Hypotéky byly v červenci nejdražší za posledních 12 let. Meziročně o ně zájem klesl o tři čtvrtiny
Meziměsíční růst sazeb v červenci zrychlil a byl druhý nejsilnější od začátku minulého roku, kdy začaly hypoteční sazby růst.
Turbulence na hypotečním trhu nadále pokračují. A to i v reakci na kroky České národní banky, která v posledním roce výrazně zvyšovala základní úrokové sazby. Ty ovlivňují také úroky, za něž si půjčují firmy a lidé. Průměrná úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v červenci proto vzrostla na 5,4 procenta z červnových pěti procent. Je tak nejvyšší od poloviny roku 2010. Vyplývá to ze statistiky České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor.
Banky a stavební spořitelny poskytly v červenci hypoteční úvěry za 11,9 miliardy korun, což je proti červnu pokles o více než třetinu. Meziroční propad přitom zrychlil na 73 procent. „Růst hypotečních sazeb podle očekávání pokračuje v návaznosti na vývoj tržních úrokových sazeb. Ty však v posledních měsících klesají, což bude tlak na další růst hypotečních sazeb snižovat,“ uvedl ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.
Pokles objemu poskytnutých hypoték je podle něj citelný nejen vůči silnému roku 2021, ale i ve srovnání s červencem 2020 je letošní objem poskytnutých hypoték poloviční. Za letošek – tedy od ledna do července – se propadla aktivita na hypotečním trhu o více než polovinu.
„Hypotéky jsou nyní kvůli vysokým tržním úrokovým sazbám drahé. Podepisuje se to na poptávce po hypotečním úvěrování a objemu nově poskytnutých hypoték na celém trhu, který v poslední době zaznamenává v meziročním srovnání téměř dvoutřetinový propad. Můžeme čekat, že podobná situace přetrvá po celý zbytek letošního roku a hypoteční trh ožije v momentě, kdy se tržní úrokové sazby pohnou výrazněji směrem dolů,“ řekl ekonom Moneta Money Bank Petr Gapko.