Investice do nemovitostí pořád táhnou. Komerční banka za desítky milionů korun opět navyšuje podíl v Upvestu
Čeští investoři ve snaze zhodnocovat své peníze stále častěji hledají i alternativní možnosti, jak diverzifikovat své portfolio, což jim umožňuje několik tuzemských hráčů. Protože jsou ale zdejší investoři spíš konzervativní, v oblibě mají pořád nemovitosti. Právě do jejich developmentu formou crowdfundingu mohou vkládat kapitál přes startup Upvest.
Čtyřletý fintech propojuje developery shánějící financování pro své projekty s různě velkými investory, kteří přes platformu Upvest jen loni proinvestovali 139 milionů korun s dvojnásobným meziročním růstem. Na vlnu zájmu v minulém roce naskočila také Komerční banka, když přes svou dceřinou společnost KB Smart Solutions investovala desítky milionů korun.
Teď finanční dům svoji pozici v Upvestu posiluje opět. Svůj podíl zvyšuje z původních 18,9 procenta na 31,06 procenta, podle odhadu CzechCrunche se výše investice i v tomto případě pohybovala v řádu desítek milionů korun. Pro samotnou Komerční banku je tento typ investic rozšířením možností investování pro své klienty.
„Cílem Komerční banky ještě před majetkovým vstupem do Upvestu bylo podílet se na budování sektoru crowdfundingu. Vstup do tohoto světa se nám povedl díky partnerství s Upvestem. Za rok spolupráce jsme našli takový způsob fungování, který je prospěšný pro obě strany,“ říká David Formánek, člen představenstva Komerční banky.
KB má společně s Upvestem několik produktových plánů, například společné financování developmentu (tzv. seniorní plus mezaninové financování) nebo rozšíření nabídky projektů na investice z jiných sektorů, než jsou nemovitosti. Mohlo by jít o energetiku a obnovitelné zdroje, zdravotní péči a podobně, uvedl nedávno v rozhovoru pro CzechCrunch spoluzakladatel a technický ředitel Upvestu Petr Volný.
Samotná banka jako instituce přitom na Upvestu neinvestuje a podle slov Volného ani investovat nebude, protože by v takovém případě hrozilo riziko střetu zájmů, kterého se chtějí obě společnosti vyvarovat. Možnosti investic do developerských projektů však KB nabízí svým klientům.
„Rozhodnutí o dalším navýšení podílu ze strany Komerční banky je po velmi úspěšném prvním roce spolupráce logickým krokem. Potvrdili jsme si, že máme synergie v mnoha oblastech a chceme je společně dále rozvíjet. Věřím, že s naším partnerem KB budeme společné produkty posouvat ke spokojenosti našich klientů,“ popisuje teď David Musil, ředitel Upvestu.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsSamotná platforma se od svého založení v roce 2017 podílela na financování 17 projektů v celkovém objemu 320,5 milionu korun, a to převážně v sektoru rezidenčních nemovitostí. Všechny z nich před zařazením do nabídky pro investory prochází interní komise, v nímž má zastoupení Upvest i KB. Investoři pak mohou investovat od pěti tisíc korun a většinou získat výnos na úrovni pět až osm procent.
Upvest si poplatky účtuje zpravidla ve dvou fázích životního cyklu úvěru. Při jeho poskytnutí developer platí dvě až čtyři procenta z poskytnuté částky, při splácení úroků je vyplácený tzv. management fee ve výši 0,5 až jedno procento ročně. Dlouhodobě přitom Upvest roste, konkrétní tržby či výši zisku ale nekomentuje.
V roce 2019 byl objem proinvestovaných úvěrů ve výši 70 milionů korun, loni to byl téměř dvojnásobek, 139 milionů korun. „Naším cílem je udržet tempo růstu, kdy se nám celý byznys daří každý rok alespoň zdvojnásobit. Letos toto číslo plánujeme opět zvětšit alespoň o sto procent,“ komentoval loňské výsledky Petr Volný.
KB a projekt Upvest přitom na trhu nejsou jedinými, kteří podobné investice drobných investorů zprostředkovávají. Letos oficiálně na trh vstoupila služba Investown, do níž peníze vložila Česká spořitelna, a vzniká také startup Roier, jenž chce nabídnout investice do bytových družstev.