Jak vnímají Hru na oliheň v Koreji? Cítí z ní nostalgii a vidí v ní současné problémy, říká koreanistka

Michaela Lee je odbornicí na korejskou kulturu – a pro CzechCrunch přiblížila, jak Hru na oliheň vnímají právě v zemi vzniku.

Michal MančařMichal Mančař

Squid Game S2 Won Ji-an as Se-mi in Squid Game S2 Cr. No Ju-han/Netflix © 2024

Foto: Netflix

Druhá série Hry na oliheň neboli Squid Game vypovídá leccos nejen o korejské společnosti

0Zobrazit komentáře

Už 26. prosince se na Netflix vrátí jeho největší hit – Hra na oliheň neboli Squid Game. Jihokorejský seriál ukazující brutální soutěž, v níž jde o velké peníze, ale především o život. Jak globální úspěch Hry na oliheň vnímají diváci v Koreji? Vidí v něm něco víc než evropský divák? A jaké další korejské seriály stojí za zhlédnutí?

Michaela Lee je přední česká koreanistka, v Jižní Koreji dlouho žila a vedla tamější České centrum. I díky tomu může českému divákovi přiblížit, jak sami Korejci vidí svůj největší současný kulturní artikl – hit Netflixu jménem Hra na oliheň. Netflixovský seriál se na druhý svátek vánoční vrátí na streamovací službu se svou druhou řadou, po níž bude příští rok následovat ještě ta třetí, poslední.

Hlavní hrdina Song Ki-hun (jehož skvěle ztvárnil I Čong-dže) se ve Hře na oliheň účastní titulní soutěže, v níž soutěžící s vidinou pohádkového zbohatnutí – často kvůli dluhům a jinak tragickým osudům – nasazují své životy. Strhující, někdy až brutální podívaná kralovala žebříčkům sledovanosti i v Koreji. „Seriál tam vzbudil stejnou senzaci jako v zahraničí,“ říká pro CzechCrunch koreanistka Michaela Lee.

Hra na oliheň se stala nejsledovanějším seriálem Netflixu, na kontě má řadu ocenění. „Například Hwang Tonghjok získal jako první režisér pocházející z Asie cenu Primetime Emmy za nejlepší režii dramatického seriálu. Je to tedy další z řady úspěchů korejské kulturní vlny,“ dodává expertka na východoasijskou zemi.

Squid Game, jak zní anglický název série, je z velké části srozumitelná i českému divákovi. Kritika kapitalismu je univerzální, napínavé a brutální úkoly šokují či baví bez ohledu na původ či jazyk. Činnosti soutěžících na obrazovce jsou nicméně inspirované tradičními hrami korejských dětí, které sice nejsou složité na pochopení, ale už nějakou překážku v jednoznačné interpretaci představují.

Zůstává tedy ve Hře na oliheň českému divákovi skryto i něco dalšího? „Při sledování jednotlivých her pocítí korejský divák, hlavně ta starší generace, určitou dávku nostalgie, protože jsou to hry, které v dětství sami hráli,“ odpovídá Lee. Ale především je Squid Game relevantní i v kontextu dnešní doby.

„Scénárista pečlivým výběrem všech postav skládá pestrou mozaiku současné korejské společnosti a jejích aktuálních problémů. I když je prostředí her nereálným světem, zachycuje skutečnou společnost, reálně existujícího člověka,“ dodává odbornice, která v roce 2013 zakládala a později i několik let vedla České centrum v Soulu.

Jinak je ale seriál podle koreanistky velice dobře srozumitelný divákům po celém světě. „Což je také jedním z důvodů jeho popularity. Určitě by se našly detaily, které na korejského diváka působí emotivněji, ale nemyslím si, že by to pro pochopení seriálu bylo nějak zásadní,“ dodává.

A když je řeč o jednom jihokorejském hitu, nejde se nezeptat na ty další. Kterých i český uživatel při zběžném omrknutí streamovací služby na Netflixu uvidí nespočet. „Korejci jsou velkými fanoušky seriálů a tomu odpovídá i ohromná produkce a žánrová různorodost. Kdyby chtěl člověk sledovat všechny, nedělal by nic jiného,“ říká Lee.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jaké seriály mají v Jižní Koreji nejraději? Jsou to ty, které mají se Hrou na oliheň – i když ta tak činí skrze pokřivenou reality show a maskované záporáky – společné zachycení života současné společnosti. „Je to tedy něco, co sami diváci prožili či prožívají, a mohou tak obsah sdílet,“ míní Lee.

Jaké tituly by koreanistka českým divákům doporučila? „Z toho, co jsem sama viděla, například seriál Sky Castle z roku 2018, který najdete také na Netflixu. Opět nahlédnete do současné korejské společnosti a jejích hodnot. Uvidí stinné stránky korejského vzdělávacího systému a vysoké nároky a očekávání, které jsou kladeny na děti,“ říká.

Už první okamžiky Sky Castle by mohly nalákat – seriál začíná scénou, kdy matka z dobře situované rodiny vyjde na zahradu rodinného domu a spáchá sebevraždu. „A to poté, co je její syn přijat na medicínu na Soulskou národní univerzitu, nejprestižnější korejskou univerzitu, sen každého studenta. Více již nebudu prozrazovat, abych diváky nepřipravila o překvapivé rozuzlení celé zápletky,“ dodává Lee.

Tím ale výčet titulů nekončí. „Z dalších úspěšných počinů korejské tvorby dostupných na Netflixu mohu zmínit například Incomplete Life zachycující život obyčejného člověka v zaměstnání, historické drama o bojovnících za korejskou nezávislost Mr. Sunshine, seriál D.P. z vojenského prostředí či thriller o pomstě The Glory,“ uzavírá Michaela Lee. Takže až 26. prosince bingewatchnete Hru na oliheň, budete i potom mít na co koukat.

Je Joker: Folie à Deux opravdu špatný film, nebo jen vypekl diváky? Quentin Tarantino byl nadšený

Pokračování Jokera z roku 2019 představilo pomalé soudní drama říznuté muzikálem. Propadlo kriticky i kasovně, například Tarantina ale nadchlo.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

JK2_NT_230223_0772533.dng

Foto: Vertical Entertainment

Lady Gaga jako Harleen Quinzel a Joaquin Phoenix coby titulní zloduch ve filmu Joker: Folie à Deux

0Zobrazit komentáře

Druhý Joker nedávno dorazil na streamovací službu Max a možná je čas se nad ním znovu zamyslet. To a mnoho dalšího přináší aktuální vydání newsletteru Watch, kde shrnujeme nejzásadnější dění ve filmovém i televizním světě, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, co si pustit. Přihlásit se k jeho odběru můžete v boxu níže.

Každý pátek vám ukážeme nové filmy, seriály a tipy, co sledovat nejen o víkendu.

Newsletter Watch | Poslední vydání

Joker: Folie à Deux je v různých ohledech odvážný, originální, zajímavý, na druhou stranu špatný a ubíjející, ze všeho nejvíce je ale poněkud matoucí. Režisér a scenárista Todd Phillips, jenž si za první civilní drama o nejslavnějším batmanovském zloduchovi vysloužil mnoho chvály, se z nějakého důvodu rozhodl jít co nejvíce proti svému cílovému publiku. Svým způsobem.

Pokračování Jokera je jakoby záměrně špatný film, který je vystavěný jako vztyčený prostředníček divákům, počínaje bizarními muzikálovými čísly a postavou Harley Quinn coby sebecentrické fanynky a konče šokujícím závěrem. Celý film na oko řeší zásadní otázky nejen o samotném hrdinovi, ale také o jeho okolí, širší společnosti i nás jako divácích, jen aby v závěru vše smetl ze stolu, bez jakékoliv uspokojivé odpovědi. Pointou žertu jsme se stali my sami.

Druhý Joker se cíleně odcizil divákům. A navíc to podle několika měřítek jednoduše není příliš dobrý, funkční film. Nejdříve proto propadl u kritiky a následně i v kinech, odkud si při rozpočtu kolem dvou set milionů dolarů odnesl jen 206 milionů. Má ale svoje příznivce, kteří na Phillipsovu sadistickou hru přistoupili a oceňují, s jakou vervou se do ní pustil. Patří mezi ně i Quentin Tarantino. V podcastu Breta Eastona Ellise řekl, že je to jako by film natočil sám Joker a utratil velké peníze studia za to, aby komiksové fanoušky, publikum, držitele akcií studia i celý Hollywood „poslal do háje.“

„Podá vám ruku a místo potřesení dostanete deset tisíc voltů,“ poznamenal Tarantino. Koncept filmu a odvaha ho natočit režiséra známého svým specifickým cinefilním vkusem zcela oslnil a později ho zaskočilo, když si za to na internetu vysloužil řadu nesouhlasných a kritických komentářů. Nelze vyloučit, že časem se široký názor na druhého Jokera změní a film obstojí ve zkoušce časem coby radikální experiment ve zklamávání diváckých očekávání a snaze přinutit je uvědomit si svoje vlastní pokrytectví. Je ale otázka, jestli onen koncept není zajímavější než jeho provedení. Joker: Folie à Deux lze právě zhlédnout na streamovací službě Max.


Co ukazují trailery

Superman

Jeden z nejdůležitějších trailerů roku – proč? Představuje totiž film, který má započít novou éru adaptací komiksů DC pod vedením režiséra Strážců galaxie Jamese Gunna. Místo detailů zápletky zatím dostáváme sérii výjevů, které působí až překvapivě staromilsky. Více zde.


Co hýbe světem filmu a televize

Dva české filmy mohou získat nominaci na Oscara

Americká filmová akademie před pár dny zveřejnila seznam užšího výběru filmů, které mají šanci získat nominaci na Oscara. Dostaly se sem hned dva české počiny, politický thriller Vlny režiséra Jiřího Mádla a krátkometrážní válečné drama Krajan, které před pár měsíci vyhrálo už studentského Oscara. Pokud by alespoň jeden z nich prošel, byl by to první výraznější úspěch českého filmu u akademie za více než 20 let. Více zde.


Co si pustit

Hořká chuť sedmikrásek

Netflix  |  Thriller  |  2018-2020  |  2 řady  |  ČSFD

Screenshot

Reprofoto: Televisión de Galicia/YouTube

Seriál Hořká chuť sedmikrásek

Poslední dobou už není vůbec v módě doporučovat na svátky typicky vánoční filmy a seriály a já na to navážu. Třeba španělskou atmosférickou kriminálkou o vyšetřování zmizení mladé dívky v malém galicijském městečku. Samozřejmě se brzy začne ukazovat, že dívka neutekla z domova a že je jen vrcholem celého ledovce zakopaných mrtvol a temných tajemství. Prodírat se spolu s hlavní vyšetřovatelkou podivnými obyvateli města není zrovna příjemné, napětí a kvalitně napsaná zápletka ale nebudou mít problém udržet pozornost.

Pro přehled dalších trailerů, novinek z filmového světa a tipů, co si o víkendu pustit, se podívejte na kompletní vydání newsletteru Watch a přihlaste se k jeho odběru zde či v boxu v úvodu článku.