Itálie přitvrdila vůči Amazonu. Udělila mu jednu z největších pokut pro technologickou firmu v dějinách

Iva BrejlováIva Brejlová

amazon

Foto: Amazon

Kancelářská budova Amazonu

0Zobrazit komentáře

Pokutu ve výši 1,13 miliardy eur – tedy v přepočtu necelých 29 miliard korun – vyměřila Itálie společnosti Amazon za zneužití dominantního postavení na trhu. Jde o jednu z nejvyšších pokut, kterou v Evropě technologická společnost dostala. Amazon se proti ní nicméně hodlá odvolat, podle vyjádření firmy s jejím udělením „silně nesouhlasí“.

Když firmě naposledy italský antimonopolní úřad vyměřoval pokutu, šlo o 200 milionů eur (asi pět miliard korun). Směřoval ji kromě Amazonu i na Apple. Nelíbilo se mu omezení přístupu některých prodejců výrobků Apple na prodejní platformě americké společnosti, která z internetového prodejce přerostla v celou technologickou platformu. Teď úřad přidal skoro miliardu eur.

Itálii se nelíbí, že firma svou logistickou síť – tedy přepravní služby, které sama poskytuje – spojuje s přístupem do přednostních programů, jako je především Amazon Prime. Být v nich je přitom pro prodejce důležité. Znamená to lepší viditelnost u zákazníků i přístup k těm, kteří tu víc utrácejí.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Konkrétně Amazon Prime v Itálii usnadňuje prodej sedmi milionům nejvěrnějších a nejvíce utrácejících spotřebitelů, navíc se pak prodejci můžou účastnit akcí, jako je Black Friday, Cyber Monday, případně Prime Day, což jsou všechno dny, kdy zákazníci na internetu utrácejí obrovské sumy, které někdy čítají i desítky procent celkového obratu e-shopů.

Jenže obchodníci, kteří do programů chtějí, musejí podepsat smlouvu, ve které se zavazují využívat služby logistické odnože Amazonu. Podle úřadu tím firma poškozuje část prodejců, poskytovatelů logistických služeb i další elektronická tržiště. Tím, že si firmy na Amazonu platí náklady na převoz speciálně prostřednictvím této firmy, měli by další náklady s platbou u dalších přepravců, a tak je raději nevyužívají. 

„Úřad vyhodnotil tuto škodlivou strategii společnosti Amazon za obzvláště závažnou a vzhledem k její závažnosti, délce trvání, rozsahu dopadů a velikosti skupiny se rozhodl uložit tuto pokutu,“ odkazuje antimonopolní orgán k výši částky.

Kromě toho má podle jeho nařízení Amazon okamžitě obnovit opravdu tržní podmínky. Podle dokumentu má nicméně na zveřejnění standardů pro přístup do Prime, které budou stejné pro všechny prodejce, jeden rok.

S přispěním ČTK.

O třetinu vyšší tržby i zisk. Heureka v minulém fiskálním roce utržila skoro dvě miliardy

Iva BrejlováIva Brejlová

braverman_regular

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Tomáš Braverman, výkonný ředitel Heureka Group

0Zobrazit komentáře

29,9 milionu eur, tedy asi 795 milionů korun – to je provozní zisk internetového nákupního rádce Heureka, kterého dosáhl za fiskální rok končící březnem. Je to skoro o třetinu víc než za předchozí období. Heurece znatelně pomohla vládní omezení v souvislosti s pandemií koronaviru, uvedla mluvčí společnosti Adéla Berková. Není to ale jediný důvod, Heureka Group se rozprostřela po celkem devíti trzích střední a východní Evropy a je se svou návštěvností 23 milionů uživatelů měsíčně a nabídkou z více než 55 tisíc internetových obchodů největším evropským srovnávačem a nákupním rádcem.

„Do online prostoru se přesunula drtivá většina nakupující populace, na což musely samozřejmě reagovat také kamenní prodejci, kteří byli nucení svou nabídku také přepnout do online prostoru, pokud to šlo,“ uvedl k výsledkům výkonný ředitel skupiny Heureka Tomáš Braverman.

Tržby Heureky se dostaly na 70 milionů eur, tedy v přepočtu 1,9 miliardy korun. I ty rostly významně, celkem o 35 procent. Za vysokými čísly stojí podle firmy kromě produktových inovací v klíčových kategoriích také intenzivní práce na mezinárodním obsahu, práce na datových produktech napříč celou Evropou a některé akvizice.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Mezi agregátory, srovnávači a podobnými platformami jsme největší ve střední a východní Evropě. V počtu návštěv jsme jednička v Česku, na Slovensku a Maďarsku. Na dalších trzích rosteme,“ popisoval nedávno v podcastu pro CzechCrunch Tomáš Braverman.

Do skupiny Heureka Group patří vedle Heureka.cz a Heureka.sk dále Árukereső.hu v Maďarsku, Compari.ro v Rumunsku, Pazaruvaj.com z Bulharska, Ceneje.si ze Slovinska, Jetfinije.hr z Chorvatska, Idealno.rs ze Srbska a Idealno.ba z Bosny.

V Česku, jak dřív Braverman uvedl, chodí na Heureku prakticky všichni. Jenže ani to firmě nestačí – v poslední době se vydala i na nákupy. Letos oznámila investici do analytického startupu Dataweps a před rokem získala také další tuzemský startup Testuj.to. Zároveň úspěšně získává peníze prostřednictvím dluhopisů – a to už miliardy.

S přispěním ČTK.