Hýbejte se, meditujte a nechte si platit. Singapur bude finančně odměňovat aktivní uživatele Apple Watch
Apple Watch si zpočátku nevysloužily mnoho chvály, protože firma prý tak docela nevěděla, co s nimi chce dělat. Od té doby ale uplynulo už několik let a nyní by nemohlo být jasnější, že jedním z hlavních cílů hodinek má být starat se o zdraví jejich majitelů. Podle Applu tak dalece přesahují funkci pouhého užitečného gadgetu.
Ačkoliv výrobce můžeme jednoduše obvinit z chytrých marketingových snah, jiná situace nastává v případě nezávislých institucí, které Apple Watch také podporují. Napříč počáteční kritice ze strany lékařské komunity hodinky získaly už několik certifikací regulérního, ač základního medicínského přístroje. Nyní se k nim připojuje Singapur, který chce své obyvatele k nošení Apple Watch podnítit finančními odměnami.
Malý městský stát v jihovýchodní Asii se mnohým podle názvu ani polohy nespojí s příliš zajímavým místem, ve skutečnosti se mu však už několik let přezdívá „Silicon Valley Asie“. Jelikož má Singapur status nezávislého, neutrálního teritoria, jsou s ním ochotny spolupracovat jak Čína, tak Spojené státy. Znamená to například miliardové investice od firem jako Tencent, Alibaba nebo ByteDance.
Technologická progresivnost Singapuru se pochopitelně výrazně promítá do jeho každodenního fungování a příklad toho zazněl také na úterní prezentaci Applu. Země se dočkala uznání od samotného Tima Cooka, když řekl, že má „jedno z nejlepších zdravotnictví na světě.“ Jako taková se stane první, která bude s americkým technologickým gigantem oficiálně spolupracovat.
V praxi to znamená, že Singapur nabídne finanční odměny svým občanům, kteří se zapojí do mnoha aktivit spojených se zdravím – od chození přes plavání a zajišťování kvalitního spánku až po vakcinaci a meditaci. Pokud si lidé budou chtít těmito zdraví prospěšnými činnostmi vydělat až 380 singapurských dolarů (přes 6 tisíc korun), budou k jejich sledování muset využít speciální software.
Aplikace s názvem LumiHealth bude od října dostupná pouze v App Storu a na Apple Watch. Vláda země tak své občany finančně odmění za nákup hodinek Applu a jejich používání ke zlepšení zdraví. Celý systém přitom bude poměrně komplexní, takže uživatelé se budou moci zapojovat například do pravidelných výzev od doktorů a odborníků na fitness. Program má běžet dva roky.
Vedle podpory monitorování svého fyzického stavu bude důležitým prvkem LumiHealth samozřejmě také soukromí. Apple říká, že vše bylo „navrženo se soukromím uživatelů a bezpečností v samotném jádru“. Stejně jako například u standardní aplikace Zdraví budou data uživatelů šifrována a nepůjde je použít k marketingovým účelům. Apple si vystačí s příjmy z prodejů Apple Watch, vláda státu zase s předpoklady snížených nákladů na zdravotní služby.