Jak na zálohování PET lahví a plechovek? Slováci od ledna vysbírali 100 milionů nápojových obalů

V lednu na Slovensku spustili systém pro zálohování nápojových obalů. A už během čtyř měsíců se velice osvědčil.

martinbasila_mariatrckova_peterknaz

Foto: Sensoneo

Martin Basila a Peter Kňaz ze společnosti Sensoneo a Maria Trčková ze Správce zálohového systému

0Zobrazit komentáře

Na Slovensku přešli od úvah nad šetřením životního prostředí velice rychle k činům. Během deseti měsíců se slovenskému Ministerstvu životního prostředí podařilo ve spolupráci se společností Sensoneo zavést efektivní systém, s jehož pomocí umožnilo spotřebitelům zvýšit míru recyklace.

Zálohování plastových lahví a plechovek se na Slovensku spustilo 1. ledna 2022. Naši sousedé tak byli jedenáctou evropskou zemí, která zavedla tento udržitelný systém – stačilo jim k tomu přitom pouhých deset měsíců. Ministerstvo životního prostředí si totiž pro tento ambiciózní plán vybralo partnera zběhlého v oblasti digitalizace odpadů, společnost Sensoneo.

„Na dodavatele tohoto systému jsme měli vysoké nároky, které byly ještě znásobeny časovým tlakem. Potřebovali jsme spolehlivého a zodpovědného partnera, který je zkušený v oblasti IT a digitalizace a současně zorientovaný na poli odpadového hospodářství,“ uvedla Lucia Morvai, ředitelka pro vztahy s veřejností a komunikaci v organizaci Správce záloh, která zastupuje subjekty zapojené do procesu zálohování.

Sensoneo vytvořilo rámec pro všechny kroky, které jsou potřeba pro operace související s registrací, distribucí a zálohováním, včetně ​​optimalizace přepravních tras a logistiky. Vývojáři tak měli na paměti, aby se po Slovensku nepřevážel vzduch, a uhlíková stopa tak byla během přepravování co možná nejnižší.

Zálohování lahví

Foto: Sensoneo

Nápojové obaly lze vracet do zálohových automatů

Do zálohového systému se registrovalo 414 obchodních entit a více než 2 500 sběrných míst. Vratnou zálohu o výši 15 eurocentů (zhruba 3,7 koruny) dostávají spotřebitelé zpět za plastové a kovové nápojové obaly s objemem od 0,1 do 3 litrů označené písmenem Z. Plastové lahve a plechovky lze vrátit například do odběrných automatů nebo přímo v prodejnách.

„Pro spotřebitele je důležité, aby se mohl do zálohování pohodlně zapojit. K tomu, abychom takového stavu mohli dosáhnout, musí být v pozadí dokonale zvládnuto velké množství procesů. Každý z těchto kroků musí být transparentně zaznamenán a dohledatelný,“ doplňuje Lucia Morvai.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

A po čtyřech měsících od spuštění systému se zdá, že spotřebitelé se zapojují skutečně bez skrupulí. Ke konci dubna se celkově vysbíralo 100 milionů nápojových obalů, denně lidé na celém Slovensku vrátí na odběrná místa více než dva miliony obalů.

Spotřebitelé kromě zálohových automatů využívají také možnost nechat si obaly oskenovat, k čemuž dochází především v regionech s menší hustotou zalidnění, kde mohou menší prodejny využívat takzvané ruční zálohové sady. Ty umožňují ruční skenování EAN kódů v případě, že si provozovatel prodejny nemůže dovolit pořídit zálohový automat. Systém je tak vymyšlen tak, aby ho mohli využívat lidé po celém Slovensku.

Každé všední ráno posíláme nejzásadnější zprávy dne.

Město, které se nebojí záplav ani hurikánů. V jihokorejském zálivu vyroste malý vodní svět

Plovoucí město u jihokorejského Pusanu reaguje na stoupající hladiny oceánů. Ty budou časem ohrožovat většinu světových metropolí.

oceanix-pusan5

Foto: Oceanix / BIG-Bjarke Ingels Group

Vizualizace plovoucího města u Pusanu

0Zobrazit komentáře

Postapokalyptický snímek Vodní svět sice spadá do žánru sci-fi, pravdou však je, že díky globálnímu oteplování se nám pevná půda pod nohama skutečně vytrácí. Pociťují to i světové metropole, které hledají řešení, jak tlaku vody odolat. V jihokorejském Pusanu proto chtějí ve spolupráci s architekty dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) postavit plovoucí a zcela soběstačné město budoucnosti.

Současný růst hladiny oceánů je podle OSN nejrychlejší za posledních 2 800 let. Hlavním důvodem prudkého stoupání vody je podle vědců globální oteplování, které způsobuje tání ledovců. Důsledek tohoto jevu je nejvíce patrný v přímořských oblastech, které postupně přicházejí o svá pobřeží a jsou nuceny rozvíjet protipovodňové systémy.

To se týká i řady světových metropolí. Zvedající se hladiny oceánů by na základě informací OSN měly do třiceti let ohrožovat až 90 procent z nich. Proto se technologická společnost Oceanix ve spolupráci s architektonickým studiem BIG, stavební společností Samoo, jihokorejským Pusanem a programem OSN pro lidská sídla UN Habitat rozhodla přijít s řešením.

Její odpovědí na klimatické změny je návrh plovoucího města pod názvem Oceanix Busan. To je podle slov svých tvůrců světovým unikátem, který má být pro velká města demonstrací řešení vody stoupající do ulic.

oceanix-pusan2

Foto: Oceanix / BIG-Bjarke Ingels Group

Plovoucí město v kontextu celého Pusanu

Základním prvkem návrhu jsou tři plovoucí platformy s urbanistickou zástavbou, přičemž jedna platforma bude sloužit ke stálému bydlení, druhá pro turistické účely a třetí bude zasvěcena vzdělávání, vývoji a výzkumu.

Samotná zástavba byla navržena tak, aby korespondovala s architektonickým rázem města Pusan a vycházela vstříc korejské kultuře. Jednotlivé čtvrti s obytnou plochou 30 až 40 tisíc metrů čtverečních tak mimo nanejvýše dvacetipětimetrových budov nabídnou řadu malých uliček a zeleň, to vše protkané vodními kanály, přes které povede množství lávek a mostků.

Výzkumná část města by se měla stát centrem pro mořská studia, ubytování studentů, dílny a vývoj na poli udržitelnosti. Právě ta hraje v celém návrh podstatnou roli a výrazně se promítne i do třetí platformy koncipované na míru turistům. Ti by zde měli nalézt nejen ekologické ubytování, ale také možnosti udržitelného stravování díky plodinám pěstovaných v lokálních sklenících a zahradách.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Samotné město by mělo být 100% soběstačné díky generování elektrické energie z plovoucích solárních panelů. S těmi již mají v Jižní Koreji své zkušenosti a měly by pokrýt 100 procent energetické spotřeby města. O soběstačnost se postará také efektivní odpadové hospodářství, uzavřený oběh jídla a vody získávané filtrací mořské vody a nebudou chybět ani inovativní způsoby dopravy.

Projekt počítá také s obnovou pobřežních biotopů – některé z inovací chce postupem času implementovat i do ulic na pevnině. Mimo schopnosti plout na hladině a čelit tak záplavám by mělo být schopné odolat i hurikánům až páté kategorie, kdy rychlost větru překračuje hranici 200 km/h.

Výstavba má začít v příštím roce, přičemž situováno bude v severní části Pusanu. Celková realizace si vyžádá několikamiliardovou investici, prostřednictvím které chce radnice města řešit nejen problémy spojené s environmentálními změnami, ale i sociální a ekonomické bariéry, na které město při svém rozvoji naráží. I to je důvod, proč by se časem mohlo plovoucí město rozrůst o více než dvacet dalších platforem.

oceanix-pusan6

Foto: Oceanix / BIG-Bjarke Ingels Group

Plovoucí město bude složené celkem ze tří samostatných čtvrtí

oceanix-pusan3

Foto: Oceanix / BIG-Bjarke Ingels Group

Uličky plovoucího města po setmění

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání