Informace nad seriály. Netflix v Evropě dočasně snižuje kvalitu streamovaných videí, aby omezil internetový provoz

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

netflix-covid

Foto: Thibault Penin/CzechCrunch

Netflix v Evropě kvůli velkému vytížení sítí snižuje kvalitu

0Zobrazit komentáře

Pro většinu lidí je nejlepším způsobem, jak čelit aktuální zdravotní krizi, zkrátka zůstat doma. Naskýtá se tak ideální možnost vrátit se k alespoň některým z desítek titulů uložených na seznamu ke sledování na Netflixu. Vedení streamovacího giganta nyní rozhodlo, že omezí kvalitu přehrávání s cílem snížit celkovou zátěž na globální internetovou síť.

Netflix má v současnosti po celém světě více než 167 milionů předplatitelů. Ačkoliv se to ve srovnání s celkovým počtem lidí na planetě jeví jako mizivé číslo, největší streamovací služba se sama postará průměrně o téměř 13 % veškerého internetového provozu, jak loni uvedla agentura Sandvine. S tím se pojí poměrně velká zodpovědnost v době, kdy se stovky milionů lidí na kvalitu připojení spoléhají při komunikaci a získávání informací o vývoji koronavirové pandemie.

Evropští úředníci proto rychle rostoucí službu požádali o zavedení opatření snižujících její nápor na internetovou infrastrukturu. Ten by se jinak při zákazu vycházení v mnoha zemích mohl rychle ještě výrazně zvětšit a ohrozit dostupnost některých esenciálních informačních kanálů.

the-witcher-netflix-2

Foto: Netflix

První řada Zaklínače byla nejúspěšnější v historii streamovací služby

Evropský komisař Thierry Breton o tom mluvil přímo s ředitelem Netflixu Reedem Hastingsem a v oficiálním prohlášení později řekl, že „všichni mají společnou zodpovědnost podstoupit kroky zajišťující hladké fungování internetu v průběhu bitvy proti šíření viru“.V posledních pár týdnech byl zaznamenán výrazný nárůst internetového provozu, zatím se však neobjevily žádné výraznější problémy nebo výpadky s tím spojené.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Netflix na žádost reagoval poměrně svižně a dnes oficiálně ohlásil, že alespoň na 30 dnů v Evropě sníží přenosovou rychlost streamovaných videí. „Odhadujeme, že to sníží provoz Netflixu na evropských sítích o přibližně 25 %, přičemž bude pro naše předplatitele zároveň zajištěna dostatečná kvalita.“ Velká část uživatelů sledujících seriály na menších obrazovkách si změny nemusí vůbec všimnout.

Video je vůbec datově nejnáročnější aspekt webu a stojí za 60 % celkového provozu. Jak zmiňuje CNN, samozřejmě to nezahrnuje jen streamovací služby jako Netflix nebo YouTube, ale zejména nyní také aplikace pro videotelefonování nebo výuku s živým přenosem videa. Živé streamování je přitom ještě náročnější na přenos dat než streamování obsahu. Obecně se tedy uživatelům doporučuje, aby síť zbytečně nepřetěžovali a dočasně se spokojili i s nižší kvalitou videa.

Za filmem i v karanténě. Česká kina umožní užít si projekci oscarového Parazita a dalších snímků společně doma

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

parasite-poster

Plakát filmu Parazit

0Zobrazit komentáře

Kina jsou zavřená, v době internetu to ovšem automaticky neznamená nemožnost si užít filmy v komunitě lidí s podobným vkusem. Výsledkem není Netflix s rodinou nebo sousedy, složité domlouvání na čase ani nekonečné vybírání titulu. O to se postarají pořadatelé. Dnes v osm večer je na programu Parazit.

Několik českých kin, konkrétně Aero, Bio Central, Bio OKO, Univerzitní kino Scala a Světozor, se rozhodlo, že se s izolovaností nastalé karantény nespokojí a diváky ke společnému promítání přeci jen pozvou. Není přitom nutné porušit žádné z krizových vládních zařízení, právě naopak. Akce Moje kino LIVE má za cíl se co nejvíce přiblížit sociální stránku chození do kina a zároveň podnítit publikum, aby zůstalo doma.

Vše proběhne formou streamu, který bude kromě samotné projekce filmu obsahovat také úvody dramaturgů nebo následné debaty. Spíše než o klasickou návštěvu kina tak půjde o festivalovou zkušenost. Vstupenky lze pochopitelně koupit pouze online na webech kteréhokoliv ze zmíněných kin.

parasite

Foto: Michael Yada/A.M.P.A.S

Režisér vítězného filmu Parazit Džun-ho Pon

Cena začíná na 100 korunách a pokračuje až na nejvyšších 1 000 korun. Kromě poplatku za možnost zhlédnutí filmu představuje zároveň možnost přispět na přežití byznysu promítání v ekonomicky náročném období.

Na dnešní projekci, naplánovanou na osmou hodinu večer, je možné vstupenku koupit nejpozději do 19.00 a podrobnosti o události najdete zde. Odkaz na stream přijde v e-mailu 30 minut před začátkem představení, aby měl každý divák dostatek času se správně naladit a „nasát atmosféru oblíbeného kina“. Samozřejmostí je promítání bez přerušení, jedné z typických možností i problémů domácího sledování.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Na programu je Parazit, sociální drama, černá komedie i thriller, který letos vstoupil do historie jako první neanglicky mluvený film, který vyhrál hlavního Oscara. Snímek, který mnozí označují za mistrovské dílo režiséra Džun-ho Pona, svou sérii úspěchů začal už na loňském festivalu v Cannes, kde také dostal ocenění za nejlepší film, Zlatou palmu.

Zajímavým prvkem, jehož účelem je zesílit dojem společného sledování, je chat, při klasické projekci zcela neakceptovatelný. Ať už se ale teď diváci budou dívat na snímek poněkolikáté, nebo to bude premiéra, bude jim tentokrát umožněno o něm přímo v jeho průběhu diskutovat s ostatními.

V následujících dnech se diváci mohou vždy ve 20 hodin těšit také na společné projekce bizarní povídkové komedie Divoké historky, komediálního dramatu Malá lež, oscarové Zelené knihy, nebo filmu The Kid.