Jak přemýšlí investor Jan Barta? V Pale Fire Capital chceme ještě investovat až 2 miliardy korun, říká v podcastu

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

barta

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Jan Barta z investiční společnosti Pale Fire Capital

0Zobrazit komentáře

Během několika týdnů pečlivého studia se stal expertem na těžbu zemního plynu a na burze díky tomu udělal životní obchod. Řeč je o Janu Bartovi, tuzemském internetovém podnikateli a investorovi, o němž je v poslední době slyšet nejen díky investiční skupině Pale Fire Capital, ale také jeho nápadům pro boj s pandemií. I o tom jsme se s ním bavili v CzechCrunch Podcastu.

„Mám vnitřní tužbu pomáhat a něco zlepšovat a přišlo mi záhodno se toho účastnit,“ říká pětatřicetiletý Jan Barta na otázku, proč tak rád radí politikům. V době pandemie zejména na Twitteru pálil jeden nápad za druhým, jak se se šířením koronaviru popasovat. A do toho ve velkém obchoduje na burze.

„Z jara jsem se stal expertem na těžbu a transport zemního plynu. Jsou to týdny a týdny hloubkové analýzy. Už ani nevím, jak jsem se k tomu dostal, ale tenkrát mě trklo, že je tam příležitost. Byl to životní obchod,“ říká Barta v CzechCrunch Podcastu, který si můžete pustit v přehrávači níže nebo ve vašich podcastových aplikacích, včetně Spotify, Apple Podcastů a Google Podcastů:

O čem dalším byla v podcastu s Janem Bartou řeč?

***

Na burze, kde obchoduje ve velkém, má za sebou Jan Barta podle svých slov úspěšný rok, jak ale hned dodává, původně to vypadalo ještě daleko lépe. Investovat do akcií ho nepřestává bavit ani po dvaceti letech, protože s cennými papíry začal poprvé koketovat už v patnácti.

„Baví mě proces bádání a objevování věcí, které jiní nevidí. A když na takové věci narazím, tak se je snažím vytěžit,“ říká Barta s tím, že obecně o věcech často dlouho přemýšlí nebo je ponořen do hloubkové analýzy určitého tématu, aby v něm nabral dostatečnou expertizu.

Co očekává od dalšího vývoje na burze? Propadnou se technologické akcie, které letos raketově vyrostly? Kde viděl největší příležitosti? Co si myslí o akciích Tesly? A co říká na kryptoměny? To vše řešíme v našem podcastu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Vedle vlastních investic na burze ale investuje také s kolegy Dušanem Šenkyplem a Davidem Holý do nadějných firem a startupů v rámci skupiny Pale Fire Capital. Z vlastních peněz by trojice úspěšných podnikatelů prý chtěla ještě rozinvestovat až dvě miliardy korun.

„Konkurenční výhoda Pale Fire Capital je permanentnost našeho kapitálu. Teď to nevypadá, když je peněz na trhu tolik a nasbírat je do fondu není tak těžké, ale to nemusí trvat věčně,“ zmiňuje Barta jednu z hlavních výhod skupiny proti klasickými venture kapitálový fondům.

pale-fire-capital-min

Foto: Nguyen Duy McLavin/CzechCrunch

Dušan Šenkypl, David Holý a Jan Barta z Pale Fire Capital

V portfoliu má dnes Pale Fire Capital firmy jako Favi, Semantic Visions, Aukro, Saunia, Agdata, Roivenue či Mobilní rozhlas a podle Barty je jeho hodnota kolem dvou miliard korun s tím, že ročně prý může růst o 30 procent, a přibýt mají i další investice.

„Aukro je famózní obrat, meziročně teď roste o 60 procent,“ chlubí se Barta úspěchem známého aukčního portálu, který v posledních letech poněkud skomíral, ale od loňského příchodu PFC se mu opět začíná dařit. Desítky milionů korun pak skupina nedávno poslala také do Mobilního rozhlasu Ondřeje Švrčka, který byl hostem předchozího CzechCrunch Podcastu.

S Janem Bartou jsme v podcastu, který najdete online jak na Spotify, Apple Podcastech nebo Google Podcastech, tak ve svých oblíbených podcastových aplikacích, debatovali také nad tím, proč si myslí, že je správné více zdanit kapitál, jak přistupuje k filantropii a na jakých technologických akciích už „prohrál“ spoustu peněz.

Chceme z Česka udělat vzor pro celý svět. S Mobilním rozhlasem jdeme i do Ameriky, říká Ondřej Švrček v podcastu

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

svrcek-boxed

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Ondřej Švrček, zakladatel Munipolisu

0Zobrazit komentáře

Ondřej Švrček je veselá kopa a dost možná i díky svému pozitivnímu životnímu přístupu dokázal dostat Mobilní rozhlas tam, kde je. Do komunikační platformy pro obce a města je dnes zapojeno již přes tisíc samospráv a příští rok vyrazí pomáhat také starostům ve světě. Dostat tak moderní způsoby komunikace do konzervativní státní správy ale nebylo jednoduché. I o tom mluví Ondřej Švrček v novém CzechCrunch Podcastu.

„Teprve teď začínají samosprávy a státní správa chápat, že je potřeba aktivně komunikovat s občanem. Žijeme v roce 2020, všechno se digitalizuje a zefektivňuje, a tak by tomu měla odpovídat i komunikace státní správy směrem k občanovi,“ říká osmatřicetiletý zakladatel Mobilního rozhlasu.

Vytrvalou prací se mu daří přesvědčovat stále více starostek a starostů, kteří na moderní způsoby komunikace s občanem naskakují. I díky tomu teď do Mobilního rozhlasu poslala desítky milionů korun tuzemská investiční skupina Pale Fire Capital, která ho chce rychle rozšířit do světa.

„Kdybych věděl, jak to bude složité, tak nevím, jestli bych do toho šel znovu. Teď je ale mým cílem udělat z Česka vzorovou zemi, jak by měla vypadat chytrá komunikace státní správy s občanem,“ hlásí Ondřej Švrček v CzechCrunch Podcastu, který si můžete pustit v přehrávači níže nebo ve vašich podcastových aplikacích, včetně Spotify, Apple Podcastů a Google Podcastů:

O čem dalším byla v podcastu s Ondřejem Švrčkem řeč?

***

„Hlavním cílem Mobilního rozhlasu je informovaný a aktivní občan,“ vysvětluje brněnský podnikatel. V jeho platformě je zaregistrováno téměř půl milionu občanů, kterým již bylo zasláno přes 23 milionů zpráv. Právě rychlé zprávy přímo do mobilního telefonu jsou to, co občané a nakonec i samosprávy velmi oceňují.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Telefon má člověk pořád u sebe a všechno dostane hned, má přehled. Bleskové zprávy už mnohdy pomohly, třeba i při pátrání po pohřešovaných osobách, které řešíme ve spolupráci s policií,“ popisuje Švrček. Zdaleka to však není jen o rychlých zprávách do mobilu.

Z Mobilního rozhlasu se postupem času stala komunikační síť pro aktivní občany, kteří jednak mají přímou linku na svého starostu, ale mohou se také podílet třeba na participativním rozpočtu, hlásit podněty a problémy, na které narazí, a také chválit. Co všechno Mobilní rozhlas umí a kde třeba dokáže obcím ušetřit peníze, rozebíráme podrobně v podcastu.

svrcek1

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Ondřej Švrček, zakladatel Munipolisu

Řeč je samozřejmě také o nejnovější investici od trojice Jan Barta, Dušan Šenkypl a David Holý, kterým Ondřej Švrček přenechal většinu ve firmě. Sám prý sice takový obchod neplánoval, ale když si uvědomil, že zahraniční expanzi by už sám nezvládl, šel do toho.

„Na začátku myšlence Mobilního rozhlasu nevěřil skoro nikdo. Jsem rád, že teď už nám věří i investoři. Všichni se na mě dívali, že jsem blázen, že se chci pustit do byznysu se státní správou,“ vzpomíná dnes již s úsměvem Švrček a plánuje, jak se svou komunikační platformou prorazí ve Spojených státech.

O tom, co je při expanzi v plánu, do jakých zemí půjde a kdo ji vlastně odřídí, či o spolupráci s novými investory i státní správou hovoří Ondřej Švrček v našem podcastu, který najdete ho online jak na Spotify, Apple Podcastech nebo Google Podcastech, tak ve svých oblíbených podcastových aplikacích.