Hvězdný inženýr nakonec za krádež dat Googlu za mříže nepůjde. Končící prezident Trump mu udělil milost
Ostře sledovaný případ hvězdného inženýra Anthonyho Levandowského, který měl strávit osmnáct měsíců za mřížemi za krádež tajných dat o samořiditelných autech, má nečekané vyvrcholení. Nejen že si čtyřicetiletý muž zatím díky pandemii nic neodseděl, ale nakonec už ani neodsedí. Dosluhující americký prezident Donald Trump mu totiž v poslední den v úřadu udělil milost.
Loňské odsouzení na 18 měsíců odnětí svobody bylo výsledkem velmi sledovaného případu, v jehož středu stál inženýr, který je považován za jednoho z největších odborníků, co se týče technologií pro samořídící auta. Anthony Levandowski působil dlouhé roky v Googlu, respektive jeho divizi Waymo, jenže když se rozhodl odejít a založit vlastní startup, vzal si s sebou i dokumenty, které neměl.
Levandowski nakonec zakotvil v Uberu, který rovněž vyvíjel autonomní vozy a jeho startup zvaný Otto koupil. A jak se ukázalo, uznávaný inženýr si při odchodu z Googlu stáhl do počítače tisíce tajných dokumentů o samořiditelných technologiích, které se pak snažil zužitkovat jinde.
„Tohle je největší krádež obchodního tajemství, jakou jsem kdy viděl,“ prohlásil loni v srpnu soudce William Alsup. „Nešlo o nic malého. Bylo to obří.“ Podrobnosti případu jsme popisovali zde. Klíčové je, že jakmile se Uber o možném prohřešku své hvězdné posily dozvěděl, propustil ji a teď se vzájemně přou o to, kdo by měl zaplatit s případem související mnohamilionové pokuty.
Pro nejnovější vývoj celé kauzy je však zásadní to, že se loni Levandowski u soudu přiznal k jedinému případu krádeže (obviněn byl celkově ze 33), za což mu soudce vyměřil trest ve výši 18 měsíců v podobě pobytu za mřížemi. Jeho výkon se nakonec z důvodu pandemie koronaviru odložil a nakonec bude úplně smazán.
Zkušený inženýr se ocitl na dlouhém seznamu odcházejícího amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se rozhodl udělit milost celkem 73 osobám a další sedmdesátce zmírnit tresty. V první skupině se ocitl i Anthony Levandowski, za něhož se u Trumpa přimlouvali i podnikatelé jako Peter Thiel či Palmer Luckey.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs„Soudce ho označil za ‚brilantního, průkopnického inženýra, kterého naše země potřebuje‘. Levandowski za své činy zaplatil vysokou cenu a plánuje využít svůj talent k prosazování veřejného blaha,“ uvedl k udělení milosti Bílý dům, do kterého dnes oficiálně nastupuje Joe Biden, který Trumpa porazil v prezidentských volbách.
Jak upozorňuje magazín Forbes, přestože soudce William Alsup původní osmnáctiměsíční pobyt za mřížemi z důvodu probíhající pandemie odložil na neurčito, odmítl Levandowskému umožnit domácí vězení. Dalo by to prý totiž do budoucna zelenou „každému geniálnímu inženýrovi, aby kradl obchodní tajemství“ s tím, že výsledkem musí být právě pobyt ve vězení.
Vedle Levandowského udělil Donald Trump milost také například rapperovi Lil Waynovi (vlastním jménem Dwayne Michael Carter Jr.), který se loni přiznal k nedovolenému držení střelných zbraní, či Stevu Bannonovi, jenž do roku 2017 působil jako hlavní stratég samotného prezidenta.