Jak si inteligentní čistička vzduchu poradí s bytem na rušném Žižkově? Zkusili jsme to
Philips Dual Scan 4000i versus naše nápady, jak místnost zamořit. Bez vyzkoušení bychom si ani neuvědomili, jak znečištěný vzduch dýcháme.
Uzavřený pokoj a v něm na jedné straně moderní čistička vzduchu, která umí profiltrovat menší místnost za pět minut a podle výrobce si má poradit téměř se vším, co kolem nás poletuje. Neschovají se před ní prý ani ty úplně nejmenší částice, bakterie nebo viry o velikosti tří tisícin mikrometru. Na druhé straně jsme my a nápady, jak vzduch zamořit. Jak si s nečistotou inteligentní stroj poradí?
Nápad na souboj s chytrým přístrojem vznikl spontánně, když kolega přišel s tím, že do redakce míří čistička vzduchu a je potřeba ji otestovat. „Pokud by k tomu měli na testování i měřič kvality vzduchu, mohlo by to být zajímavé,“ reagoval jsem pohotově. „Koukám, že to právě umí přímo sama čistička,“ dozvěděl jsem se. A nápad byl na světě. Chtěli jsme se totiž s čističkou zavřít do malé místnosti, kde bychom naplno otestovali její schopnosti.
Jak již bylo řečeno, čistička vzduchu Philips Dual Scan 4000i si má podle výrobce poradit v podstatě se vším – prachem, alergeny, smogem, bakteriemi, viry. Vzduch totiž čistí pomocí trojité filtrace, která má mít téměř stoprocentní účinnost (přesně 99,97 procenta) a je zdravotně nezávadná.
„HEPA filtr NanoProtect si poradí i s mimořádně malými částicemi od velikosti 0,003 mikrometru. Jinými slovy dokáže odstranit částice menší, než je nejmenší známý virus,“ píše Philips s tím, že samotný filtr stačí měnit jednou za tři roky. Jako všechny ostatní čističky vzduchu i tento model musel projít 170 kontrolními testy.
Stroj ve tvaru válce o výšce asi 70 centimetrů a šířce 30 centimetrů je vybaven dvěma senzory, které hlídají kvalitu vzduchu nepřetržitě tisíckrát za sekundu. Konkrétní hodnoty můžete vidět na malém displeji a samozřejmě také v mobilní aplikaci, která už dnes u chytrých produktů všeho druhu nemůže chybět. Ostatně bez ní čističku v podstatě není možné používat.
Už při úvodním zapnutí je nutné přístroj spárovat s mobilem přes lokální Wi-Fi síť. U registrace uživatel zvolí, jaké ukazatele nebo problémy se znečištěním vzduchu ho zajímají. Vybírat můžete od prachu a formaldehydu přes prachové částice, zápach z vaření, smetí a cigaret až po alergeny, bakterie nebo viry. Nutné je také přidat informace o místnosti, ve které se čistička nachází, a také stáří bytu, aby stroj lépe poznal své okolí.
Pak začíná čisticí představení. Pokud čističku necháte v automatickém režimu, sílu filtrace mezi čtyřmi stupni nastavuje sama. Jednotlivé úrovně ovlivňují také hlučnost stroje, v turbo režimu je opravdu hlasitý, na výběr je však také noční režim se skutečně nízkou hlasitostí 18 decibelů. Ten je navržený například pro alergiky, aby je čistička nerušila během spánku a mohli ji mít neustále aktivní.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.