Jak spolehlivé jsou předpovědi investičních celebrit? Zoufale, je lepší si hodit korunou

Petr Žabža z Air Bank ve své novoroční glose střílí tak trochu do svých řad – různí investiční guruové a celebrity mají totiž bídné předpovědi.

Petr ŽabžaPetr Žabža

zabza-15Komentář

Foto: Filip Houska/CzechCrunch

Petr Žabža v novoroční glose střílí tak trochu do svých řad

0Zobrazit komentáře

Náš mozek se částečně evolucí a částečně výchovou dostal do stavu, kdy osobám se skutečnou nebo domnělou autoritou přisuzuje téměř nadpozemskou schopnost předpovídat budoucí události. Kvalitě jejich proroctví pak podvědomě přisuzuje nadprůměrnou míru úspěchu.

Nejinak je tomu ve financích, kde právě začátek roku znamená žně pro celý „investiční showbyznys“ a obrazovky – ať už televizí nebo počítačů či mobilních telefonů – se hemží odhady toho, co se bude na trhu dít a na kterém aktivu se bude dát vydělat nejvíce.

Problém je v tom, že kvalita předpovědí mediálních finančníků je poměrně zoufalá. Určitě znáte jména jako Jim Cramer (celebrita kanálu CNBC), Marc Faber (vydává The Gloom, Boom & Doom Report) nebo Abby Joseph Cohenová (byla hlavním stratégem pro US trh v Goldman Sachs) a čekali byste, že s jejich znalostmi a analytickým aparátem v zádech budou jejich předpovědi neprůstřelné.

Jenže nejsou. Podle studie CXO Group, která se zabývala spolehlivostí investičních doporučení expertů, všichni jmenovaní nedosáhli ani 50 procent a pro průměrného investora tak bylo statisticky lepší hodit si korunou.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jim Cramer, kterého někteří investoři považují za poměrně spolehlivý kontra-indikátor, dosáhl na 47 procent a Abby Joseph Cohenová totálně propadla s 35 procenty.

Podobně si tito experti vedli i v další studii několika akademiků, kteří se dívali na to, jak přesní jsou vybraní finančníci v prognóze budoucího vývoje indexu S&P 500. Ani tady se nepotvrdila bezmezná důvěra veřejnosti. Marc Faber skončil na 39 procentech, Jim Cramer na 37 procentech a Abby Joseph Cohenová taktéž na 37 procentech.

Proč tomu tak je? Předpovídat budoucí vývoj něčeho tak komplexního, jako jsou finanční trhy, je z definice extrémně složitá disciplína a pokud to někdo trefí, je to spíš šťastná shoda okolností. Tím neříkám, že je to ztracená disciplína: jsou i finančníci (např. David Dreman nebo Louis Navellier), kteří skórovali nad 60 procent. Jenže jejich tváře v médiích uvidíte mnohem méně často.

Ponaučení? Lednové předpovědi budoucího chování trhů berte jen jako zábavné vodítko ve stylu „co by se dít mohlo, kdyby se všechno povedlo“. A ušetřený čas raději věnujte studiu chování trhů nebo péči o svoje investiční portfolio.

Jedná se o osobní názory Petra Žabži, které neodráží postoj Air Bank a.s. Nejedná se o investiční radu ani o jiné doporučení konkrétní investice.

Rubriku Investice podporujíxtblogo_njet-investment_logo_srgbjt-bankaamundi