Jak přilákat k investování do startupů více žen. Čtyři Slovenky sdružují už 250 andělských investorek z celého regionu
Zakladatelky Lumus Investment Collective: Vladimíra Činčurová, Lucia Cerchlan, Terézia Jacová a Zuzana Zamborská
Z více než šedesáti miliard korun, které investoři v posledních pěti letech vložili do startupů v regionu střední a východní Evropy, jen dvě procenta směřovala do těch, které zakládaly ženy. Tento poměr je částečně ovlivněn tím, že ženami založených firem je méně, avšak i samotné oblasti investic historicky a dlouhodobě dominují hlavně muži.
Přilákat více žen do startupového prostředí a umožnit jim ve větší míře stát se andělskými investorkami se i u nás snaží kolektiv Lumus Investment, jenž sdružuje už více než 250 dam z většiny zemí regionu. „I když mají ženy peníze, v mnohem menší míře než muži je investují do startupů,“ popisuje pro CzechCrunch Slovenka Terézia Jacová, spoluzakladatelka ženského investičního klubu.
Terézia Jacová se do světa venture kapitálu naplno dostala v roce 2014, kdy začala pracovat ve slovenském fondu Neulogy Ventures, a zastává pozici investiční manažerky (aktuálně je na mateřské dovolené). Malé zastoupení žen v investičních fondech nebo mezi anděli přitom podle Jacové ovlivňuje také motivaci dalších pouštět se do budování vlastních startupů a byznysů.
„Ženy vlastní přibližně polovinu všeho evropského bohatství, ale podle různých odhadů tvoří jen pár procent ze všech andělských investorů. To přímo ovlivňuje počet žen-zakladatelek, které nabírají tzv. early-stage kapitál,“ vysvětluje Jacová s tím, že hlavní motivací Lumus je přitáhnout více žen do venture kapitálu, což zlepší i situaci ve startupovém světě a inspiruje i další studentky, které tuto kariérní dráhu budou zvažovat.
Příběh ženského investičního kolektivu začíná u dvou Slovenek, Zuzany Zamborské a Lucie Cerchlan, které se potkaly během svých štací v San Francisku. Zamborská pomáhala českým a slovenským startupům expandovat do západní Evropy a do Spojených států, Cerchlan v té době rozbíhala pobočku pro slovenský startup Slido, který koncem loňského roku koupil gigant Cisco.
Inspirovalo je, jak v Americe fungují komunity, které sdružují ženské andělské investorky, a to zejména v kontrastu s tím, že podobné iniciativy v regionu střední a východní Evropy neexistovaly v podstatě vůbec. Tento stav se v roce 2019 rozhodly změnit a ozvaly se Terézii Jacové.
„Hned jsme si sedly. Nedostatek žen v oblasti jsem vnímala také, ale z druhé, tedy investorské strany. Na Slovensku a v Česku se ve venture kapitálu pohybují jednotky žen. V Neulogy Ventures jsme navíc měli čtyřicet různých investorů, ale jen dvě byly ženy,“ vzpomíná Jacová na začátky Lumus Investment Collective.