Jak se soustředit a nevyhořet? Receptem je i myšlenkový fotbal. Díky Mozkoherně budete odolnější
V Třebíči sídlí posilovna pro mozek. Její zakladatelka objíždí školy a firmy a napovídá, v čem mozek trénovat. To vše díky mozkohračkám.
Celý svět sleduje fotbal a mnoho dětí hraje také slovní kopanou. Ale co fotbal mozku? I takový existuje. Stačí se posadit před malinkaté hřiště, které se vejde na obyčejný stůl, a myšlenkami dát gól. Jak jednoduché. Hry trénují orgán, který sídlí přímo v naší hlavě, třeba právě skrze fotbal. A stejně jako k tréninku těla je dobré přizvat si trenéra, je to potřeba i k tréninku mozku. Přesně to umí Mozkoherna.
Aby bylo jasno – k tomu, aby dal člověk gól pouhou myšlenkou, je potřeba i nějaké zařízení. Nejen ono malé hřiště. Poslouží k tomu EEG čelenka, která snímá činnost mozku. Člověk si ji dá na čelo, sepne suchým zipem a senzory už přesně vědí, co se děje ve vaší hlavě. Kuličku, nebo vlastně míč, dáte doprostřed a skrze soustředění se ji snažíte posunout do protihráčovy brány.
„Jde o to navodit pocit uvolněného, ale soustředěného stavu mysli,” vysvětluje Eva Fruhwirtová, která Mozkohernu před pár lety založila.“ Já za pár minut prohrávám, byť nepodlehnu bez boje. „To ale vůbec nevadí. I tak se může ukázat, že je člověk v dobré formě,“ vysvětluje Fruhwirtová.
Jak přesně na tom člověk je, ukáže graf, který přístroj poskytne. Ten ukazuje, že jsem se celou dobu soustředila. Fruhwirtová je ale trénovanější. Výhra kromě toho záleží například také na tom, v jakém je člověk napětí. Nebo jak dýchá, přičemž hluboké dýchání samozřejmě pomáhá.
Fruhwirtová jezdila před lety na různá školení po firmách. Často přitom narážela na to, že si lidé stěžovali, že jsou vyhořelí, že se nemohou soustředit nebo nevědí, jak zvládat krizové situace. „Jsem vystudovaná učitelka a také táborové dítě. Trávila jsem čas při různých aktivitách a hrách. Byly to věci, které mě bavily a zároveň jsem si říkala, že to jsou určitě i činnosti, které nějak rozvíjejí mozek. Začala jsem skládat mozaiku a zjistila, že existují různé aktivity a hry na trénink mozku. Nakonec jsem je pojmenovala mozkohračky. Takže jsem vymyslela i nové slovo,“ vypráví.
Tak vznikla Mozkoherna – posilovna pro mozek. Trénuje se tady paměť, soustředění, prostorová orientace, logika, rychlost reakce nebo schopnost řešit různé situace. Podle Fruhwirtové se největší důraz klade na paměť, důležitější je ale podle ní soustředění. „Když se člověk nesoustředí, nemůže si ani nic zapamatovat,“ dodává.
Pro všechny tyto aspekty má Mozkoherna speciální mozkohračky. Jsou to často hry, které by člověk snadno zaměnil s hračkami pro pětileté nebo dokonce i mladší děti. Nakonec u nich ale tráví dlouhé minuty právě dospělí. Je to například hra, jejíž součástí je malá deska se třemi domky a k dispozici jsou tři prasátka a vlk. Úkol zní jasně, ochránit prasátka před vlkem. Toho se docílí různým poskládáním domků takovým způsobem, aby se lesní dravec ke zvířátkům nedostal. Což je možná na začátku jednoduché, postupně se ale úrovně zvedají a je to čím dál tím těžší.