Hyundai vyvinula extrémně lehký exoskelet, který dělníkům ulehčí montáž vozů. Pomáhat by mohl i v Česku

hyundai-exoskelet-5

Foto: Hyundai

Exoskelet bude pomáhat především dělníkům pracujícím se zdviženými pažemi

0Zobrazit komentáře

Automobilka Hyundai patří mezi největší producenty osobních automobilů na světě a velmi oblíbené jsou její vozy i u českých zákazníků. V tuzemsku však Hyundai nemá jen své prodejní zastoupení, ale v Nošovické průmyslové zóně na ploše o rozloze 200 hektarů své vozy také vyrábí. A někteří ze zaměstnanců tohoto závodu by se již brzy mohli dočkat unikátního exoskeletu, který jim bude s montováním vozů značně pomáhat.

Jihokorejská automobilka obsadila v minulém roce šestou příčku na žebříčku celosvětově nejprodávanějších značek vozů s více než 4 miliony prodaných kusů automobilů. U nás se v tomtéž roce dokonce jednalo o třetího nejúspěšnějšího prodejce vozů, jak dokládají údaje Svazu dovozců automobilů, a tuto pozici si Hyundai udržela i v první polovině letošního roku, kdy prodala již přes 13 tisíc kusů vozů, což je meziroční nárůst o 7,5 %.

Mezi její neoblíbenější modely u českých zákazníků patří Hyundai i30 a Hyundai ix20, jejichž výrobu mají na starosti právě v Nošovicích. Nošovický závod zahájil svůj provoz v roce 2008 a do května tohoto roku vyrobil již tři miliony vozů. To je poměrně úctyhodný výkon, kterého by však nikdy nedosáhla nebýt práce tamních dělníků, pro které se rozhodně nejedná o jednoduché zaměstnání.

hyundai-exoskelet-2

Foto: Hyundai

Exoskelet VEX svého nositele nikterak nelimituje

Montáž vozu na výrobní lince je totiž fyzicky velice náročnou prací, při níž se tělo dostává do řady nepřirozených a namáhavých pozic, které jej značně vyčerpávají. A aby automobilka svým zaměstnancům trochu pomohla, začala pro ně vyvíjet unikátní exoskelet, který jim s namáhavou prací pomůže.

lamborghini-sian-4-min

Přečtěte si takéLamborghini vstupuje do světa hybridů s nejvýkonnějším sériovým vozem, jaký byl v jeho dílnách postavenLamborghini vstupuje do světa hybridů s nejvýkonnějším sériovým vozem, jaký byl v jeho dílnách postaven

Již v minulosti jsme vám přinesli ukázky řady exoskeletů, které pomáhají s držením těla nejen dělníkům, ale i osobám s tělesným postižením. Jedním takovým byl například Guardian XO Max od Sarcos Robotics, díky kterému sice uživatel získává nadlidskou sílu, ale zároveň připomíná jednoho z robotů Transformers. Za zmínku určitě stojí i nedávno představený robotický ocas, který vylepšuje schopnost lidského těla pracovat s rovnováhou.

Co se samotných automobilek týče, tak svůj exoskelet EksoVest vyvíjí Ford, BMW pracuje se společností Levitate a do vývoje podobných produktů investuje také Nissan, Mercedes-Benz, Volkswagen či Audi.

hyundai-exoskelet-1

Foto: Hyundai

Exoskelet VEX je oproti konkurenci lehčí a levnější

Vesty EXoskeleton, zkráceně VEX společnosti Hyundai, se od projektů ostatních automobilek však přeci jen trochu liší. Hyundai již v minulosti vyvíjelo exoskelet s názvem HRL, který měl sloužit jako kompenzační pomůcka pro paraplegiky. Nabyté znalosti se Hyundai rozhodla zužitkovat i při vývoji VEX a přináší jednoduchý, ale účinný exoskelet, který je určen pro dělníky, kteří často pracují s rukama nad hlavou, například při práci na podvozku vozu.

Lepší než konkurence

Celkem 2,5 kilogramu vážící exoskelet se připevňuje na trup těla, ke kterému se upevňuje popruhy na ramenou, hrudi a v pase. Díky jednoduché konstrukci a lehkým materiálům je váha VEX nižší o 22 až 42 % oproti podobným konkurenčním zařízením. Navíc svému nositeli umožňuje 100% rozsah pohybu, napodobuje pohyby ramen a kopíruje pohyb rukou. Míru podpory, kterou VEX nositeli propůjčuje, lze nastavit až na 12 různých úrovní.

„VEX poskytuje pracovníkům větší podporu při zatížení, zlepšuje jejich mobilitu a přizpůsobivost při práci v prostředí nad hlavou. Pracovníci ocení, jak lehce se VEX nosí a jak snadné je s ním pracovat,“ popsal novinku DongJin Hyun, vedoucí robotického týmu Hyundai Motor Group.

Podobná zařízení přinášejí benefity dělníkům i automobilkám. Pracovník se díky nim tak rychle neunaví, snižuje šanci na zranění a je schopen odvádět kvalitnější výkony, což mu může přinést lepší finanční ohodnocení. Naopak pro automobilku je vyšší produktivita práce žádoucí pro navyšování produkčních objemů. Zároveň podobné zařízení může zlepšovat přesnost pracovníka, což vede ke zlepšení kvality produktu.

Hyundai již VEX otestovala ve dvou svých závodech s pozitivními výsledky a nyní plánuje novinku zavádět i do dalších továren, takže se možná dočkají i v Nošovicích. Do komerční výroby by chtěla novinku dostat v prosinci toho roku s tím, že přesnou pořizovací cenu neuvedla. Hyundai prozradila jen to, že cena zařízení by měla být přibližně o 30 % nižší než podobné exoskelety konkurence, jejichž cena se v průměru pohybuje na částce 5 tisíc dolarů, tedy přibližně 117 tisíc korun. Z toho vyplývá, že Hyundai by VEX mohla prodávat za zhruba 80 tisíc korun.

Tenisky z ovčí vlny. Allbirds jsou nejpohodlnější boty na světě, kterým fandí i Barack Obama

allbirds-wool

Foto: Allbirds

Tenisky Allbirds Wool Runners

0Zobrazit komentáře

Svět obuvního průmyslu zná několik velice zajímavých příběhů, ať už ten o bratrech Dasslerových, jejichž vzájemná rivalita dala vzniknout značkám Adidas a Puma, nebo příběh Tomáše Bati, který si se svou obuví a podnikatelským přístupem podmanil celý svět. V USA se nyní píše zcela nový obuvnický příběh o nejpohodlnější obuvi na světě, kterou si zamilovaly hvězdy z Hollywoodu i Silicon Valley.

Vše začalo v roce 2012, kdy Tim Brown, někdejší novozélandský fotbalový reprezentant, pověsil svou sedmnáctiletou sportovní kariéru na hřebík a začal hledat nový životní cíl. Kromě studia na univerzitě v Cambridge jej zaměstnávala také myšlenka na zcela novou sportovní obuv.

Na kopačkách a teniskách, které normálně nosil, mu totiž vadila jejich křiklavost, složité střihy i nápisy. Chtěl vytvořit botu, která na sebe nebude tolik upozorňovat a bude mnohem pohodlnější než boty výrobců, jako je Nike či Adidas.

allbirds-2

Foto: Allbirds

Spoluzakladatel a duchovní otec Allbirds Tim Brown

Otázkou však bylo, jak takovou obuv vytvořit. Střih by nebyl zase až takovým problémem, ale co materiál? Brown chtěl rozhodně něco ekologického a zároveň velmi pohodlného. Inspiraci našel ve své novozélandské domovině, která je známa pro zelené kopce a stáda ovcí, kterých je zde chováno přes 27 milionů.

Právě vlna plemene Merino se stala základem pro tenisky, které magazín Business Insider popsal jako obuv vyrobenou z oblaků a Forbes o nich dokonce prohlásil, že jsou to boty přinášející šokující pohodlí.

rebeka-olympiada2

Přečtěte si takéMladá návrhářka kritizuje stejnokroje českých olympioniků. Zaslouží si lepší, říká a ukazuje vlastní kolekci pro TokioMladá návrhářka kritizuje stejnokroje českých olympioniků. Zaslouží si lepší, říká a ukazuje vlastní kolekci pro Tokio

Cesta k unikátnímu materiálu však nebyla jednoduchá. Brownovi s ní pomohl státní grant ve výši 200 tisíc dolarů (více než 4,5 milionu korun) a pomoc od vládních odborníků v oblasti zemědělství. Společně se jim podařilo vyvinout patentovaný materiál z merino vlny, který je dostatečně pružný, odolává opotřebení, odvádí vlhkost, je stále pohodlný a nekouše.

Merino vlna totiž není klasickou vlnou, ze které se pletou kousavé námořnické svetry, ale její průměr je o 80 % menší než průměr lidského vlasu, a proto je příjemná a má antibakteriální vlastnosti, které zabraňují šíření zápachu. Brown však z obnovitelných zdrojů nechtěl pouze svrchní část boty, ale kompletně celou botu.

allbirds3-min

Foto: Allbirds

Nejpopulárnější Allbirds Wool Runners

Proto je i zbytek tenisek vyrobený z obnovitelných materiálů, jakým je například olej z ricinových bobů, který najdeme ve stélce, tkaničky jsou vyrobené z recyklovaných plastových lahví a boty jsou ukládány do krabic vyráběných výhradně z recyklované lepenky.

Finální model tenisky Wool Runners spatřil světlo světa v roce 2014 a Brown se s ním vydal shánět peníze skrze crowdfoundingovou kampaň na Kickstarteru. Tam tenisky představil jako univerzální obuv, která se skvěle hodí k džínsům i sportovním šortkám, lze ji prát v pračce a která je vyrobena z obnovitelných a snadno rozložitelných materiálů.

Brownovým cílem bylo vybrat 30 tisíc dolarů (téměř 700 tisíc korun). Jaké však bylo překvapení, když o tenisky projevilo zájem celkem 950 zájemců, kteří si zakoupili 1064 párů Brownových bot v celkové hodnotě 120 tisíc dolarů, tedy téměř 3 milionů korun. Navíc byl Brown nucen zastavit kampaň před jejím dokončením, protože na více párů bot již nebyl materiál.

Zrození Allbirds

Velký zájem však znamenal velké množství práce a Brownovi bylo jasné, že na to sám nestačí. Požádal proto o pomoc Joeyho Zwillingera, který měl zkušenosti s obchodem a byl jedním z prvních investorů do nových tenisek. Založili spolu obuvnickou společnost Allbirds, která vsadila vše na jediný model, kterým byl Wool Runners.

allbirds-store

Foto: Allbirds

Tenisky Allbirds jsou vyráběny z ovčí merino vlny

Svou obuv se zároveň rozhodli prodávat zákazníkovi přímo, bez maloobchodníků. Díky tomu si lze boty objednat jen přímo na stránkách společnosti, nebo v některém z jejích kamenných obchodů.

„V módním a obuvnickém průmyslu se vyskytla obrovská příležitost vyrábět lepší boty kvalitnějším způsobem a my jsme měli jedinečnou příležitost ji využít,“ vzpomínal v rozhovoru pro CNBC Tim Brown.

Spoluzakladatel Googlu, Mila Kunis i Leonardo DiCaprio

Prodej tenisek byl zahájen v březnu roku 2016 a v tento měsíc se společnost otevřela i investorům a získala kapitál ve výši 2,7 milionu dolarů (přibližně 62 milionů korun). O extrémně pohodlných botách se začalo okamžitě mluvit, a když v časopisu Time vyšel o Allbirds článek, ve kterém byly boty označeny jako nejpohodlnější boty na světě, bylo jasné, že Wool Runers je trefou do černého.

allbirds-1

Foto: Allbirds

Spoluzakladatel Allbirds Joey Zwillinger

Allbirds se tak rázem stali jedním z hlavních dodavatelů obuvi osobám působících v Silicon Valley, i proto, že sami mají v San Francisku ústředí. Své tenisky značky Allbirds vlastní Brett Jackson, bývalý investor v Crocs, Andrew Mitchell z Brand Foundry Ventures, spoluzakladatel Googlu Larry Page, bývalý generální ředitel Twitteru Dick Costolo a také uznávaný investor Ben Horowitz.

Obuv od Allbirds si oblíbily i některé hvězdy amerického šoubyznysu. Jmenovitě to byly například herečky Cindy Crawford, Mila Kunis, Sophie Turner, herci Leonardo DiCaprio, který je dokonce investorem společnosti, Ben Affleck či Matthew McConaughey, herečka a tanečnice Jenna Dewan Tatum, Oprah Winfrey a obouvá je dokonce i bývalý americký prezident Barack Obama.

Díky tomuto úspěchu je společnost zisková již od roku 2016. Její obrat za rok 2017 se pohyboval okolo 80 milionů dolarů (přibližně 1,8 miliardy korun) a v loňském roce to byl již dvojnásobek. Po poslední a doposud nejvyšší investici ve výši 50 milionů dolarů (přibližně 1,1 miliardy korun) od společnosti T. Rowe Price se hodnota společnosti vyšplhala na 1,4 miliardy dolarů (přibližně 32,2 miliardy korun).

london-underground

Přečtěte si takéBritové sází na odpadní teplo. K vytápění využijí přebytečné teplo z metra i z vody v hlubinných dolechBritové sází na odpadní teplo. K vytápění využijí přebytečné teplo z metra i z vody v hlubinných dolech

To vše Allbirds umožňuje i nadále expandovat. U nás si sice jejich boty zatím nekoupíte, ale můžete tak učinit v kamenné prodejně v Londýně nebo v některém z pěti měst v USA, mezi kterými nechybí New York, Chicago a samozřejmě San Francisco. Prodejních míst by však mělo do budoucna přibývat a třeba se jednou dočká i Praha.

allbirds-lineup

Foto: Allbirds

Allbirds už dnes nabízí několik druhů tenisek z ovčí vlny nebo eukalyptových vláken

Allbirds zároveň rozšiřují i svou produktovou nabídku, která už dáno nestojí jen na teniskách Wool Runners. V roce 2017 začala firma nabízet dětskou verzi svých tenisek a v loňském roce přidala také ponožky a další modely bot spolu s žabkami vyrobenými z cukrové třtiny. Zatím poslední velkou novinkou jsou tenisky pojmenované Tree vyráběné z eukalyptových vláken, které mají chladivé účinky.

Veškeré boty Allbirds se přitom drží na přijatelné cenové hladině, díky které jsou boty dostupné téměř pro každého. Například základní model Wool Runners lze koupit již za 95 dolarů, tedy přibližně 2 200 korun.

Zda bude netradiční přístup značky Allbirds stačit k tomu, aby se dotáhla na ty největší konkurenty, jako je Nike či Adidas, je velice těžké předvídat. Nicméně svým nekonvenčním přístupem jasně dokazuje, že výroba bot může být více ekologická, mnohem více pohodlnější a že i o takovou obuv je velký zájem.

allbirds-6

Foto: Allbirds

Prodejna Allbirds v New Yorku