Izraelský startup chce pěstovat steaky v bioreaktorech klidně i na Marsu. Nabral na to další více než dvě miliardy
I když si mnozí uvědomují negativní environmentální nebo etické aspekty konzumace masa, vzdát se ho prostě není jednoduché. Čím dál více startupů a firem se nám ale snaží prodat ideu, že můžeme, respektive brzy budeme moci, maso jíst, a přitom se chlubit takřka nulovou uhlíkovou stopou našeho oběda. Řešením mají být rostlinné nebo ještě lépe laboratorní náhražky zvířecích produktů. Izraelský startup Aleph Farms na jejich vývoj získal dalších 105 milionů dolarů.
Už od roku 2017, kdy byl založen, se Aleph Farms specializuje na kultivaci masa v bioreaktorech, do nichž se vloží malý objem buněk odebraných z živého zvířete a ty pak díky speciální výživě vyrostou třeba do steaku. Jelikož startup nedávno úspěšně vytvořil prototyp jednoho takového rib eye steaku, spustil druhé kolo financování, kde od mnoha gastronomických i investičních firem z celého světa získal v přepočtu více než 2,2 miliardy korun.
Aleph Farms se díky tomu v ohledu přitahování investic staly druhým nejúspěšnějším ze všech projektů, které v laboratoři pěstují maso ke konzumaci. První místo se 186 miliony dolarů v rámci financování Series loni získali američtí Memphis Meats, což podle mnohých znamenalo zlomový bod v daném segmentu. Jak navíc dodává Bloomberg, aktuální zpráva z Aleph Farms znamená, že celkový objem investic do laboratorního masa za rok 2021 už teď překročil rekordní loňský rok.
Minimálně investoři tak na tomto poli očekávají velké věci, i když je stále spíše v raných začátcích. Kultivace masa v bioreaktoru už v základu představuje složitý proces analýzy buněčné struktury množených tkání, fungování samotných buněk, chemických procesů jejich růstu a podobně. Na konci je navíc jenom beztvará šedá hmota, masu sice blízká na molekulární úrovni, ale na talíři by ji asi nikdo nechtěl.
Nejjednodušší je nabídnout ji v mleté formě, to ovšem uspokojí pouze malou část strávníků. Aleph Farms se proto od svého začátku soustředí na vytváření steaků nerozeznatelných od těch přímo ze zvířete. Porcí vysokého roštěnce, pro kterou nemusela zemřít kráva, se pochlubilo letos v únoru. Celé kouzlo se skrývá ve speciálně vyvinuté metodě 3D tisku buněk ve vrstvách, díky níž lze zajistit správnou strukturu výsledné „flákoty“.
„Připravujeme se na to, že v roce 2022 na trh uvedeme náš první produkt – tenký hovězí steak,“ řekl serveru NoCamels spoluzakladatel a ředitel Aleph Farms Didier Toubia. „Dodatečný kapitál od špičkových partnerů s bezkonkurenčními zkušenostmi a odbornými znalostmi nás výrazně přibližuje naší vizi poskytovat bezpečný a bezpodmínečný přístup ke kvalitní výživě komukoli, kdykoli a kdekoli,“ dodal.