Hyundai v srdci Anglie staví dopravní uzel budoucnosti. V Coventry vyroste první letiště pro autonomní drony
V anglickém městě Coventry žije přibližně 300 tisíc obyvatel, kteří by již brzy mohli začít využívat služeb vůbec prvního letiště na světě určeného výhradně pro autonomní taxíky a doručovací drony s kolmým vzletem a přistáním. Takový projekt si totiž pod svá křídla bere společnost Urban-Air Port, patřící pod skupinu Hyundai Motor Group.
Ta chce umístněním vícero podobných objektů vytvořit jednu z prvních infrastruktur pro autonomně řízené letouny spadající do kategorie (eVTOL). Jedná se o stroje poháněné elektřinou, které ke svému vertikálnímu vzletu a přistání potřebují jen malou plochu. V případě letiště, nazvaného Air-One, by tato plocha měla být až o 60 % menší než u běžného heliportu.
Důvodů, proč vznikne futuristický dopravní uzel právě v Coventry, je hned několik. Tím prvním je příhodná poloha města, které leží v samotném srdci Anglie, a podle propočtů společnosti by měla většina částí země ležet od města do čtyř hodin letu. Zároveň je vybudování prvního uzlu v Coventry symbolické.
Město je totiž známé jako historické centrum automobilového a leteckého průmyslu. Svou tradici tam má například slavný výrobce vozů Jaguar a Urban-Air Port věří, že by podobná infrastruktura mohla i tamnímu průmyslu přinést určité benefity.
Letiště budoucnosti má vzniknout v těsné blízkosti sportovní arény Ricoh a jeho stavba by měla zabrat jen několik málo dní. Na projektu se podílí přímo samo město a také univerzita Coventry, a to z pozice výzkumného partnera. Vše je navíc pod záštitou vlády Spojeného království, která projekt zvolila za vítěze vládní soutěže Future Flight Challenge.
Ta měla za úkol podpořit vývoj letecké infrastruktury a systémů, které pomohou k provozu nové generace elektrických a autonomních letounů. Díky vítězství má projekt od vlády přislíbeno 1,2 milionu liber, což je téměř polovina z částky 2,5 milionu liber (přibližně 73,5 milionu korun), které si samotná realizace vyžádá.