Imhotep, Imhotep… Před 25 lety měla premiéru Mumie. Parádní dobrodružství, jaké se dnes už netočí
V roce 1999 vyšla Mumie se skvělým Brendanem Fraserem a Rachel Weiszovou v hlavních rolích. A od té doby se nám po nich stýská.
Nedávno jsme si chtěli doma pustit nějaký pořádně dobrodružný film. Takový ten, kdy se v pro Evropana exotických lokalitách odhalují tajemství dávných civilizací, konají se honičky na koních nebo v automobilech, skáče se přes propasti a i šermovačky nebo přestřelky se vedou s úsměvem a vtipnou hláškou. Jenže všechny Indiany Jonese jsme už nedávno zkoukli. Co teď? Kdybychom se měli spolehnout na filmové novinky, tak nic. Naštěstí tu byla Mumie. Která právě slaví 25 let od premiéry!
Mumie je čirá zábava a to pravé filmové dobrodružství. Brendan Fraser a Rachel Weiszová v hlavních rolích mají skvělou chemii. On coby charismatický i drsný dobrodruh Rick, ona jako možná zpočátku lehce naivní, ale schopná a neohrožená egyptoložka Evelyn. Přidejte k nim mystický pohled Odeda Fehra v roli člena starobylého řádu bojovníků proti zlu. A taky Johna Hannaha jako tak akorát poťouchlého a legračního neschopu.
Je to povedený herecký mix – a to jsou prosím pěkně pouze ti kladní hrdinové! Protože pak tu je nádherně démonický Arnold Vosloo jako Imhotep, hrůzostrašný prokletý velekněz, a samozřejmě jeho zapovězená láska Anck-su-Namun v podání Patricie Velásquezové. Která byla pro náctiletého diváka v roce 1999 obzvláště nezapomenutelná.
Ano, už je to tak dávno. Je to přesně pětadvacet let, co v květnu film režiséra a scenáristy Stephena Sommerse šel do amerických kin. A nebyla to vůbec snadná cesta. Hollywood si totiž dlouho dělal zálusk na předělávku stařičké Mumie z třicátých let. Mimochodem s Borisem Karloffem, kterého proslavila role Frankensteinova monstra.
Jenže jednou chtělo studio Universal Pictures utratit co nejméně peněz. Jindy z remaku producenti plánovali udělat ukrutný horor. Pak z titulní příšery mít něco jako Terminátora. Poté zase děj přenést do současnosti… Dokonce pro jednu z mnoha projednávaných verzí oslovili Clivea Barkera, autora brutální hrůzy jménem Hellraiser. Ještě štěstí, že to nedopadlo.
Trvalo to přes deset let, než z kanceláří filmových studií povstala ta Mumie, kterou známe. Sommers zahodil snahy o předělávku původní Mumie i o hardcore přístup. Mnohem víc vsadil na dobrodružství s nádechem komedie i romance a tak akorátní špetkou hororu. Také příběh zasadil do meziválečného období, tedy do časů, kdy většinou řádil i Indiana Jones. Mimochodem Sommersem přiznaná přímá inspirace.