Jak na zálohování PET lahví a plechovek? Slováci od ledna vysbírali 100 milionů nápojových obalů
V lednu na Slovensku spustili systém pro zálohování nápojových obalů. A už během čtyř měsíců se velice osvědčil.
Na Slovensku přešli od úvah nad šetřením životního prostředí velice rychle k činům. Během deseti měsíců se slovenskému Ministerstvu životního prostředí podařilo ve spolupráci se společností Sensoneo zavést efektivní systém, s jehož pomocí umožnilo spotřebitelům zvýšit míru recyklace.
Zálohování plastových lahví a plechovek se na Slovensku spustilo 1. ledna 2022. Naši sousedé tak byli jedenáctou evropskou zemí, která zavedla tento udržitelný systém – stačilo jim k tomu přitom pouhých deset měsíců. Ministerstvo životního prostředí si totiž pro tento ambiciózní plán vybralo partnera zběhlého v oblasti digitalizace odpadů, společnost Sensoneo.
„Na dodavatele tohoto systému jsme měli vysoké nároky, které byly ještě znásobeny časovým tlakem. Potřebovali jsme spolehlivého a zodpovědného partnera, který je zkušený v oblasti IT a digitalizace a současně zorientovaný na poli odpadového hospodářství,“ uvedla Lucia Morvai, ředitelka pro vztahy s veřejností a komunikaci v organizaci Správce záloh, která zastupuje subjekty zapojené do procesu zálohování.
Sensoneo vytvořilo rámec pro všechny kroky, které jsou potřeba pro operace související s registrací, distribucí a zálohováním, včetně optimalizace přepravních tras a logistiky. Vývojáři tak měli na paměti, aby se po Slovensku nepřevážel vzduch, a uhlíková stopa tak byla během přepravování co možná nejnižší.
Do zálohového systému se registrovalo 414 obchodních entit a více než 2 500 sběrných míst. Vratnou zálohu o výši 15 eurocentů (zhruba 3,7 koruny) dostávají spotřebitelé zpět za plastové a kovové nápojové obaly s objemem od 0,1 do 3 litrů označené písmenem Z. Plastové lahve a plechovky lze vrátit například do odběrných automatů nebo přímo v prodejnách.
„Pro spotřebitele je důležité, aby se mohl do zálohování pohodlně zapojit. K tomu, abychom takového stavu mohli dosáhnout, musí být v pozadí dokonale zvládnuto velké množství procesů. Každý z těchto kroků musí být transparentně zaznamenán a dohledatelný,“ doplňuje Lucia Morvai.