Solár může být atraktivnější než nákup akcií, říká šéf českého startupu zaměřeného na fotovoltaiku
Podle zakladatele Woltairu Daniela Helcla je při současných cenách možné počítat s návratností fotovoltaické elektrárny v horizontu pěti let.
Zájem o fotovoltaiku v České republice roste raketovým tempem. Většina investorů je motivována stoupajícími cenami energií a také nejistotou dodávek plynu z Ruska. Podle Daniela Helcla ze startupu Woltair však současná situace nahrává tomu, že se časem může z pořízení vlastní sluneční elektrárny vyklubat velmi dobrá investice.
Při současných cenách elektřiny a dotačních podmínkách je podle zakladatele a CEO platformy zabývající se digitalizací přístupu k energetickým řešením pro domácnosti, původně pojmenované Topite.cz, možné počítat s návratností investice do fotovoltaické elektrárny v horizontu čtyř až pěti let.
Pokud by se tato návratnost naplnila, mají současní investoři do fotovoltaiky šanci na výnosnost pohybující se okolo 20 až 25 procent. A to podle Daniela Helcla činí z nákupu solárních panelů atraktivnější investici než do kteréhokoliv akciového či dluhopisového fondu nebo realit. Na této výnosnosti se podílí především úspory na účtech za energie.
„Hodně samozřejmě závisí na celkové spotřebě energie domácnosti, zhruba v 70 procentech případů přitom rozhoduje volba zdroje vytápění,“ vysvětluje Helcl, který upozorňuje i na současné velmi příznivé dotační podmínky, díky kterým lze získat na instalaci nejmodernějšího řešení až 225 tisíc korun. „Za slušnou cenu tak lze instalovat robustnější systémy včetně bateriového úložiště a tím umožnit naprostou energetickou samostatnost v jarních a letních měsících,“ říká Helcl.
Své tvrzení vysvětluje na modelovém příkladu relativně zatepleného rodinného domu o výměře 150 metrů čtverečních, který topí elektrokotlem, zároveň jím ohřívá teplou vodu a v létě používá klimatizaci. Takový dům má celkovou spotřebu energie 28 MWh ročně, z toho 20 MWh na topení, 3 MWh na ohřev a 5 MWh na spotřebiče a klimatizaci. Náklady na energie se tedy při současných cenách šplhají k částce 135 tisíc korun ročně.
„Takovému klientovi doporučujeme fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 9,9 kWp s asymetrickým střídačem, který umožňuje flexibilní směřování toků elektřiny napříč třemi fázemi v domě, a s bateriovým úložištěm o kapacitě 14,2 kWh, kam lze ukládat přebytky elektřiny vyrobené v průběhu dne,“ říká šéf Woltairu.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs