Internet plní obrázky ve stylu Studia Ghibli od ChatGPT. Jeho zakladatel Mijazaki byl už dřív z AI znechucen

Sociální sítě zaplavily obrázky připomínající styl animovaných filmů Studia Ghibli, ovšem vygenerovaných skrz ChatGPT. Proč je to problém?

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

cesta-do-fantazie-ghibli-mijazaki-02

Foto: Aerofilms

Cesta do fantazie od Studia Ghibli

0Zobrazit komentáře

Většina lidí si pamatuje jména svých oblíbených herců, dokáže vyjmenovat pár jmen režisérů a možná ví, kdo je to Hans Zimmer nebo John Williams. Existuje ale snad jen jediné produkční studio, které i necinefilové běžně označují za milované – Studio Ghibli. A co je lepšího než si v jeho ikonickém animačním stylu vygenerovat vlastní fotku? Právě to umožnila nová aktualizace umělé inteligence ChatGPT. Při horečnatém generování ale všichni jako by zapomněli, v čem vlastně hodnota tvorby japonského studia spočívá.

Nechat si vytvořit profilovku skoro jako by se jí ujal sám slavný animátor a režisér Hajao Mijazaki je totiž velmi jednoduché. Stačí si zaplatit předplatné pro služby OpenAI, z nichž ta nejnovější – GPT-4o – posunula obrazové nástroje firmy výrazně kupředu. Nejenže na rozdíl od staršího generátoru DALL-E nabízí skutečně fotorealistické výsledky, umí pracovat také s nahranými fotografiemi a přetvořit je do požadovaného stylu, třeba ikonické animace.

Samozřejmě ale stačí i napsat stručný příkaz (prompt) a počkat krátkou chvíli na výsledek. Do budoucna má být GPT-4o dostupné i bezplatně, o nový, na servery firmy náročný, nástroj je ale obrovský zájem už nyní. „Je to mnohem úspěšnější, než jsme čekali. A to jsme měli očekávání dost vysoká,“ napsal na sociální síť X šéf OpenAI Sam Atlman. On sám má teď v profilovém obrázku kreslenou verzi sebe sama.

„Buďte já. Deset let tvrdě pracujte ve snaze pomoct vyvinout superinteligenci, která vyléčí rakovinu a tak. Prvních 7,5 roku to víceméně nikoho nezajímá, pak vás 2,5 roku všichni za všechno nenávidí. Jednoho dne se ale probudíte a máte stovky zpráv: Koukej, udělal jsem z tebe twinka ve stylu Ghibli haha‘,“ okomentoval Altman popularitu stylu na X. Obrázky vygenerované podle animace z Mijazakiho filmů v posledních dnech zaplavily sociální média. Zapojil se i Bílý dům. Jen málo lidí se přitom pozastavilo nad tím, co to vlastně znamená.

O poměrně složité etické stránce umělé inteligence se všeobecně ví, většinou ale zaznívá nanejvýš poznámka o možném porušování duševního vlastnictví nebo využívání práce umělců bez adekvátní kompenzace. Počítačem generované obrázky ale mohou mít také hlubší, závažnější problémy, například devalvaci umění i lidské práce obecně. A to zdaleka ne jen z hlediska jejich finanční hodnoty.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Právě to se řeší ve spojitosti s obrázky ve stylu Studia Ghibli. Japonská společnost na fenomén posledních dnů zatím sama přímo nereagovala, sám Mijazaki ale užívání umělé inteligence v umění už v minulosti okomentoval. V roce 2016 v dokumentu Owaranai hito: Miyazaki Hayao odvysílaném japonskou veřejnoprávní televizí NHK se objevila scéna, kde mu programátoři představují nový styl počítačové animace. Jednoduché humanoidní tělo se v demu samo učilo porozumět fyzikálním zákonům a používání svalů a končetin k pohybu.

Mijazaki nebyl nadšený. „Jsem naprosto znechucený,“ řekl překvapeným počítačovým inženýrům. „Nikdy bych tuto technologii nechtěl zahrnout do svého díla. Mám silný pocit, že je to urážka života samotného.“ Záměr vytvořit program, který dokáže kreslit obrázky jako člověk, pak okomentoval slovy: „Zdá se mi, že se blížíme konci. My lidi ztrácíme víru v sebe samé.“

Produkce Studia Ghibli jsou jedny z mála, kde naprostá většina animací dodnes vzniká ručně. Standardně umělci a animátoři přímo vytvářejí jen design postav a prostředí a rozpohybovat vše jim pomáhá počítač. Pod Mijazakiho vedením se naproti tomu stále primárně kreslí. Například vytvořit čtyřvteřinovou davovou scénu z filmu Zvedá se vítr jednomu animátorovi trvalo patnáct měsíců.

Pro Mijazakiho ale ruční kreslení není zdaleka jen o tradicionalismu, je také zásadní součástí jeho tvůrčího procesu. Filmy jako Zámek v oblacích, Cesta do fantazie nebo Princezna Mononoke prakticky neměly scénář, režisér místo toho začínal jen s jednoduchým základním námětem a pozorováním světa kolem sebe a experimenty na papíře postupně skládal komplexní fantazijní prostory. Mijazaki věří, že ruční kreslení animace má až duchovní rozměr.

Vytvářet celovečerní filmy takovým způsobem je velice časově i finančně náročné, ve výsledku jde ale o unikátní, nadčasová díla, která si nacházejí miliony oddaných fanoušků po celém světě. A jejich oblíbenost paradoxně vede k různým formám napodobování – aktuálně umělou inteligencí, která tisíce hodin hledání inspirace a náročné práce dokáže zredukovat na roztomilý filtr.

Režisér Magnolie a Až na krev natočil svůj nejdražší film. V traileru se v něm ukazuje DiCaprio

V novém filmu Paula Thomase Andersona o revolucionáři uvidíme Leonarda DiCapria, Benicia del Tora, Seana Penna nebo Reginu Hall. Do kin dorazí v září.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

Screenshot

Reprofoto: Warner Bros. Pictures International/YouTube

Leonardo DiCaprio ve filmu One Battle After Another

0Zobrazit komentáře

Jeden z nejvychvalovanějších hollywodských režisérů natočil svůj zdaleka nejdražší film. To a mnoho dalšího přináší aktuální vydání newsletteru Watch, kde shrnujeme nejzásadnější dění ve filmovém i televizním světě, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, co si pustit. Přihlásit se k jeho odběru můžete v boxu níže.

Každý pátek vám ukážeme nové filmy, seriály a tipy, co sledovat nejen o víkendu.

Newsletter Watch | Poslední vydání

Paul Thomas Anderson je vlastně poměrně široce známý režisér, jenž má na kontě vychvalované filmy jako Magnolia, Až na krevHříšné noci nebo Nit z přízraků. Nikdy ovšem nenatočil nic tradičně komerčního. Je proto veliké překvapení, že na svoji novinku dostal obří rozpočet kolem 140 milionů dolarů. A navíc se v ní rozhodl volně adaptovat román Vineland Thomase Pynchona, autora známého svým čtenářsky až antagonistickým, extrémně složitým stylem. První trailer One Battle After Another nicméně vypadá přinejmenším zajímavě.

Navíc, jak často se stává, že takový rozpočet dostane skutečně umělecky ambiciózní film, který není spojený s nějakou dobře zavedenou značkou, franšízou, videohrou, hračkami a podobně? Naposledy to byli snad Zabijáci rozkvetlého měsíce. Shodou okolností i tam hlavní roli ztvárnil Leonardo DiCaprio.

Příběh One Battle After Another má sledovat rádoby revolucionáře Boba Fergusona, který se snaží zachránit svoji dceru, napůl černošku, před bílými supremacisty. Žádá o pomoc tajnou skupinu, ale… zapomněl heslo? Děj Andersonova filmu bude podle všeho výrazně jiný než u Pynchonova Vinelandu, teprve tedy uvidíme, o co přesně vlastně půjde.

Trailer slibuje akční i davové scény, vyprávění v minulosti i v současnosti (resp. v 80. letech, kdy by se měla odehrávat hlavní část děje) a zvláštní žánrový mix na pomezí černé komedie, socio-politické satiry, kriminálního dramatu, snad i válečného filmu. V hlavních a vedlejších rolích vedle DiCapria uvidíme také Benicia del Tora, Seana Penna, Reginu Hall, Teyanu Taylor nebo Alanu Haim. Paul Thomas Anderson má na kontě už deset nominací na Oscara, ale na sošku zatím pořád čeká. One Battle After Another uvidíme 25. září.


Co ukazují trailery

Nezvratný osud: Pokrevní linie

Rube Goldbergův stroj ve filmu, akorát je to shoda náhod končící zpravidla brutální smrtí. Je otázka, zda má Nezvratný osud, navrátivší se po pěti filmech a čtrnáctileté přestávce, stále co říct. Minimálně by ale mohl nabídnout morbidně zábavnou kompilaci blbých způsobů, jak zemřít.


Co hýbe světem filmu a televize

Budoucnost Jamese Bonda

Jednu z nejslavnějších filmových sérií mělo po většinu její existence pod palcem rodinné producentské duo Barbara Broccoli a Michael G. Wilson, kteří museli schválit každé kreativní rozhodnutí. Před měsícem se ale této role oba vzdali a plnou kontrolu nad budoucností Jamese Bonda získal majitel studia MGM Amazon. Jestli to bude znamenat záplavu zapomenutelných seriálových spin-offů a filmy natáčené před zelenými plátny s nedotaženými efekty, to se teprve uvidí. Novými producenty ale mají být Amy Pascal a David Heyman. Pascal měla na starosti Spider-Many s Tomem Hollandem nebo Malé ženy z roku 2019. Heyman pak pracoval na filmových sériích Harry PotterFantastická zvířata a miliardovém hitu Barbie. Takže by to mohlo přeci jen dobře dopadnout.


Co si pustit

The Studio

AppleTV+  |  Komedie  |  2006  |  10 epizod  |  ČSFD

the-studio-apple-tv

Foto: Apple

Bryan Cranston a Seth Rogen v seriálu The Studio

Mattu Remickovi s tváří Setha Rogena se splnil sen. Dopracoval to až na pozici ředitele hollywoodské produkční firmy Continental Studios. Jenže – možná to znamená vysoký plat a určitou prestiž, ovšem zároveň taky boj o udržení produkce v chodu a naplňování požadavků investorů aniž by tím zaprodal své umělecké ambice. The Studio je seriál vytvořený insidery, který nás zavádí hluboko do složitého světa zábavního průmyslu. Jen je to mnohem větší zábava než ve skutečnosti. Je to (velmi) draze vypadající sitcom, fraška s láskou k filmu i velká nálož cameí.

Pro přehled dalších trailerů, novinek z filmového světa a tipů, co si o víkendu pustit, se podívejte na kompletní vydání newsletteru Watch a přihlaste se k jeho odběru zde či v boxu v úvodu článku.