I architekti mohou být šílení. Práce čínských MAD Architects spojuje člověka, město, přírodu a emoce v jedno

ordos011-min

Foto: MAD Architects/CzechCrunch

Je tu další vydání newsletteru CC Arch

0Zobrazit komentáře

Hledání skutečně kvalitní architektury se může v dnešní době plné uniformních satelitů a monotónních zástaveb brownfieldů zdát jako hledání jehly v kupce sena. A přesto zajímavá architektura plná unikátních myšlenek není mrtvá. Ve světě, ale i u nás vznikají objekty, které dovedou potěšit oko znalé i neznalé. K jejich nalezení stačí jen trocha trpělivého hledání.

Případně se jen stačí přihlásit k odběru našeho newsletteru CC Arch, ve kterém se prostřednictvím vizuálního výběru ohlížíme za tou nejzajímavější architekturou z domova i ze světa.

Kanada, Itálie, Spojené státy, Japonsko, Francie, Nizozemsko, a především domovská Čína, to všechno jsou země, kde lze narazit na stopu čínského architektonického studia MAD Architects. Slůvko „mad“ je v anglickém jazyce výrazem pro šílenost, a práce studia tak trochu šílená skutečně je. Ovšem v tom nejlepším slova smyslu.

***

Šíleně dobrá architektura

MAD Architects o sobě dávají v posledních letech vědět velice odvážnými návrhy celého spektra převážně veřejných budov, které působí nadčasovým a v některých případech možná až mimoplanetárním dojmem.

Studio založené v roce 2004 Ma Yansongem, který jej dnes vede spolu s Dang Qunovou a Josukem Hajanou, staví na zásadách čínského učení Shanshui. To se snaží člověka žijícího mimo přírodu k přírodě navracet. Tento koncept navržený v Číně v 80. letech se Yansong snaží navíc obohatit o emoce. Ve výsledku tedy návrhy studia spojují městský ruch a funkčnost staveb spolu s uměleckým pojetím scenérie, jejíž součástí se objekt stává.

190828_team_picture_low-res-min

Foto: MAD Architects

Tým MAD Architects v čele s Ma Yansongem

Tuto vizi studio ukázalo celému světu svou realizací Absolute Towers v kanadském městě Mississauga. Dvojice pokroucených mrakodrapů se stala vůbec první realizací výškové budovy čínského studia v zahraničí. To „šíleným“ architektům otevřelo dveře k další podobné zakázce, ve které jako první studio se sídlem v Číně navrhlo kulturní památku v zámoří.

Konkrétně se jedná o Museum of Narrative Art v Los Angeles, za jehož vznikem stojí sám George Lucas, tvůrce univerza Star Wars. Muzeum se po několika peripetiích s hledáním správného místa nakonec realizuje právě v kalifornské metropoli a jeho brány by se měly otevřít v roce 2023.

Mezi další ikonické stavby, které charakterizují tvorbu MAD Architects, patří čínské muzeum Ordos, budova opery v Charbinu či Tunnel of Light v Japonsku, který tak trochu vybočuje z portfolia projektů společnosti. Jedná se totiž o revitalizaci 750 metrů dlouhého tunelu, který se táhne horským masivem. Architekti v něm nechali promlouvat pět přírodních prvků hrajících důležitou roli v kultuře obyvatel horské oblasti, v níž se tunel nachází.

absolute016-min

Foto: MAD Architects

Absolutní architektura v podání Absolute Towers

To je ovšem jen malá ochutnávka toho, co všechno lze od MAD Architects obdivovat, a projektů bude přibývat. Celá řada významných návrhů je totiž aktuálně ve fázi realizace. Jedná se například o moderní obytnou čtvrť připomínající vrcholky Himálaje v čínském Nan-ťingu, spletité muzeum migrace v Rotterdamu či pod povrch zapuštěný sportovní areál v Čchü-čou.

I přes své velmi dynamické pracovní nasazení jsou architekti studia MAD schopni najít čas i na přednášky na univerzitách či publikační činnost, přičemž na svém kontě mají sedm knižních titulů, ve kterých nahlížejí na nejrůznější aspekty architektury. K tomu navíc se svým dílem obráží celou řadu výstav po světě, přičemž se některá stávají pevnou součástí stálých expozic míst, kde jsou vystavena. Stalo se tak například v případě modelů vystavených v pařížském kulturním centru a galerii moderního umění Centre Pompidou.

nanjing013-min

Foto: MAD Architects

Obytná čtvrť připomínající himálajské vrcholky

Zcela samostatnou kapitolou jsou i umělecké počiny studia, které zahrnují nejen projekty, jako je zmiňovaný Tunnel of Light, ale také nábytek, plastiky či něco tak obyčejného, jako je rohožka ve tvaru syrového steaku. Tím vším dnes MAD Architects ovlivňují nejen svět architektury z poboček v čínském Pekingu a Ťia-singu, ale i Los Angeles a Římě. A dělají to šíleně dobře.

***

Nenechte si ujít další poklady světa architektury. Přihlaste se k odběru newsletteru CC Arch, ve kterém se prostřednictvím vizuálního výběru ohlížíme za tou nejzajímavější architekturou z domova i ze světa.