Jak se inovuje v Praze? Data z družic už zastavila třeba úniky vody, metropole by ale měla podle odborníků přitlačit
Do Prahy se vejde dalších 400 až 500 tisíc lidí, uvádějí průzkumy z posledních let. Jenže taková představa je z pohledu chodu města, zajišťování jeho infrastrukturních potřeb a dalších důležitých oblastí „naprosto crazy“. Tak to doslova říká Jaromír Beránek, předseda výboru pro IT a Smart City na pražském magistrátu. Aby se česká metropole mohla rozrůstat, potřebuje být chytrá. A také kvůli tomu, aby naplno mohla využít svoje aktuální možnosti.
Proto si hlavní město stanovilo loni vysoké cíle. Sestavilo expertní skupiny tak, aby se v Praze mohly rozvíjet biotechnologie, umělá inteligence, vesmírné technologie, urbánní inovace i kulturně-kreativní odvětví. A pod těmi posledně jmenovanými si představte třeba i rozvoj v oblasti počítačových her.
Jenže i když se Praha v inovacích vylepšuje, ve srovnání s jinými evropskými metropolemi je to podle odborníků stále málo. Tak třeba v říjnu metropole spustila projekt propojení sdílených kol s Pražskou integrovanou dopravou, aby si lidé platící kupon na MHD mohli několikrát denně zdarma nakrátko půjčit kola. Takový projekt byl vyústěním dvouleté práce. A přitom šlo teprve o pilotní provoz.
„Bojím se, že nám v posledních deseti či patnácti letech ujíždí vlak. Nejsme špatní, ale ostatní ostatní města zrychlují víc. A nám se to nedaří,“ říká Jaromír Beránek. Důvod? „Nízká flexibilita a vysoký stupeň regulací. V Praze všechno trvá strašně dlouho,“ popisuje.
Přesto projekty, které se v hlavním městě uskutečňují, mají vysokou úroveň. Shodl se na tom Beránek spolu s dalšími odborníky, kteří o inovacích v hlavním městě hovořili na akci Innovation Heroes, jejímž mediálním partnerem CzechCrunch je. Prozatím poslední setkání se uskutečnilo s podtitulem Jak se inovuje v Praze?
Za všechny jeden z výrazných pozitivních příkladů: Praha kontroluje stav sebe sama i s pomocí družic. Díky nim může lépe identifikovat havárie a úniky vody. A dokonce na základě informací z nich probíhá i prediktivní analýza takových nehod.
„V roce 1992 víc než polovina vody odtekla někam jinam. Pak se to začalo opravovat a začaly vysychat různé rybníčky kolem města. To byla městská pitná voda, co z vodovodů vytekla,“ popisuje Petr Suška, který je členem představenstva městské firmy Operátor ICT. Je to jedna z oblastí, kde je podle Sušky město na špičce. Momentálně jsou mimochodem ztráty vody zhruba 11procentní a už se nevyplatí ani predikovat, kde přesně pitná voda uniká.
Herní pidivelmoc
Vytyčené oblasti, na které se chce Praha se svými inovacemi zaměřit, mají být zároveň ty, ve kterých hlavní město i celá republika mají šanci vyniknout. A právě proto podporu získává i trochu překvapivě herní průmysl. Jen v roce 2019 v Česku jeho obrat dosáhl 4,5 miliardy korun. V roce 2020 to bylo dokonce 5,3 miliardy.
„Jsme takovou pidivelmocí v oblasti gamingu,“ komentuje to Lenka Kučerová, ředitelka organizace prg.ai. Ta se zasazuje o inovační prostředí, kterým chce přispívat k rozvoji české ekonomiky a společnosti. „Většinu z těch peněz ale přinesli lidé bez formálního vzdělávání v oboru. Tady bych viděla velkou roli státu nebo města. V tom, že podpoří vzdělanost v této oblasti,“ popisuje.