět znamenalo i rušení některých pořadů a propouštění ve studiích, která přišla o část licenčních poplatků ze strany Ekovy společnosti.

Nejnovější vertikálou Spotify jsou audioknihy, kde panují problémy hned na dvou frontách. Jsou zde velká vydavatelství, která podle informací serveru The Conversation svoje rozhodnutí nijak nekonzultovala s autory ani jejich agenty. Streamovací služba tvrdí, že držitelům práv na audioknihy vyplatila už desítky milionů dolarů, odměny za streamování jsou ovšem výrazně nižší než z přímého prodeje audioknih.

Větší přístupnost audioknih na Spotify podle britské organizace Society of Authors zároveň znamená přímé konkurování prodejům fyzických a elektronických knih i audioknih. „Ubližuje ještě více než streamování hudby, protože knihy se většinou čtou pouze jednou, zatímco hudbu si lidé pouští mnohokrát,“ uvedla organizace v oficiálním prohlášení.

1280-daniel-ek-spotify

Foto: Spotify

Daniel Ek, spoluzakladatel a šéf Spotify

Pak je zde aspekt tzv. „balíčků“. Uživatelé, kteří si za Spotify platí, mají nárok na patnáct hodin poslechu audioknih každý měsíc, což firma ve Spojených státech označuje za balíček. Díky místní legislativě to následně může využít ke snížení odměn vyplácených umělcům. Americká organizace National Music Publishers’ Association (NMPA) odhaduje, že už tak nízké odměny pro tvůrce hudby by se tím mohly dále propadnout o 150 milionů dolarů v průběhu následujícího roku.

NMPA v souvislosti s tím podala stížnost u americké Federální obchodní komise, kde balíčky označila za „plán na zvýšení zisků klamáním spotřebitelů a podváděním systému autorských poplatků za hudbu.“ Klamání má spočívat v tom, že předplatitelé nedostali na výběr, jestli na nové podmínky přistoupí, nebo chtějí zůstat u předplatného bez balíčku s audioknihami.