Identité confirmée. Francie začne již brzy digitálně identifikovat obličeje svých občanů
Ať už se to Francouzům libí, nebo ne, Francie se stane první evropskou zemí, která uvede do praxe digitální rozpoznávání obličejů svých občanů. Stane se tak v rámci národního identifikačního programu Alicem, který bude využívat technologii biometrie pro co nejbezpečnější a nejjednodušší digitální identifikaci.
Alicem je zkratkou pro certifikované online ověřování v mobilním telefonu. Na jejím vzniku spolupracovalo Ministerstvo vnitra spolu s Agenturou národní bezpečnosti. Podle vlády přinese digitální ověřování identity pomocí biometrie zjednodušené poskytování online služeb, usnadní boj proti krádeži identity, pomůže uchovávat biometrické údaje v bezpečí telefonu a bude bránit třetím stranám v získávání citlivých dat.
Francie se tímto opatřením připojí k řadě států po celém světě, které mají v úmyslu využít digitální identity svých občanů pro usnadnění řešení problémů spojených s daňovou povinností, sociálním zabezpečením, správou bankovních účtů a dalších služeb.
Aplikace v telefonu bude pro obyvatele Francie jedinou možností, jak vytvořit svou legální digitální identifikaci, a rozpoznání obličeje bude jediným možným aktivátorem. Selfie video obličeje pořízené čočkou kamery mobilního zařízení bude porovnáváno s fotografií uživatele v jeho biometrickém pasu. Zachycovat bude mimiku, pohyb a úhly obličeje.
Vláda v čele s prezidentem Emmanuelem Macronem se snaží protlačit zavedení programu v co možná nejbližším termínu, jak píše agentura Bloomberg. Původně se hovořilo o zavedení během Vánoc, nyní se však vláda snaží posunout zavedení již na listopad.
Velký bratr po francouzsku?
Toto vládní opatření samozřejmě vzbudilo řadu emocí a celá záležitost se dostala až ke správnímu soudu. Francouzský regulátor CNIL, který má na starosti regulaci ochrany soukromí, uvedl, že Alicem přímo porušuje Obecné nařízení o ochraně osobního údajů známé také jako GDPR.
„Vláda chce lidi přimět k tomu, aby používali Alicem pro rozpoznávání obličeje,“ řekl pro deník The Telegraph Martin Drago, právní člen skupiny na ochranu soukromí La Quadrature du Net, která podala žalobu proti státu. „Míříme k hromadnému používání rozpoznávání obličeje, o souhlas a možnost volby je tu jen malý zájem.“
Navíc v zemi panují obavy o úrovni zabezpečení celého systému, do kterého by se mohli nabourat hackeři. Opozice taktéž varuje před možností zavádění zákonů, které budou umožňovat využití rozpoznávání obličeje například při násilných demonstracích, jako byly v nedávné době protesty „žlutých vest“. Toto opatření je uváděno v praxi při protestech v Hongkongu, kde demonstranti vystupují zásadně maskováni.
Francouzská vláda přislíbila, že data získaná prostřednictvím Alicem nebude využívat k udržování přehledů o obyvatelích, jako se tomu děje například v Číně či Singapuru. Data by tak neměla být zahrnuta do databází občanských identit, ale po ukončení procesu registrace by měla být vymazána.
Z evropských států zatím dovedla Francie využití identifikace obličeje nejdále. Nicméně celá řada dalších států má zájem uvést podobná řešení do praxe. Například Singapur v současné době pomáhá Velké Británii vytvářet vlastní systém identifikace obličeje. Německo, Nizozemsko a Itálie jej využívají u hraničních kontrol a ve švédském městě Skelleftea je na místní střední škole využíván systém rozpoznávání obličeje k vedení docházky žáků.