Inflace polevuje, zdražování ale nepřestalo. Hlavním strašákem už nejsou energie, ale potraviny a jídlo
Meziroční inflace v únoru klesla na 16,7 procenta ze 17,5 procenta, meziměsíční míra inflace poklesla výrazněji na 0,6 procenta.
Při návštěvě restaurace nebo prodejny potravin si každý všimne, jak dramaticky narostly v posledních měsících ceny jídel. Právě tento segment zůstává silným motorem inflace, která sice za únor vykázala pomalejší tempo, ale pořád zůstává v meziročním srovnání hodně vysoká – ze 17,5 poklesla na 16,7 procenta. Meziměsíčně oslabila výrazněji, a to ze šesti na 0,6 procenta. Roli hrály také vyšší nájmy, energie a vodné a stočné nebo výdaje na rekreaci.
Zpomalení meziroční inflace oproti lednu o 0,8 procentního bodu odpovídá předpokladům analytiků, kteří očekávali zmírnění o půl až jeden procentní bod. „Zpomalení bylo zaznamenáno v polovině oddílů spotřebního koše. Například ale ceny pohonných hmot snižují svůj vliv na meziroční index již od loňského července,“ sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen statistického úřadu Pavla Šedivá.
Zatímco energie včetně pohonných hmot svůj tlak na cenovou hladinu povolují, potraviny jsou stále klíčovým parametrem, proč inflace zůstává ve vysokých hodnotách. Meziročně zdražily o pětinu, rekordmanem jsou pak vejce, která cenově poskočila o téměř 100 procent, cukr zdražil o 75 procent. O tom, kdo je strůjcem extrémního zdražování – jestli obchodníci, zemědělci, nebo producenti potravin, jako je třeba koncern Agrofert – se aktuálně vede intenzivní debata a problém začíná řešit i vláda.
Oficiálním cílem České národní banky, která má z Ústavy v popisu práce hlídat cenovou stabilitu, je míra roční inflace dvě procenta. Od této hodnoty je česká ekonomika hodně vzdálená, po většinu letošního roku zůstane inflace dvouciferná. ČNB celoroční míru inflace projektuje na 10,8 procenta a ministerstvo financí na 10,4 procenta.