Jak se promění kancelářské prostory a co je dnes v kurzu? CzechCrunch spouští speciál Kanceláře budoucnosti

Filip HouskaFilip Houska

0Zobrazit komentáře

Je vůbec možné, aby něco tak tradičního jako firemní kanceláře zaniklo? Tuto otázku jsme si pokládali především vloni, kdy se kancelářské prostory celé řady společností uzavřely a zaměstnanci naskočili na home office. Jak se ale ukazuje, kanceláře tady s námi stále jsou a patrně i nadále budou, jen s výraznými proměnami. S jakými? Nejen o tom je náš nový speciál Kanceláře budoucnosti.

Jak už název napovídá, hlavním tématem nového speciálu jsou kanceláře, jejich vývoj a budoucnost. I firemní prostory pro zaměstnance jsou totiž živým organismem, který reaguje na aktuální trendy a adaptuje se na technologie, díky nimž mohou pracovníkům nabízet větší komfort. Spolu s předními firmami se proto ve speciálu Kanceláře budoucnosti podíváme na několik zásadních aspektů, které jejich vývoj ovlivňují.

Jedním z nejžhavějších témat za poslední dva roky je coworking, respektive sdílená flexibilní pracoviště, která jsou pronajímána firmám i jednotlivcům a nabízí oproti klasickým, dlouhodobým kancelářím několik výhod. Své o tom ví i Lubomír Šilhavý, jenž rozjel coworkingovou síť WorkLounge s pobočkami v pražském Karlíně, Smíchově i na Václavském náměstí.

Podle něj má flexibilita kanceláří nepopiratelný benefit v tom, že klientům nesvazuje ruce. „Velkou výhodou je přesun starostí a odpovědnosti za vlastní kancelářský provoz na profesionální firmy, čímž se získá i větší prostor na soustředění se na vlastní činnosti, které jsou pro klienty tím podstatným,“ píše Šilhavý ke svému tématu.

Spolu s coworkingovými prostory se pojí i průběžná modernizace kanceláří a využívání nových technologií. Ve zkratce tomu můžeme říkat digitalizace. Podle Eriky Bohaté, která působí v pražské společnosti Capexus zaměřující se na pracovní prostředí, jde zejména o kvalitní vybavení pro videohovory, bezkontaktní technologie, senzory a aplikace, jež toto vše kombinují.

temata-ks

Vedle digitalizace věří i hybridnímu modelu pracovní činnosti, kdy si lidé budou moci vybírat, zda chtějí docházet do firemních kanceláří, využívat coworkingová centra nebo jednoduše pracovat z domova, respektive na dálku. „Digitalizace a hybridní způsob práce budou na vzestupu a zároveň kancelář bude stále vyhledávaná. Tyto trendy nejsou v protikladu,“ uvádí Bohatá.

Jak se promění kanceláře větších firem

Důležitou otázkou do budoucna je, jak se mohou proměnit kancelářské prostory větších společností, které nemusí ke svým pracovištím přistupovat „startupově“ a s takovým nadšením, ale naopak prosazují konzervativní způsob. Martin Židek spolu s Apolenou Weissovou z Capexusu si ale myslí, že už i korporáty pochopily, že docházka do kanceláří nebude taková jako dřív, a začínají s prostory hospodařit šetrněji.

Co ale interiéry? Jaké změny čekají je? Na to se v našem novém speciálu zaměřila například architektka Andrea Pastrnek, která spolupracuje se společností Premier Interiors. Ta věří, že v následujících letech bude stále silné téma integrace myšlenek o udržitelnosti designu a materiálů, kontaktu s přírodou i znovunacházení hodnot starých nábytků.

„Biofilní design je nedílnou součástí každého nového návrhu kanceláře. Pečlivě vybranou živou zeleň umisťujeme zejména z důvodu navození celkového duševního klidu zaměstnanců,“ popisuje Pastrnek trend, kdy firmy čím dál více sázejí na přírodu a snaží se s ní splynout. Ať už jde o živé rostliny nebo obklady stěn, oblázky okolo příček nebo mechové obrazy.

Zakladatelka a šéfka boskovické firmy LD Seating Jitka Hurábová se pak ve speciálu Kanceláře budoucnosti zabývá tím, jak se kanceláře proměnily s ohledem na trendy, které prosadily velké technologické společnosti typu Apple a Google, a popisuje, proč je udržitelnost v pracovních prostorách natolik žádaná.

Všechna témata včetně komentářů zástupců jednotlivých firem i podrobně zpracované případové studia najdete zde. Partnery speciálu jsou společnosti WorkLounge, Capexus, Premier Interiors a LD Seating.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym