Informace nad seriály. Netflix v Evropě dočasně snižuje kvalitu streamovaných videí, aby omezil internetový provoz
Pro většinu lidí je nejlepším způsobem, jak čelit aktuální zdravotní krizi, zkrátka zůstat doma. Naskýtá se tak ideální možnost vrátit se k alespoň některým z desítek titulů uložených na seznamu ke sledování na Netflixu. Vedení streamovacího giganta nyní rozhodlo, že omezí kvalitu přehrávání s cílem snížit celkovou zátěž na globální internetovou síť.
Netflix má v současnosti po celém světě více než 167 milionů předplatitelů. Ačkoliv se to ve srovnání s celkovým počtem lidí na planetě jeví jako mizivé číslo, největší streamovací služba se sama postará průměrně o téměř 13 % veškerého internetového provozu, jak loni uvedla agentura Sandvine. S tím se pojí poměrně velká zodpovědnost v době, kdy se stovky milionů lidí na kvalitu připojení spoléhají při komunikaci a získávání informací o vývoji koronavirové pandemie.
Evropští úředníci proto rychle rostoucí službu požádali o zavedení opatření snižujících její nápor na internetovou infrastrukturu. Ten by se jinak při zákazu vycházení v mnoha zemích mohl rychle ještě výrazně zvětšit a ohrozit dostupnost některých esenciálních informačních kanálů.
Evropský komisař Thierry Breton o tom mluvil přímo s ředitelem Netflixu Reedem Hastingsem a v oficiálním prohlášení později řekl, že „všichni mají společnou zodpovědnost podstoupit kroky zajišťující hladké fungování internetu v průběhu bitvy proti šíření viru“.V posledních pár týdnech byl zaznamenán výrazný nárůst internetového provozu, zatím se však neobjevily žádné výraznější problémy nebo výpadky s tím spojené.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsNetflix na žádost reagoval poměrně svižně a dnes oficiálně ohlásil, že alespoň na 30 dnů v Evropě sníží přenosovou rychlost streamovaných videí. „Odhadujeme, že to sníží provoz Netflixu na evropských sítích o přibližně 25 %, přičemž bude pro naše předplatitele zároveň zajištěna dostatečná kvalita.“ Velká část uživatelů sledujících seriály na menších obrazovkách si změny nemusí vůbec všimnout.
Video je vůbec datově nejnáročnější aspekt webu a stojí za 60 % celkového provozu. Jak zmiňuje CNN, samozřejmě to nezahrnuje jen streamovací služby jako Netflix nebo YouTube, ale zejména nyní také aplikace pro videotelefonování nebo výuku s živým přenosem videa. Živé streamování je přitom ještě náročnější na přenos dat než streamování obsahu. Obecně se tedy uživatelům doporučuje, aby síť zbytečně nepřetěžovali a dočasně se spokojili i s nižší kvalitou videa.