Intel ostře šlape na brzdu. Nestíhá konkurenci a musí zásadně šetřit, propustí proto přes 15 tisíc lidí
Šéf Intelu Pat Gelsinger po špatných výsledcích oznámil, že technologickou firmu čekají jedny z nejzásadnějších změn v její historii.
Zatímco Nvidia vydělává miliardy na horečce kolem umělé inteligence, díky které od ní největší technologické firmy odebírají výkonné čipy, konkurenční Intel strádá. Tradiční a jeden z největších světových výrobců procesorů totiž zatím do světa umělé inteligence nestihl pořádně naskočit a zásadně to ovlivňuje jeho byznys. Jeho výsledky za poslední čtvrtletí zůstaly významně za očekáváním, investory nepotěšil ani výhled na další měsíce a Intel v rámci proměny svého byznysu bude propouštět patnáct procent svých zaměstnanců. Akcie na burze Nasdaq reagovaly po uzavření trhů pádem o více než osmnáct procent.
„Je to pro mě bolestná zpráva, o kterou se musím podělit. Vím, že pro vás bude ještě těžší ji číst. Pro Intel je to neuvěřitelně těžký den, protože provádíme jedny z nejzávažnějších změn v historii naší společnosti,“ oznámil ve zprávě zaměstnancům šéf Intelu Pat Gelsinger a představil plán na zásadní snížení nákladů napříč celou firmou. „Do roku 2025 plánujeme dosáhnout úspory nákladů ve výši 10 miliard dolarů, což zahrnuje snížení počtu zaměstnanců o zhruba 15 tisíc pozic, tedy o 15 procent naší pracovní síly. Většina těchto opatření bude dokončena do konce tohoto roku,“ doplnil muž, který je v čele Intelu od roku 2021.
Příjmy Intelu v jeho druhém čtvrtletí činily 12,8 miliardy dolarů, což představovalo meziroční pokles o jedno procento. Analytici přitom podle agentury Bloomberg očekávali 12,95 miliardy dolarů. Nepotěšil je pak ani výhled výrobce procesorů na aktuální kvartál, v němž Intel očekává tržby mezi 12,5 až 13,5 miliardy dolarů. Předpoklady analytiků se proti tomu pohybovaly v průměru kolem 14,4 miliardy dolarů.
Firma se sídlem v kalifornské Santa Claře se navíc propadla do ještě hlubší ztráty. Zatímco v prvním kvartálu reportovala minus 437 milionů dolarů, za poslední tři měsíce to bylo už 1,6 miliardy dolarů. V červených číslech by se měla pohybovat i v právě probíhajícím čtvrtletí.
„Musíme sladit strukturu nákladů s naším novým provozním modelem a zásadně změnit způsob fungování. Naše příjmy nerostou podle očekávání – a ještě jsme nedokázali plně využít silné trendy, jako je umělá inteligence. Naše náklady jsou příliš vysoké a naše marže příliš nízké. Potřebujeme odvážnější kroky k řešení obojího – zejména s ohledem na naše finanční výsledky a výhled na druhou polovinu roku 2024, který je těžší, než se dříve očekávalo,“ uvedl dále v oficiálně zveřejněné interní zprávě Pat Gelsinger.
Šéf Intelu také připomněl, že zatímco tržby firmy v roce 2020 byly o 24 miliard dolarů vyšší než loni, počet zaměstnanců je proti tomu o deset procent větší. Ke 29. červnu letošního roku měl Intel přes 125 tisíc zaměstnanců a mluvčí společnosti potvrdil, že propouštění se bude týkat více než patnácti tisíc lidí.
Vedle toho plánuje Intel do roku 2026 snížit každoročně o miliardy dolarů výdaje na výzkum a vývoj i marketing, letos chce snížit kapitálové výdaje o více než pětinu, v rámci restrukturalizace „zastaví nedůležité práce“ a přezkoumá všechny aktivní projekty, zda v rámci nich neutrácí příliš mnoho peněz.