Identité confirmée. Francie začne již brzy digitálně identifikovat obličeje svých občanů

alicem2-min

Foto: Jacques Paquier/Flickr

Francouzský prezident Emmanuel Macron

0Zobrazit komentáře

Ať už se to Francouzům libí, nebo ne, Francie se stane první evropskou zemí, která uvede do praxe digitální rozpoznávání obličejů svých občanů. Stane se tak v rámci národního identifikačního programu Alicem, který bude využívat technologii biometrie pro co nejbezpečnější a nejjednodušší digitální identifikaci.

Alicem je zkratkou pro certifikované online ověřování v mobilním telefonu. Na jejím vzniku spolupracovalo Ministerstvo vnitra spolu s Agenturou národní bezpečnosti. Podle vlády přinese digitální ověřování identity pomocí biometrie zjednodušené poskytování online služeb, usnadní boj proti krádeži identity, pomůže uchovávat biometrické údaje v bezpečí telefonu a bude bránit třetím stranám v získávání citlivých dat.

Francie se tímto opatřením připojí k řadě států po celém světě, které mají v úmyslu využít digitální identity svých občanů pro usnadnění řešení problémů spojených s daňovou povinností, sociálním zabezpečením, správou bankovních účtů a dalších služeb.

alicem3-min

Foto: interieur.gouv.fr

Alicem je ve zkušební fázi od června tohoto roku

Aplikace v telefonu bude pro obyvatele Francie jedinou možností, jak vytvořit svou legální digitální identifikaci, a rozpoznání obličeje bude jediným možným aktivátorem. Selfie video obličeje pořízené čočkou kamery mobilního zařízení bude porovnáváno s fotografií uživatele v jeho biometrickém pasu. Zachycovat bude mimiku, pohyb a úhly obličeje.

Vláda v čele s prezidentem Emmanuelem Macronem se snaží protlačit zavedení programu v co možná nejbližším termínu, jak píše agentura Bloomberg. Původně se hovořilo o zavedení během Vánoc, nyní se však vláda snaží posunout zavedení již na listopad.

Velký bratr po francouzsku?

Toto vládní opatření samozřejmě vzbudilo řadu emocí a celá záležitost se dostala až ke správnímu soudu. Francouzský regulátor CNIL, který má na starosti regulaci ochrany soukromí, uvedl, že Alicem přímo porušuje Obecné nařízení o ochraně osobního údajů známé také jako GDPR.

„Vláda chce lidi přimět k tomu, aby používali Alicem pro rozpoznávání obličeje,“ řekl pro deník The Telegraph Martin Drago, právní člen skupiny na ochranu soukromí La Quadrature du Net, která podala žalobu proti státu. „Míříme k hromadnému používání rozpoznávání obličeje, o souhlas a možnost volby je tu jen malý zájem.“

Josef Prusa_Prusa Research_001

Přečtěte si takéMalá, ale šikovná. Čeští Prusa Research uvádí novou kompaktní 3D tiskárnu pro začátečníky za 9 990 korunMalá, ale šikovná. Čeští Prusa Research uvádí novou kompaktní 3D tiskárnu pro začátečníky za 9 990 korun

Navíc v zemi panují obavy o úrovni zabezpečení celého systému, do kterého by se mohli nabourat hackeři. Opozice taktéž varuje před možností zavádění zákonů, které budou umožňovat využití rozpoznávání obličeje například při násilných demonstracích, jako byly v nedávné době protesty „žlutých vest“. Toto opatření je uváděno v praxi při protestech v Hongkongu, kde demonstranti vystupují zásadně maskováni.

alicem1-min

Foto: Mike MacKenzie/Flickr

Ověřování identity bude probíhat prostřednictvím mobilní aplikace

Francouzská vláda přislíbila, že data získaná prostřednictvím Alicem nebude využívat k udržování přehledů o obyvatelích, jako se tomu děje například v Číně či Singapuru. Data by tak neměla být zahrnuta do databází občanských identit, ale po ukončení procesu registrace by měla být vymazána.

Z evropských států zatím dovedla Francie využití identifikace obličeje nejdále. Nicméně celá řada dalších států má zájem uvést podobná řešení do praxe. Například Singapur v současné době pomáhá Velké Británii vytvářet vlastní systém identifikace obličeje. Německo, Nizozemsko a Itálie jej využívají u hraničních kontrol a ve švédském městě Skelleftea je na místní střední škole využíván systém rozpoznávání obličeje k vedení docházky žáků.

Malá, ale šikovná. Čeští Prusa Research uvádí novou kompaktní 3D tiskárnu pro začátečníky za 9 990 korun

Filip HouskaFilip Houska

Josef Prusa_Prusa Research_001

Foto: Prusa Research

Josef Průša, zakladatel a CEO Prusa Research

0Zobrazit komentáře

Doba, kdy 3D tiskárny patřily do rukou jen technologickým nadšencům a náruživým kutilům, už je pryč. Nyní se z této technologie, pomocí níž lze z grafického modelu v počítači vytvořit skutečný produkt, stává stále běžnější záležitost pro širokou veřejnost, ke které promlouvá především česká společnost Prusa Research zakladatele Josefa Průši.

Ta se proslavila zejména díky masově úspěšnému modelu Original Prusa i3 MK3, který vloni vyhrál cenu za nejlepší 3D tiskárnu na světě. Firma z pražských Holešovic, jež za rok 2018 utržila 1,13 miliardy korun se zhruba 100% meziročním růstem, nicméně neusíná na vavřínech a chce trhu s trojrozměrným tiskem nabízet další své vyladěné stroje. Tím nejnovějším je Original Prusa MINI.

„Naším cílem bylo vytvořit přístroj, kde se snoubí výkon a efektivita, jednoduchost i síla. Výsledkem je MINI: tiskárna, jakou jsme my sami chtěli a potřebovali – například pro naši tiskovou farmu,“ představuje Průša nový přírůstek do rodiny jedněch z nejskloňovanějších 3D tiskáren.

original-prusa-mini-3

Foto: Prusa Research

3D tiskárna Original Prusa MINI: známý design, menší rozměr

A jak se dá očekávat, i tento model v sobě nese ikonický rukopis firmy a řadu chytrých prvků, díky níž bude vhodná i pro naprosté začátečníky.

Hned na první pohled zaujme Original Prusa MINI svou velikostí. Na rozdíl od svých sourozenců je výrazně menší a nabízí tiskovou plochu 18×18×18 centimetrů, což je oproti Original Prusa i3 MK3S s plochou 25×21×21 centimetrů poměrně zásadní zmenšení. Důvodem pro tyto rozměry bylo dle Průši rozšíření kapacity tiskových farem, v nichž vyrábí ve stejném tempu množství 3D tiskáren vedle sebe.

„Velkoformátové 3D tiskárny mají jeden zásadní problém, a to, že tiskové úlohy obvykle trvají desítky hodin. A pokud tisk třeba po třech dnech z jakéhokoliv důvodu selže, tak to pěkně zamrzí,“ objasňuje Průša výhody většího množství malých tiskáren.

original-prusa-mini-1

Foto: Prusa Research

Original Prusa MINI

Vzhledem k tomu, že má být Original Prusa MINI určena pro každého, kdo si chce trojrozměrný tisk vyzkoušet, musí tomu odpovídat i jednoduchost během složení a nastavení. Jak je u Prusa Research zvykem, i tento model přichází ve formě stavebnice, jejíž součástí jsou tři základní díly. Jakmile se spojí, tiskárna může hned fungovat.

Uživatel pak nemusí ani nic složitě nastavovat – může využít funkce „tisk na jeden klik“, kdy stačí vložit do tiskárny USB klíčenku s naslicovaným modelem a jedním klikem zahájit úkon. Předehřátí pro tisk z PLA pak trvá zhruba minutu, pro tisk z ASA přibližně 3 minuty – samozřejmě záleží na teplotě okolí.

fortnite_end

Přečtěte si takéJedna z nejhranějších her současnosti se z minuty na minutu vypla. Nikdo neví, co čeká Fortnite dálJedna z nejhranějších her současnosti se z minuty na minutu vypla. Nikdo neví, co čeká Fortnite dál

Nechybí ani možnost výměny trysek, kdy je možné standardní 0,4milimetrovou nahradit za 0,25milimetrovou určenou pro detailní tisk (například figurek pro stolní hry). Snadná je i náhrada nových tiskových plátů s hladkými nebo zrnitými práškovými povrchy. Co se týče dalších parametrů, Original Prusa MINI disponuje Ethernetem, Wi-Fi (doplněk), Mesh Bed Levelingem, podporou E3D trysek, automatickou kalibrací všech tří os a její firmware bude možné aktualizovat přes internet.

original-prusa-mini-5

Foto: Prusa Research

Součástí Original Prusa MINI je i 2,8palcová LCD obrazovka

O provoz se stará Buddy

„V tiskárně jsme použili naši vlastní, interně vyvinutou 32bitovou základní desku, které říkáme Buddy. Je postavená na chipsetu ARM STM32F407, obsahuje RTOS (Real Time OS), tiché drivery Trinamic 2209 a podporu ESP (pro volitelný Wi-Fi modul),“ popisuje Průša klíčová specifika základní desky, která ohraničuje open-source bázi této tiskárny, a dodává, že zvládne paralelní provoz tří procesů – řízení chodu, grafické rozhraní a síťové procesy.

Díky nové základní desce (a patřičnému softwaru pro správu) by pak mělo být možné udržovat v chodu až 500 3D tiskáren zároveň, což je naprosto klíčové pro tiskovou farmu, pro kterou je tento model primárně určen.

Její využití však může být mnohem širší a potvrzuje to i cena, za kterou ji Prusa Research bude za několik týdnů nabízet – 9 990 korun.

original-prusa-mini-4

Foto: Prusa Research

Detailní výtvory z Original Prusa MINI

To je vůbec poprvé, co se Průšovi a jeho týmu podařilo stlačit cenu jedné 3D tiskárny pod hranici 10 tisíc korun, což je prakticky poloviční cena oproti stavebnici Original Prusa i3 MK3S. Byť přichází mini verze s jistými limity, jako je menší plocha či rameno, je založena na stejných, ověřených komponentech a rozhodně nemá jít o žádný experiment, nýbrž cíleně vytvořený produkt pro fanoušky 3D tisku, ale i školy nebo dílny.

Nezapomíná se ani na staré dobré klasiky

Firma, která patří k nejrychleji rostoucím společnostem z Evropy, Středního východu a Asie, si přichystala i zajímavou novinku pro zastánce všech tiskáren Josefa Průši s větší tiskovou plochou.

Ve svých laboratořích firma vyvíjí takzvanou Prusa XL, která bude nabízet tiskový prostor 40×40×40 centimetrů, což je pro Prusa Research zatím rekord. Má jít tak o reakci uživatelů, kteří po větší ploše dlouho volali. Zatím ale není jisté, kdy přesně dorazí.

prusa-research-farma

Foto: Prusa Research

Tisková farma na výrobu 3D tiskáren Prusa Research