Jak si inteligentní čistička vzduchu poradí s bytem na rušném Žižkově? Zkusili jsme to

Philips Dual Scan 4000i versus naše nápady, jak místnost zamořit. Bez vyzkoušení bychom si ani neuvědomili, jak znečištěný vzduch dýcháme.

Peter BrejčákPeter Brejčák

philips-dual-scan

Foto: Philips

Čistička vzduchu Philips Dual Scan 4000i

Uzavřený pokoj a v něm na jedné straně moderní čistička vzduchu, která umí profiltrovat menší místnost za pět minut a podle výrobce si má poradit téměř se vším, co kolem nás poletuje. Neschovají se před ní prý ani ty úplně nejmenší částice, bakterie nebo viry o velikosti tří tisícin mikrometru. Na druhé straně jsme my a nápady, jak vzduch zamořit. Jak si s nečistotou inteligentní stroj poradí?

Nápad na souboj s chytrým přístrojem vznikl spontánně, když kolega přišel s tím, že do redakce míří čistička vzduchu a je potřeba ji otestovat. „Pokud by k tomu měli na testování i měřič kvality vzduchu, mohlo by to být zajímavé,“ reagoval jsem pohotově. „Koukám, že to právě umí přímo sama čistička,“ dozvěděl jsem se. A nápad byl na světě. Chtěli jsme se totiž s čističkou zavřít do malé místnosti, kde bychom naplno otestovali její schopnosti.

Jak již bylo řečeno, čistička vzduchu Philips Dual Scan 4000i si má podle výrobce poradit v podstatě se vším – prachem, alergeny, smogem, bakteriemi, viry. Vzduch totiž čistí pomocí trojité filtrace, která má mít téměř stoprocentní účinnost (přesně 99,97 procenta) a je zdravotně nezávadná.

„HEPA filtr NanoProtect si poradí i s mimořádně malými částicemi od velikosti 0,003 mikrometru. Jinými slovy dokáže odstranit částice menší, než je nejmenší známý virus,“ píše Philips s tím, že samotný filtr stačí měnit jednou za tři roky. Jako všechny ostatní čističky vzduchu i tento model musel projít 170 kontrolními testy.

philips-dual-scan-2

Foto: Philips

Čistička vzduchu Philips Dual Scan 4000i

Stroj ve tvaru válce o výšce asi 70 centimetrů a šířce 30 centimetrů je vybaven dvěma senzory, které hlídají kvalitu vzduchu nepřetržitě tisíckrát za sekundu. Konkrétní hodnoty můžete vidět na malém displeji a samozřejmě také v mobilní aplikaci, která už dnes u chytrých produktů všeho druhu nemůže chybět. Ostatně bez ní čističku v podstatě není možné používat.

Už při úvodním zapnutí je nutné přístroj spárovat s mobilem přes lokální Wi-Fi síť. U registrace uživatel zvolí, jaké ukazatele nebo problémy se znečištěním vzduchu ho zajímají. Vybírat můžete od prachu a formaldehydu přes prachové částice, zápach z vaření, smetí a cigaret až po alergeny, bakterie nebo viry. Nutné je také přidat informace o místnosti, ve které se čistička nachází, a také stáří bytu, aby stroj lépe poznal své okolí.

Pak začíná čisticí představení. Pokud čističku necháte v automatickém režimu, sílu filtrace mezi čtyřmi stupni nastavuje sama. Jednotlivé úrovně ovlivňují také hlučnost stroje, v turbo režimu je opravdu hlasitý, na výběr je však také noční režim se skutečně nízkou hlasitostí 18 decibelů. Ten je navržený například pro alergiky, aby je čistička nerušila během spánku a mohli ji mít neustále aktivní.

O všem Philips Dual Scan 4000i informuje pomocí notifikací v mobilní aplikaci – o aktuální hladině alergenů, plynů TVOC (těkavých organických sloučenin jako toluen, benzen, xylen, alkeny a aldehydy, které se vylučují například z čisticích prostředků) a částic PM2,5, tedy prachových částic menších než 2,5 mikrometru, které se běžně používají jako indikátor znečištění ovzduší.

Philips v popisu produktu uvádí, že místnost s dvaceti metry čtverečními a výškou stropu 2,4 metru (tedy 48 metrů krychlových) dokáže kompletně vyčistit již do pěti minut. Díky silnému výkonu by ale čistička měla fungovat také v místnostech až do velikosti kolem 175 metrů krychlových, kde bude ovšem rychlost kompletní filtrace snížená.

Shodou náhod jsme pro testování našli místnost s objemem přesně podle modelového případu Philipsu – velikost 15 metrů čtverečních se stropem o výšce 3,2 metru (což je také 48 metrů krychlových). Po zapnutí čistička naměřila škodlivé plyny na nejnižší možné úrovni, index alergenů na páté úrovni z dvanácti možných a na stejné škále také částice PM2,5. Konkrétně šlo o hodnotu 22 mikrogramů na metr krychlový. V pokoji se totiž delší dobu neuklízelo.

Abychom toto číslo zasadili do kontextu, podle profesora fyziky na Kalifornské univerzitě v Berkeley Richarda Mullera je přesně taková výše mikročástic ekvivalentem jedné vykouřené cigarety denně. V Česku je aktuální limit pro roční průměrnou koncentraci těchto částic ve venkovním vzduchu zákonem stanovený na 20 mikrogramů na metr krychlový, zdravotní problémy ale může způsobovat i dlouhodobá koncentrace ve výši 10 mikrogramů.

philips-dual-scan-phone-2

Foto: CzechCrunch

Testování čističky vzduchu Philips

Do několika minut od zapnutí čistička v naší místnosti hlásila, že vzduch je vyčištěn a množství prachových částic se ustálilo na téměř nulových hodnotách. Z pohledu – či možná přesněji čichu – zdravého člověka, který netrpí problémy dýchacích cest ani alergiemi, jsem pocitově žádný rozdíl nezaznamenal, což o to víc ukazuje na problém znečištění okolního vzduchu, které reálně téměř nikdy neregistrujeme.

Po otevření okna se skoro okamžitě objem prachových i alergenních částic opět zvýšil. Doplním, že naše testovací místnost se nachází na pražském Žižkově, kde je v ulicích de facto celý den značný provoz. Přesto jsme chtěli chytrou čističku otestovat v ještě extrémnějších podmínkách, a tak jsme vyzkoušeli další způsob, jak vzduch v místnosti zamořit.

Pomocí cigaretového dýmu se nám v řádu několika minut podařilo prachové částice vyhnat na alarmující úroveň 500 mikrogramů na metr krychlový. Zdálo se, že vyšší hodnotu už ani Philips Dual Scan 4000i neumí naměřit. Na nejvyšší stupeň vyrostl také index alergenů. Protože byla čistička v automatickém režimu, ihned zapnula turbo mód filtrování a její barevné diody indikující kvalitu vzduchu zrudly. Po přibližně patnácti minutách stroj hlásil návrat částic PM2,5 i indexu alergenů na původní, téměř nulové úrovně.

Philips Dual Scan 4000i (s uváděnou doporučenou cenou 16 499 korun) tak funguje dostatečně rychle. Podle námi měřených hodnot dokáže v běžné místnosti pročistit vzduch do několika minut. Tím dokáže ulevit například alergikům nebo lidem s jinými respiračními problémy. Díky tichému režimu navíc neruší ani během spánku a může zlepšit jeho kvalitu.

Partnerem článku a celého CzechCrunche je společnost Philips. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.