Investiční fond ČEZu chytil prvního jednorožce. Hodnota německého startupu Forto překonala miliardu dolarů

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

mikovecInsider

Foto: Inven/CzechCrunch

Petr Míkovec, generální ředitel Inven Capital

0Zobrazit komentáře

Na ryzího českého jednorožce, tedy startup, jehož hodnota přesahuje jednu miliardu dolarů, prozatím čekáme. Lovit se je snaží také tuzemští investoři a svůj dosud největší úlovek nyní hlásí Inven Capital. Investiční paže polostátní energetické skupiny ČEZ před časem vsadila na německý startup Forto, který teď díky velkému investičnímu kolu svou hodnotou zmíněnou hranici překonal.

V řeči čísel se jedná o investiční kolo ve výši 240 milionů dolarů (přes 5,1 miliardy korun), které vedl japonský gigant SoftBank se svým Vision Fund 2, přičemž se připojili i další investoři včetně Inven Capital. Hodnota Forta se díky tomu zvýšila na 1,2 miliardy dolarů (přes 25 miliard korun). Jedná se o tzv. post-money valuaci, tedy hodnotu firmy, k níž je přičtená i výše zmíněného investičního kola.

Pro Inven Capital se jedná o velký úspěch, v tuzemských investičních vodách takřka nevídaný. Ještě větší klenot drží ve svém portfoliu Credo Ventures, které si nedávno došlo pro pohádkovou odměnu na burzu s rumunským startupem UiPath. „Bylo to takřka nemožné,“ vyprávěl pak Ondřej Bartoš. Mnoho dalších jednorožců bychom v Česku skutečně nenašli a Inven se tak přidává do poměrně exkluzivní společnosti.

A do čeho že SoftBank, Citi Ventures nebo G Squared a další vkládají tolik peněz? Berlínský startup Forto modernizuje a optimalizuje fungování globální přepravy a dodavatelských řetězců, a to prostřednictvím své digitální platformy. „Vizí Forta je zjednodušit mezinárodní přepravu zboží do té míry, že to uživateli bude připadat stejně snadné jako posílání e-mailu,“ říkal loni v listopadu pro CzechCrunch Petr Míkovec, generální ředitel Inven Capital.

Právě tehdy byla investiční paže energetické skupiny ČEZ, která do startupů investuje již od roku 2014, v čele investičního kola Series B1 ve výši 43 milionů eur, respektive 50 milionů dolarů (tehdy přes 1,1 miliardy korun). Díky dalšímu přílivu kapitálu teď chce Forto akcelerovat svůj růst, a to jak po technologicky-produktové stránce, tak geografické.

forto

Foto: Forto

Michael Wax, Erik Muttersbach a Michael Ardelt ze startupu Forto

„Logistika je páteří globálního obchodu a datová analytika, strojové učení a automatizace procesů přetvoří globální dodávky zboží a služeb,“ uvedl k investici Karol Niewiadomski ze SoftBank, která chce pomoci firmě ve zmíněně globální expanzi. Aktuálně má Forto 2,5 tisíce zákazníků a napříč jedenácti lokalitami od Berlína po Singapur přes 550 zaměstnanců.

„Zájem SoftBank, Citi Ventures a G Squared včetně participace akcionářů potvrzují velký potenciál Forta,“ uvedl pro CzechCrunch Petr Míkovec. „Naše pozice odpovídá naší roli, kdy jsme v loňském roce vedli předchozí investiční kolo. V tomto kole se SoftBank jsme navíc investovali pro-rata společně s ostatními akcionáři, abychom si udrželi naši pozici,“ dodává šéf Inven Capital.

Přesnou částku říct nechce, ale jinými slovy to znamená, že si v rámci německého startupu udrželi tuzemští investoři pozici zvanou observer seat, v rámci níž se mohou účastnit zasedání představenstva, ale nemají hlasovací právo. Plnohodnotné místo v představenstvu místo nich zaujal Nahoko Hošino za SoftBank. Celkem už od investorů Forto nabralo 360 milionů dolarů (přes 7,7 miliardy korun).

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Počátky německého startupu se datují do roku 2016, kdy se čtveřice zakladatelů v čele s Michaelem Waxem ještě pod značkou FreightHub chtěla zaměřit na přepravu mezi Německem a Asií. Mezi prvními investory se již tehdy objevil Inven Capital, ale z poměrně úzce zaměřené mise se nakonec stala vize na proměnu a digitalizaci celého dodavatelského řetězce a souvisejících činností.

Nástroje Forta dnes využívají například přední světoví výrobci či e-commerce značky, kteří díky nim mohou jednodušeji řešit nabídky, rezervace, správu dokumentů či sledování a dohledávání zásilek, přičemž výsledkem má být maximálně transparentní a udržitelný dodavatelský řetězec. Firma má dnes pobočky v Berlíně, Kodani, Hamburku, Ho Či Minově Městě, Singapuru, Hongkongu nebo Šanghaji a v růstu hodlá pokračovat.

„SoftBank je známá uváděním svých portfoliových firem na kapitálové trhy a Inven Capital bude chtít být u toho,“ odpovídá na závěr Petr Míkovec na otázku, jakou investiční strategii má jeho fond připravenou. Konkrétní plány o vstupu na burzu zatím v případě Forta nepadají, ale je jasné, že na současné valuaci přesahující jednu miliardu dolarů se berlínská firma nebude chtít zastavit.

CzechCrunch Jobs