Zbraň nalezená v domě střelce z filozofické fakulty byla použita v Klánovicích, potvrdila balistika

Střelec patrně neměl jeden konkrétní důvod a šlo o kombinaci motivů. Před tím, než se k němu policie přiblížila, se sám zastřelil zřejmě brokovnicí.

strelba-filozoficka-fakulta-praha-04

Foto: CzechCrunch

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy na náměstí Jana Palacha

0Zobrazit komentáře

Průběžně aktualizujeme. Balistická expertiza provedená během dneška potvrdila, že zbraň, kterou policisté našli v domě střelce z Filozofické fakulty UK, je shodná s tou, jíž byl před týdnem zabit dvaatřicetiletý muž se svou dvouměsíční dcerou v Klánovickém lese. Informuje o tom Týdeník policie. „Zbraň nalezli policisté při prohlídce domu, ve kterém byl předtím nalezen zavražděný příbuzný střelce,“ uvádí doslova.

Potvrzují se tak indicie, o nichž už dříve v průběhu dne pražský policejní šéf Petr Matějček hovořil jako o velice zásadních. Střelec pravděpodobně neměl ke svým činům jeden jediný konkrétní důvod, zřejmě jde o kombinaci různých motivů, doplnil šéf oddělení vražd Aleš Strach. Celkový počet potvrzených obětí střelby na Palachově náměstí je 14, patnáctým mrtvým je samotný vrah. Ten se zřejmě zastřelil brokovnicí.

Policie zároveň potvrdila, že střelec měl povolení na osm zbraní, z toho dvě dlouhé. Neupřesnila, kolik jich vnesl do budovy fakulty, již o den dříve ale v éteru kolovala policejní informace, že si přinesl větší arzenál zbraní v rozměrnější tašce. Mezi zraněnými jsou dva lidé ze Spojených arabských emirátů, další z cizinců je Nizozemec. „Mezi oběťmi, které zahynuly, není žádný cizí státní příslušník,“ potvrdil ministr vnitra Vít Rakušan.

Další detaily dokreslují události, jimiž celý incident na filozofické fakultě eskaloval. Střelec na ochozu budovy zasáhl i civilní vůz na ulici a jedno policejní auto. Při střelbě vně budovy zranil také tři lidi, kteří se pohybovali v blízkosti fakulty. Sám sebe zastřelil v momentě, kdy se k němu blížili policisté. Těch se na zákroku dohromady podílely stovky, podle oficiálních zdrojů žádný z nich nebyl při zásahu zraněn.

Pražská záchranka mezitím potvrdila, že všichni lidé, kteří byli po útoku na Palachově náměstí převezeni do nemocnic, jsou již po klíčových operacích a ve stabilizovaném stavu. Situace několika pacientů je vážná, nejméně jednoho pak kritická. Nejvíce pacientů přijali ve Fakultní nemocnici v Motole a Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.

Vicepremiér a šéf vnitra Rakušan během dneška zmínil, že poranění některých obětí střelby jsou velice závažná. Zmínil zásahy střelbou do horní části těla či do hlavy. „Takže předvídat v tuto chvíli nějaký vývoj je asi předčasné,“ doplnil

Policejní prezident Martin Vondrášek na tiskové konferenci ke střelbě uvedl, že apeluje na občany Česka, aby pachatele jakkoliv neobdivovali, aby nešířili žádné drastické záběry z útoku a aby nenaskakovali na vlak dezinformací, jelikož tím dělají reklamu násilníkovi a hrozí, že se jeho činy inspirují další lidé, což by v nejhorším případě mohlo vést k nápodobě.

Sbírky pro oběti střelby na FF UK:
Nadační fond UK na platformě Darujme.cz
Pomoc obětem střelby na FF UK na Znesnáze.cz

„Máme za sebou sestavu osmi událostí, které jsme prověřovali a ještě prověřujeme. Týkají se adorace pachatele, informací o možném pokračování násilností a výhrůžky rodině pachatele. Z osmi případů, které prověřujeme nejen v Praze, se nám podařilo ve čtyřech z nich zajistit nebo zadržet podezřelé,“ dodal Vondrášek.

V prvním případě zakročila zásahová jednotka v Praze a bylo zahájeno trestní řízení pro šíření poplašné zprávy. V Olomouckém kraji 14letý žák základní školy uvedl, že vystřílí školu. Podle jeho vyjádření šlo o nešťastný žert, Vondrášek přesto klade občanům na srdce, aby byli k těmto záležitostem všímaví.

„Třetí případ nastal v Královéhradeckém kraji, kde se žena projevila prohlášením, že ji mrzí, že ji někdo na FF UK předběhl, že si myslela, že bude první. Ukázalo se, že jde o ženu s psychickou poruchou bez legálně držené zbraně. A na Vysočině pachatel vyhrožoval, že vystřílí celou rodinu střelce z fakulty. Tam byla zajištěna i jedna legálně držená zbraň,“ řekl Vondrášek.

„Nemáme indicie, že by hrozilo reálné nebezpečí, ale policie se bohužel musí zabývat i takovými, pro mě naprosto nepochopitelnými věcmi, kdy někdo adoruje daný čin, oslavuje, co se stalo, a hlásí se k tomu,“ doplnil Rakušan. „Riziko inspirace tímto útočníkem policie nepodceňuje. I proto preventivní opatření budou platit přes celé svátky, přes celé období volna, jsou plánována do prvního ledna,“ doplnil ministr vnitra.

Riziko inspirace tímto útočníkem policie nepodceňuje. I proto preventivní opatření budou platit přes celé svátky.

Oběťmi v Klánovicích jsou podle médií dvaatřicetiletý muž a jeho dvouměsíční dcera. Za pozornost stojí, že podle dnešního vyjádření policie měli detektivové střelce z filozofické fakulty v hledáčku jako jednoho z možných podezřelých z vraždy v Klánovickém lese už dříve. Podle šéfa pražské mordparty Aleše Stracha prý chybělo jen několik dní, aby se čtvrteční tragédii na Palachově náměstí dalo zabránit.

„Taktika směřuje k tomu, že musíme dělat okruh, který je pro nás ten nejpodstatnější a nejzájmovější. Proto jsme ho rozšiřovali z terénu od Prahy dál. Náš podezřelý bydlel ve Středočeském kraji. Můžu říct, že nám bohužel chybělo pár dní k tomu, abychom předešli tragické události, která se stala ve čtvrtek,“ uvedl Strach podle ČTK.

Jeho vyjádření je pozoruhodné z toho důvodu, že během včerejška policie tvrdila, že na možné spojení mezi klánovickou vraždou a střelbou na filozofické fakultě přišla až v momentě, kdy prohledala útočníkův dům ve středočeské Hostouni, kde po sobě zanechal zavražděného otce.

„V případu Klánovického lesa bylo hrozně těžké se zorientovat. Za pět dní jsme provedli desítky výslechů, na základě nich jsme vyloučili vztahový motiv. Byl to člověk bez vazby na osoby, bez vazby na místo. V posledním půlroce nikdy v Klánovickém lese nebyl. Nebudu konkretizovat, ale na základě expertiz jsme volili další postup,“ citoval Aleše Stracha, šéfa pražského oddělení vražd, server iRozhlas.

Na dům v Hostouni na Kladensku, kde útočník údajně před svým řáděním na Palachově náměstí zabil svého otce, dohlížela policie ještě značnou část dneška. Nyní již ale odjela. Místní se o tragédii většinou bavit nechtějí. Starosta obce Martin Krátký ČTK ve čtvrtek řekl, že rodinu znal, byla bezproblémová. Potvrdil to i další zdroj zpravodajské agentury, který znal otce střelce z Prahy. Pachatele střelby označil jako tichého chlapce, ale blíže ho neznal. Jiný člověk z okolí rodiny uvedl, že na chlapce vyvíjela velký tlak ohledně výsledků ve škole.

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy vyhlásila po čtvrtečním útoku střelce děkanské volno, které potrvá do 2. ledna. Okolo druhé hodiny odpolední rektorka Milena Králíčková uvedla, že policie už fakultu předala do užívání Univerzitě Karlově. O tom, kdy by se zaměstnanci školy mohli vrátit zpátky do budovy, se ale bude jednat až na dalším zasedání univerzitního krizového štábu.

V sobotu 23. prosince se v 11 hodin uskuteční bohoslužba v katedrále sv. Víta za oběti tragédie, na tentýž den vláda vyhlásila státní smutek.

Střelba na Filozofické fakultě UK

  • Policie ve čtvrtek po poledni získala informace o střelbě v obci Hostouň na Kladensku
  • Na místě našla tělo otce a začala pátrat po jeho synovi
  • Ten měl mít coby student historie na FF UK odpoledne přednášku v budově v Celetné ulici v centru Prahy
  • V Celetné ulici ho policie po 14. hodině ale nenašla, budovu evakuovala a pokračovala v pátrání
  • Těsně před 15. hodinou přišla informace, že se střílí v budově fakulty na nedalekém Palachově náměstí
  • Střelec byl držitelem osmi legálních zbraní
  • Celkem podle policie zemřelo v souvislosti se střelbou 15 lidí
  • Policie potvrdila, že se střelec zabil, kvůli těžkým zraněním ale zatím nebylo možné jej stoprocentně identifikovat s hledaným mužem, který střílel v Hostouni

S přispěním ČTK

Diskuze (0)

Novinka

Anonym