Intenzivní rodičovství nemusí prospět nikomu a může být i formou narcismu, říkají dětští psychologové
Péče o děti 24/7 je trendy, hlavně na sociálních sítích. V realitě může ale i uškodit, a to jak dětem, tak rodičům.
Je letní, ne moc horké odpoledne a hřiště v pražských Heroldových sadech je zaplněné dětmi. Většina jejich rodičů, v tomto případě matek, posedává na okolních lavičkách a děti sleduje ze vzdálenosti pár metrů. S některými dětmi jsou tu ale rodiče, kteří si za celou dobu nesednou. Setrvávají zhruba metr od svého dítěte a bedlivě ho pozorují, podávají lopatičky, ukazují, jak dělat bábovičky, jistí při lezení na prolézačkách. Jejich děti jsou ale přitom už ve věku, kdy by si tu hrát zvládly samostatně. Hřištěm to ale přitom teprve začíná. V dalších letech se někteří rodiče zaměří na velký objem zájmových kroužků, na známky ve škole a pak třeba na velmi drahou přípravu na přijímací zkoušky na víceletá gymnázia.
Nejde ale o ojedinělý český fenomén. V zahraničí se vyskytují rodiče, kteří telefonují ráno svým skoro dospělým dětem na kolej, aby je vzbudili. Případně diskutují s univerzitními profesory o známkách svých dětí. Oboje byla donedávna nevídaná praxe. Pak ale podle časopisu Forbes nastoupili na americké univerzity děti některých současných boomerů, kteří dovedli trend intenzivního rodičovství, kdy matka nebo otec investují maximum času, pozornosti a peněz právě do dítěte, k výchovnému finiši.
Otázkou zůstává, jestli to někomu v rodině vůbec prospívá. Intenzivní rodičovství nemusí být plně vhodné ani pro rodiče, ani pro děti. Matky, které se snaží být intenzivním rodičem a většinou u toho i pracovat, mohou podle studie belgických i japonských psychologů velmi jednoduše dospět k vyhoření.
Souvisí s tím zcela jistě i případný pocit viny, který se dostaví, pokud žena nesplňuje domnělé standardy, které mohou být aktuálně mnohem vyšší než například v sedmdesátých letech minulého století. „Když jsem vyrůstala já, večeřeli jsme často něco z mikrovlnky. Teď, pokud matka neuvaří domácí bio jídlo, cítí se vinná,“ řekla pro server Mother.ly Eve Rodsky, americká spisovatelka a autorka bestselleru Fair Play, knihy, ve které se snaží radit párům, jak si mají rozdělit domácí povinnosti.