Jak souvisí horské středisko a pády akcií? Šéf americké centrální banky tam uvedl trhy do reality

Jerome Powell jasně řekl, že Fed hodlá i nadále bojovat proti inflaci a že s ní bude zápasit stůj co stůj. To investory vyděsilo.

Tomáš PfeilerTomáš Pfeiler

powellKomentář

Foto: Federal Reserve

Šéf americké centrální banky Jerome Powell

0Zobrazit komentáře

Už několik dní připomíná pohled na vývoj akciových trhů nebo kryptoměnových kurzů klouzačku. Všechno padá. Léto bylo přitom ve znamení růstu. Tak proč nyní ty poklesy? Je třeba se podívat do městečka Jackson Hole ve Wyomingu, kde se minulý týden konalo setkání centrálních bankéřů, píše portfolio manažer investiční skupiny Cyrrus Tomáš Pfeiler.

Šéf americké centrální banky Jerome Powell tam vystoupil s nepříliš dlouhým, ale zato úderným projevem. V něm zchladil většinu optimistů, kteří si mysleli, že ekonomická krize a inflace i boj s ní jsou již u konce. Podle Tomáše Pfeilera z Cyrrusu se tak Powell a spol. snaží zachránit si pověst a kredibilitu, kterou částečně ztratili loni, když rozmáhající se inflaci podcenili.

***

Přes zdánlivou nenápadnost tradičního sympozia centrálních bankéřů v Jackson Hole padnou na tomto setkání nezřídka stěžejní rozhodnutí ohledně měnové politiky. Před dvěma lety zde Jerome Powell, šéf americké centrální banky známé pod označením Fed, představil kontroverzní průměrné inflační cílování, které umožňuje národní bance dlouhodobější odchýlení od dvouprocentního cíle.

Před rokem přišel šéf Fedu s nešťastným a dnes již legendárním prohlášením, že inflační tlaky jsou pouze přechodné. Tato mylná diagnóza má potenciál stát se nejgigantičtější monetárně politickou chybou posledních dekád. I letos si konference udržela výjimečný a přelomový status, jelikož Powell dostatečně vyjasnil i těm největším pochybovačům, že hodlá proti inflaci razantně bojovat.

Prezident americké centrální banky mistrně ovládá komunikaci s finančními trhy. Jako celoživotní praktik dokáže rozpoznat nuance a artikulovat své názory tak, aby investory (resp. čím dál častěji algoritmy) co nejméně vyděsil. To má však mnohdy za následek neurčitá a mlhavá vyjádření, jejichž význam dokáže řada investorů jen obtížně dešifrovat. V čem tedy spočívá výjimečnost pátečního projevu?

Především v nezvykle jednoznačné a přímočaré rétorice šéfa Fedu. Ten například konečně připustil, že se úspěšný boj proti inflaci neobejde bez hmatatelného ekonomického zpomalení, což slouží jako vzkaz všem, kteří stále věří v „soft landing“. Pravděpodobnost takového scénáře neúprosně klesá. Powell rovněž zdůraznil, že v hierarchii potenciálních hrozeb jsou nekontrolovatelná inflace a odkotvení inflačních očekávání striktně nadřazeny hospodářskému ochlazení.

V projevu zaznělo varování před předčasným uvolňováním politiky. Volně přeloženo by burziáni neměli sázet na to, že se Fed v příštím roce vydá s úroky dolů. Investorské pozicování vycházelo právě z takového očekávání vývoje sazeb. Nemůžeme se tedy divit, že tento bod otřásl trhy nejvíce. Přebujelý růst akcií od začátku prázdnin v sobě zahrnoval předpoklad pomalejšího tempa zvedání úroků a jejich postupné redukce v příštím roce. Slova Jeroma Powella tuto optimistickou investiční tezi vykolejila.

Pohoří Teton Range u městečka Jackson Hole

Do hry se opět dostává zvednutí úrokové sazby o 75 bodů na zářijovém zasedání. I v tuto chvíli však trhy stále věří, že v listopadu roku 2023 dojde k prvnímu snížení. Pokud rétorika a akce centrální banky ukážou, že je i taková varianta předčasná, čekají burzy další výprodeje. Růstové akcie klesaly v reakci na zasedání výrazněji než jejich hodnotové protějšky. Obecně platí, že růstové tituly vykazují větší míru zranitelnosti vůči vyšším sazbám.

O další intenzitě zvedání úroků, a tím pádem i směřování burz, rozhodnou nově příchozí makrodata. Zejména data o zaměstnanosti, která vyjdou na konci týdne, a inflace. Stojí za zmínku, že růst cen v USA zpomalil, což přináší alespoň záblesk naděje. Nicméně červencový vývoj inflace zdaleka nelze považovat za důkaz o návratu cen na udržitelnější trajektorii, což ostatně zmiňoval i Powell.

Setkání v Jackson Hole ukázalo, že si Fed začíná uvědomovat své chyby a usiluje o znovuzískání kredibility. Přímočaré zhodnocení situace bez zbytečného alarmismu a vyjádření odhodlanosti v boji s inflací nepochybně představuje krok správným směrem. Má však jednu vcelku podstatnou vadu na kráse: měl přijít minimálně o několik měsíců dříve.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym