Inovují turnovskou tradici zpracování drahých kamenů. Místo šperků tvoří špičková vědecká zařízení
EY Technologickým podnikatelem roku 2023 se stal Jindřich Houžvička, majitel společnosti Crytur, kde rostou krystaly doslova pod rukama.
Plzeň je známá výrobou piva, Mladá Boleslav produkcí automobilů, Jablonec nad Nisou pro skleněnou bižuterii a Turnov je proslavený zpracováním drahokamů, zejména českého granátu. Sídlí zde však i společnost Crytur, která k práci s drahokamy přistupuje trochu netradičně. V jejích laboratořích jsou totiž doslova pěstovány krystaly využívané v sofistikovaných elektronických přístrojích jako elektronové mikroskopy, medicínské lasery či zařízení pro vyhledávání ropy. Ve svém oboru pokrývá Crytur většinu světového trhu a jeho majitel Jindřich Houžvička byl i proto zvolen letošním EY Technologickým podnikatelem roku.
Jak napovídají archeologické nálezy, kořeny tradice zpracování drahokamů na Turnovsku sahají až do pravěku. Od 16. století se pak zde začala utvářet specifická rukodělná odvětví zpracovávající drahé kameny pocházející z bohatých nalezišť v Českém ráji a Podkrkonoší.
Turnovský Crytur (název vznikl spojením slov crystal a Turnov) navazuje na práci Výzkumného ústavu pro drahokamy, který byl ve městě založen v roce 1943. Výzkumný ústav se v druhé polovině minulého století proměnil na producenta umělých krystalů, který po revoluci spadal pod Preciozu a samostatnou společností se stal v roce 1998.
Krystaly tvoří jádro firmy dodnes, nicméně Crytur se mimo jejich pěstování začal postupem času věnovat také obalování krystalů dalšími technologiemi. Jedná se o optické, mechanické a elektronické vrstvy, ze kterých na konci celého procesu vzniknou složitá optometrická zařízení.
Patří mezi ně elektronové mikroskopy, rentgeny, lasery, zařízení pro detekci radiace či vyhledávání ropy. Společnost se také věnuje výrobě a úpravě krystalů využívaných v různém osvětlení a její odborníci v laboratořích provádí i potahování materiálů nanovrstvami, které přidávají nové vlastnosti. „To, co nás nejvíc živí, je ale počítačový průmysl, tedy čipy,“ říká pro CzechCrunch Jindřich Houžvička, majitel Cryturu. Jejich řešení jsou totiž využívána při výrobě detektorů pro výrobu čipů po celém světě.
Krystaly Cryturu rostou pod rukama asi čtyřem stovkám zaměstnanců. „Krystal roste zhruba tři až čtyři týdny,“ vysvětluje Houžvička a ukazuje celý proces, kdy se krystal pomocí rotace pomalu vytahuje z kelímku s taveninou. Takto se získávají například krystaly neodymového granátu, které se po úpravách využívají v laserech.
„V celé řadě aplikací jsme světovou jedničkou nebo dvojkou. Jsme největší evropský výrobce laserové optiky a laserových krystalů. Děláme spoustu obskurních aplikací, jako jsou krystaly pro částicovou fyziku či dlouhé safírové tyče,“ přibližuje Houžvička a dodává: „Ve světě je strašně málo firem, které dovedou něco podobného. Živíme se tím, že dokážeme vyřešit složité věci a pomáháme s těmi nejnáročnějšími technickými řešeními.“
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsZa toto úsilí byl nyní Houžvička a jeho společnost, kterou on sám označuje za své čtvrté dítě, oceněn titulem EY Podnikatel roku Libereckého kraje a nyní i titulem EY Technologický podnikatel roku 2023 v celostátní kategorii. Porotu soutěže, jejímž mediálním partnerem je CzechCrunch, oslovila i snaha firmy neustále vyvíjet nová řešení, což je úkolem pětadvacetičlenného týmu vědeckých odborníků. Společnost ale ve velkém spolupracuje také s univerzitami a mladou krev přivádí i do svých řad.
Houžvička věří, že Crytur má před sebou ještě spoustu prostoru, kam se může rozvíjet. Kombinaci vývoje v optice, elektrotechnice a CNC obrábění s přesností v meřítku mikronů považuje za světový unikát a hovoří o plánech do čtyř let navýšit aktuální obrat ve výši 640 milionů korun až na částku jedna a půl miliardy korun.