Inženýři z NASA udělali chybu. Ztratili legendární sondu Voyager 2, která letí mezihvězdným prostorem

Voyager 2 je druhý nejvzdálenější lidský objekt ve vesmíru, kterým letí téměř půl století. Pokud ho vědci nenajdou, měl by se za pár měsíců ozvat sám.

Jiří BlatnýJiří Blatný

voyager

Foto: NASA/JPL-Caltech

Ilustrace Voyageru 2

0Zobrazit komentáře

Zmáčknout špatné tlačítko na klávesnici, to na první pohled nezní jako problém obřích rozměrů. Pokud však ovládáte sondu vzdálenou desítky miliard kilometrů od Země, může z toho být velké mrzení. Právě to se stalo inženýrům z NASA, kteří ovládají slavnou sondu Voyager 2, která je po své sestře s číslem jedna ve vesmíru druhým nejvzdálenějším lidským výtvorem od naší planety. Vědci ji nyní hledají s pomocí satelitu v Austrálii.

Legendární sonda Voyager 2 letí mezihvězdným prostorem zhruba 19 miliard kilometrů od Země. Kontakt s ní inženýři z NASA ztratili poté, co jí omylem poslali chybný pokyn, aby natočila svou anténu směrem od Země. Byť se zařízení, kterým sonda „slyší“ signály ze Země, vychýlilo jen o dvě procenta, stačilo to k tomu, aby se cestovatelka kosmickým prostorem vesmírné agentuře odmlčela. NASA nyní s pomocí vesmírného komplexu v australské Canbeře pátrá po jejích případných zatoulaných signálech. Vzhledem k obrovské vzdálenosti ale trvá přes osmnáct hodin, než její signál dorazí na Zemi.

NASA podle The Guardian uvedla, že je nepravděpodobné, že by se takto Voyager 2 podařilo nalézt. Agentura nicméně také bude v nadcházejícím týdnu z Canberry bombardovat okolí sondy správným příkazem v naději, že ho zařízení zachytí. V opačném případě bude muset počkat do října, kdy se sonda automaticky resetuje a měla by tak obnovit komunikaci se Zemí. Vědci každopádně očekávají, že s vesmírným poutníkem finálně ztratí kontakt na konci tohoto desetiletí.

Voyager 2 NASA vypustila do vesmíru v roce 1977, původně měla její mise trvat jen dvanáct let. Podle americké vesmírné agentury je jedinou sondou, která proletěla okolo Uranu, kde objevila deset nových měsíců a dva prstence tohoto plynného obra. Mezihvězdného prostoru dosáhla v roce 2018. Sesterská sonda Voyager 1 je stále ve spojení se Zemí, je od ní nyní téměř 24 miliard kilometrů daleko.

CzechCrunch Jobs