Jak na neprůstřelné cestovní pojištění? Nešetřete na něm a hlídejte si alkohol i nadmořskou výšku
Vyrazit za dobrodružstvím bez cestovního pojištění se může pěkně prodražit. Přinášíme přehled tipů, co si během jeho vyřizování pohlídat především.
Blíží se dovolená, máte naplánovanou cestu, zabaleno, v e-mailu nastavenou vtipnou out-of-office odpověď, v ideálním případě byste tak měli mít zařízené i cestovní pojištění. To byste neměli podcenit ani tehdy, pokud jste šťastlivec, kterého celý rok netrápí žádné neduhy, a pravděpodobnost, že se vám něco přihodí, je velmi nízká. Když už totiž na nepříjemnost dojde, v případě nevyřízené pojistky vás může přijít až na milionové částky. Jak se pojistit tak, aby vaše cesta – ať už je jakákoliv – neměla v tomto ohledu žádné mezery?
Pravidlo číslo jedna je jasné. Když před vámi v objednávkovém formuláři cestovního pojištění vybrané společnosti vyskočí několik variant odlišených cenou, rozhodně nesahejte po té nejlevnější. Limity na úrovni dvou až tří milionů korun na léčebné výlohy totiž pokryjí maximálně nezávažné zdravotní komplikace – pokud dojde k většímu problému, zbytek musíte platit ze své kapsy.
Samozřejmě je třeba brát v potaz míru rizika, které člověk cestou podstupuje – když vyráží jen za hranice Slovenska, nehrozí tolik potenciálních rizikových scénářů, jako kdyby se vydal na měsíc do Brazílie. I přesto ale není radno podceňovat destinace, které Češi vnímají takřka jako svůj druhý domov. Třeba takové dlouhodobě populární Chorvatsko.
„Klient v Chorvatsku uklouzl na molu, praštil se do hlavy, spadnul do vody a byl pár vteřin bez kyslíku. Musel být transportován vrtulníkem, připojen na přístroje a pak repatriován. To vám opravdu levné pojištění nepokryje,“ popisuje jeden nešťastný případ Jiří Hluchý, šéf a zakladatel fintechu Frenkee. A i když člověk nechce malovat čerty na zeď, měl by brát v potaz, že stát se může skutečně cokoliv.
Samostatnou kapitolou jsou Spojené státy, kde lékařská péče patří obecně k těm nejdražším. Výlohy za jediný den pobytu v nemocnici zde mohou dosáhnout i stovek tisíců korun, pojišťovny tak na ně mají zvláštní tarif. „Například za ošetření běžné zlomeniny kotníku, kterou si klientka přivodila loni na podzim po uklouznutí na výletě s průvodcem, si nemocnice v Arizoně naúčtovala přes 311 tisíc korun,“ říká Gabriela Trojanová, produktová manažerka cestovního pojištění KB Pojišťovny.
Nákladné jsou v tomto ohledu také Kanada, Austrálie a Nový Zéland. V asijských zemích je pak ošetření obecně levnější než v Evropě a v případě hospitalizace se pohybuje spíše kolem 100 tisíc korun. V každém případě je ale potřeba brát v potaz náklady, které mohou vyvstat v případě repatriace zpět do Česka. Ta totiž může celkové výlohy vyhnat až k několika milionům.
O výši výloh v dané zemi se můžete u pojišťovny informovat i předem, a to v rámci poskytovaných asistenčních služeb, které jsou součástí pojišťovacích balíčků. Některé totiž zahrnují i předcestovní služby, takže si lze předem ověřit, jaká je kvalita, dostupnost a také cena lékařské péče v zemi, kam máte namířeno. Na místě se pak může služba hodit díky zajištění překladatele a právní pomoci, k dispozici je navíc čtyřiadvacet hodin, sedm dní v týdnu.