Jak umělou inteligenci GPT-4 využít každý den. Umí být osobním učitelem, programátorem nebo kuchařem

Nový řečový model GPT-4 je dostupný pár dní, lidé ale už vymysleli mnoho způsobů, jak ho využít. Přinášíme proto jejich výběr.

Jiří BlatnýJiří Blatný

aipracemidjourney

Foto: Midjourney/CzechCrunch

Umělá inteligence pomůže s produktivitou

0Zobrazit komentáře

O novém řečovém modelu GPT-4 víme, že si poradí s textovým i obrazovým zadáním nebo že dokáže zahrát roli, kterou mu uživatel vymyslí. Jak to lze využít, ukázal před pár dny při jeho představení sám prezident firmy OpenAI, která za populární umělou inteligencí stojí. Lidé se od té doby ale předhánějí ve vymýšlení dalších případů, kde GPT-4 může pomoct. Níže přinášíme jejich výběr. Nechybí schopnost vymyslet recept ze zbytků z lednice, programování počítačové hry nebo pomoc při domácím úkolu.

Kromě nové možnosti zadávat modelu příkazy jak textem, tak obrazem lze GPT-4 požadovanou akci popsat obsáhleji. Podle OpenAI si totiž poradí až s 25 tisíci slovy, což je znatelný posun od zhruba 1 500 slov modelu GPT-3.5. Model má tedy o poznání lepší schopnosti a má i méně chybovat, OpenAI používá slovo halucinovat. Podle firmy má být ve srovnání s předchozím modelem přesnější o 40 procent. Stále však platí, že je třeba jeho práci kontrolovat a ověřovat.

Důležitou věcí, kterou o GPT-4 zatím nevíme, je jeho velikost. Předchůdce pracoval s asi 175 miliardami parametrů. OpenAI zatím veřejně nepopsala ani to, jak GPT-4 vytvořila. Ani slovo o datech, výpočetním výkonu nebo způsobu trénování modelu. Na přímou otázku Willa Heavena z MIT Technology Review ohledně takových informací tým vývojářů GPT-4 odpověděl: „To teď nemůžeme komentovat. Máme docela hodně konkurentů.“

GPT-4 je zdarma zatím dostupný pouze po zapsání na čekací listinu, pokud se člověku nechce čekat, může si koupit předplatné ChatGPT Plus, ve kterém je nový model dostupný. GPT-4 už také do internetového vyhledávače Bing zakomponoval Microsoft. Schopnosti GPT-4 tak nyní testuje veřejnost a vymýšlí pro něj další a další způsoby využití, kterých je nepřeberné množství. Několik jsme jich proto vybrali a přehledně popsali.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Programování

Nejde o to, že by s psaním kódu neuměl pomoct předchozí model od OpenAI nebo jiný podobný, ale o jednoduchost postupu, který ten nový díky možnosti nahrát při zadání obraz nabízí. Ukázal to už prezident OpenAI při demu – chcete vytvořit design webové stránky, tak si načrtnete na papír, jak by měla vypadat. Skicu vyfotíte, nahrajete do GPT-4 a zadáte mu, ať napíše kód.

V okamžiku máte k dispozici funkční kód, který můžete ihned přeměnit v zamýšlený produkt. Protože se ale model chybám nevyhne, může se stát, že kód nebude z nějakého důvodu fungovat. Ani v takovém případě ovšem nemusíte klesat na mysli, a to ani pokud programování nerozumíte. GPT-4 totiž stačí napsat například jakou chybu vám programovací software hlásí a model sám navrhne řešení. Když mu navíc zadáte, ať vám v jednoduchých bodech popíše, jak problém vyřešit, skutečně vám takový postup poskytne.

Zmíněný web je sice poměrně jednoduchý, GPT-4 však zvládne třeba také kód počítačové hry. Klasickou hříčku Pong designér nástrojů umělé inteligence Pietro Schirano s pomocí GPT-4 vytvořil prý za pouhou jednu minutu. Výsledek si můžete prohlédnout níže.

Jestli jste tedy někdy chtěli něco naprogramovat a nevíte jak, teď máte kde začít. Díky další vlastnosti nového modelu mu totiž před začátkem konverzace můžete napsat, jak se má chovat. Takže ho můžete například poprosit, aby vám nejen napsal kód, ale zároveň vysvětlil, co jeho jednotlivé části znamenají a proč tam jsou.

Vysvětlení grafů a tabulek

Také se někdy při prvním pohledu na excelovskou tabulku nebo nějaký graf ptáte, na co se to vlastně díváte? Zeptejte se GPT-4. Postup je podobný jako v předchozím případě. Nahrajte fotografii grafu nebo tabulky, napište, ať vám program obrázek vysvětlí, a je to.

Umělá inteligence zvládne ale i poněkud úsměvnější úkoly. Pokud se vám někdy stalo, že jste nerozuměli nějakému údajně vtipnému obrázku a báli jste se zeptat na vysvětlení přátel, nyní máte možnost obrázek jednoduše nahrát do systému a požádat ho o vysvětlení toho, v čem se vtipný aspekt skrývá.

Učitel do každé domácnosti

Díky zmíněné tvárnosti řečového modelu GPT-4 mu také můžete zakázat, aby vám na otázku přímo odpověděl, a určit mu, aby vás místo toho ke správné odpovědi naváděl řadou otázek ve stylu učení antického filozofa Sokrata. Stačí mu před konverzací v takzvané systémové zprávě zamýšlenou roli popsat.

Vývojáři z OpenAI po modelu například chtěli, aby je právě v duchu slavného myslitele dovedl ke správnému řešení lineární rovnice a neříkal jim výsledek rovnou. Systém je následně opravdu naváděl a odolal i přímým výzvám k tomu, aby odpověď přece jen prostě odhalil.

Vaření

O tom, co člověk dokáže uvařit se zbytků v lednici, už někdy snad přemýšlel každý. Nyní vám s tím pomůže i GPT-4. Stačí vyfotit jídlo, které vám v chladničce zbylo, uvést model textovým zadáním do role kuchaře a zeptat se, jaké jídlo ze surovin jde připravit.

Přesně to vyzkoušel další uživatel Twitteru, kterému podle ingrediencí program doporučil pět receptů – ovocný salát, omeletu se sýrem, sendvič se šunkou a sýrem a ovocné smoothie.

CzechCrunch Jobs