Jak vydělat na Trumpovi? Analytička sepsala 5 tipů na ETF, které doporučuje sledovat

Expertka dánské investiční banky Saxo Bank Charu Chanana sepsala, která ETF má cenu sledovat, až bude jasné, kdo bude příště velet z Bílého domu.

Luboš KrečLuboš Kreč

harris-trump-etf

Foto: <a href="https://depositphotos.com/home.html"Depositphotos / CzechCrunch

Kamala Harrisová a Donald Trump

0Zobrazit komentáře

Američané rozhodli, kdo je další čtyři roky povede z Bílého domu – projekce ukazují na vítězství Donalda Trumpa, kterému už pogratulovala i řada světových státníků. Investičně se však dalo připravit na oba scénáře. Která ETF je vhodné koupit ve chvíli, kdy vyhrál republikánský kandidát? A co by teoreticky pomohlo, kdyby to byla demokratka? To sepsala Charu Chanana, která má na starosti tržní strategie v dánské Saxo Bank.

Donald Trump znovu sliboval, že vrátí Americe sílu a že zruší řadu levicových omezení byznysu. Kamala Harris zase zdůrazňovala, že bude pokračovat v krocích, s nimiž přišla administrativa Joea Bidena, v níž je viceprezidentkou. Jak se z toho poučit jako investor?

„Pokud se do Oválné pracovny vrátí Trump, budou jeho politické priority s největší pravděpodobností zahrnovat energetickou nezávislost, deregulaci a vyšší výdaje na obranu. To může prospět sektorům orientovaným převážně na americké domácí trhy a přírodní zdroje,“ píše expertka investiční banky Saxo Bank Charu Chanana a pro případ zvolení Donalda Trumpa už dopředu doporučovala sledovat následující ETF:

Energetika, ropa a zemní plyn

  • SPDR S&P Oil & Gas Exploration & Production ETF (XOP): Orientace na domácí energetiku může prospět mimo jiné fondu XOP, který se zaměřuje na firmy hledající ložiska ropy a zemního plynu na americké půdě.
  • Energy Select Sector SPDR Fund (XLE): Investice do velkých amerických energetických firem může profitovat z rušení regulačních opatření a podpůrné politiky.

Obrana, letectví a kosmonautika

  • iShares U.S. Aerospace & Defense ETF (ITA): Vyšší výdaje na obranu by se měly podle Saxo Bank přímo projevit na tomto fondu, který se soustředí na vojenské dodavatele a výrobce leteckých komponent.
  • SPDR S&P Aerospace & Defense ETF (XAR): Další možnost pro investory, kteří chtějí vydělat na růstu vojenských výdajů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Finanční instituce a sázka na strmější křivku

  • Financial Select Sector SPDR Fund (XLF): Deregulace bankovnictví a financí může posílit akcie amerických finančních institucí. A na tom by vydělalo XLF.
  • SPDR S&P Regional Banking ETF (KRE): Z omezení regulačního dohledu mohou profitovat regionální banky, což by zvýšilo výnosy KRE.
  • Amundi US Curve Steepening 2-10Y UCITS ETF (STPU): Trumpovo vítězství může přinést inflační tlaky a strmější výnosovou křivku.

ETF s akciemi menších amerických firem

  • iShares Russell 2000 ETF (IWM): Trump se soustředí na deregulaci a domácí růst, a tak si mohou akcie menších firem vést lépe.
  • Vanguard Small-Cap Value ETF (VBR): Hodnotové akcie menších firem mohou vydělat i na podpůrné politice zaměřené na firmy s orientací na domácí trh Spojených států.

Zlaté ETF jako zajištění před politickou volatilitou

  • SPDR Gold Shares (GLD): Vyhraje-li Trump, píše Chanana, může být zlato vzhledem k očekávané zvýšené volatilitě vyhledávanou bezpečnou investicí.
  • VanEck Vectors Gold Miners ETF (GDX): Chcete-li využít pákového efektu, GDX nabízí investice do firem těžících zlato – a tedy i výdělek plynoucí z jeho rostoucí ceny.
kopie-navrhu-navrh-bez-nazvu-4

Foto: Deposit photos/CzechCrunch/Midjourney

Kamala Harrisová, Donald Trump, Elon Musk a Mark Cuban

To bylo investiční zamyšlení pro případ, který se nakonec splnil, tedy že vyhraje Donald Trump. Jak by to ale bylo pro zajímavost v případě, že by vyhrála jeho sokyně? Šlo by očekávat, „že se bude soustředit na obnovitelnou energii, světovou spolupráci a investice do technologií. Její přístup může podpořit udržitelnou energetiku a globální obchod, přinést nové příležitosti v zelených odvětvích a možná také ulevit čínským akciím, kterým by smířlivější zahraniční politika prospěla,“ uvádí Charu Chanana a doporučovala se podívat na následující ETF.

ETF orientované na obnovitelnou energii

  • iShares Global Clean Energy ETF (ICLN): Důraz na obnovitelné energie může prospět fondu ICLN, který se zaměřuje na solární, větrné i jiné zdroje čisté energie.
  • Invesco Solar ETF (TAN): Solárně orientovaný ETF, který může za vlády Harrisové prosperovat, zejména pokud bude její politika motivovat k výrobě obnovitelné energie.

ETF orientované na Čínu a čínské technologie

  • KraneShares CSI China Internet ETF (KWEB): Zlepšení americko-čínských vztahů může zmírnit regulační tlaky na čínské technologické akcie. To by prospělo fondu KWEB, který se orientuje na významné čínské internetové firmy, jako jsou Alibaba, Tencent či Baidu.
  • iShares MSCI China ETF (MCHI): Fond sázející na diverzifikované investice do čínského trhu. Teoreticky může těžit z obnovení americko-čínské spolupráce, protože by díky ní vzrostla důvěra investorů v čínské akcie.

zabza-5

Přečtěte si takéZasáhl mě film Wall Street, vydělal jsem na Trumpovi, říká Petr ŽabžaV Air Bank chystá nákupy akcií přes mobil. Zasáhl mě Wall Street, vydělal jsem na Trumpovi, říká Žabža

Asijské, mexické a rozvojové ETF

  • iShares Asia 50 ETF (AIA): Fond nabízí expozici ve velkých firmách po celé Asii, a kdyby vyhrála Harrisová, nejspíš by vydělal na zlepšení obchodních vztahů s tímto regionem.
  • iShares MSCI Emerging Markets ETF (EEM): Fond zajišťující diverzifikované investice na rozvojových trzích, může profitovat z globálního hospodářského zotavení a spolupráce, zejména v oblasti udržitelných praktik.
  • Invesco Mexico ETF (EWW): Pokud se zlepší spolupráce mezi Spojenými státy a Mexikem, může tento fond těžit z obchodní politiky podporující mexické vývozy a investice.

Infrastrukturní a technologické ETF

  • Global X U.S. Infrastructure Development ETF (PAVE): Harrisová by se patrně soustředila na projekty udržitelné infrastruktury a zde je fond PAVE silným hráčem.
  • iShares MSCI Mexico ETF (EWW): Investice do technologií a inovací mohou pomoci velkým technologickým firmám. QQQ sází na největší hráče z indexu Nasdaq-100.

ETF orientované na dluhopisy udržitelných firem

  • iShares ESG Aware USD Corporate Bond ETF (SUSC): Odpovědné chování firem je v souladu s fiskální disciplínou a ESG orientací Kamaly Harrisové, což by se projevilo i v oblasti instrumentů s pevným výnosem.
  • VanEck Green Bond ETF (GRNB): Pokud vás zajímají zelené dluhopisy, GRNB investuje do obligací určených k financování ekologicky šetrných projektů, které jsou v souladu s případnou orientací vlády Kamaly Harrisové na boj proti klimatické změně.

Rubriku Investice podporujíjet-investment_logo_srgb

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Volkswagen se zmítá v krizi. Šanci na přerod má, ale musí jednat hned, akcie zatím držíme, říká Semotan

Koncern Volkswagen zažívá krušné časy. Portfolio manažer J&T Michal Semotan vysvětluje, proč jeho akciím i přes neutěšenou situaci dál věří.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

vw-2

Foto: CzechCrunch

Doba hojnosti je fuč, koncern Volkswagen prochází složitým obdobím, říká Michal Semotan

0Zobrazit komentáře

Automobilový koncern Volkswagen má za sebou těžké týdny. A zřejmě ještě těžší období ho čeká. Tradiční německý výrobce aut, do jehož portfolia vedle značky Volkswagen spadají také například Audi, Škoda, Seat, Cupra nebo Porsche, bojuje se slabší poptávkou a tím pádem i horšící se ekonomickou situací, kvůli které bude muset zřejmě zavřít některé domácí továrny. Výsledky za poslední kvartál, které reportoval minulý týden, hovoří jasnou řečí: provozní zisk Volkswagenu se propadl meziročně o nemalých 42 procent. Někteří investoři však ještě nevěší hlavu a věří, že to může zvládnout.

„Doba hojnosti je fuč, koncern Volkswagen prochází složitým obdobím. Tvrdá konkurence elektromobility v Číně, růst nákladů na výrobu vozů v Německu, přechod na elektromobilitu obecně, nesmyslné regulace v Evropě… to všechno prudce snížilo ziskovost koncernu,“ komentuje dění Michal Semotan, portfolio manažer J&T IS, kde spravuje fond J&T Opportunity. Ten se zaměřuje na investice do akcií ve středoevropském regionu a portfolio doplňuje o atraktivní příležitosti z celého světa. A právě akcie Volkswagenu v něm Semotan nadále drží. Situace přitom aktuálně není dobrá.

„Z pohledu marží se v zásadě daří dobře jen Škodě a Porsche. Pokles objemu výroby aut, především nižší a kompaktní třídy, kvůli růstu cen z důvodu povinné výbavy a emisí dostal továrny v Evropě do stavu nadkapacity. S tím vším se Volkswagen nyní pere a kvůli tomu došlo k tak velkému meziročnímu poklesu zisku. Koncern letos dvakrát upravil ziskovost směrem dolů a je jasné, že musí jednat akčně. Návrhy zavřít některé továrny v Německu jsou logickým krokem, budou mu však tvrdě bránit odbory,“ říká Michal Semotan, který ve středu vystoupí na naší konferenci Money Maker. Hovořit s ním budeme nejen o VW, ale také třeba o tom, proč jsou zajímavé akcie společnosti Titan Cement.

Ve třetím čtvrtletí se koncernu Volkswagen meziročně propadl prodej vozidel o 8,3 procenta a firma uváděla, že celkově byly její výsledky za první tři čtvrtletí letošního roku ovlivněny vyššími fixními náklady a restrukturalizačním úsilím. Nejvyšší představitelé koncernu i značky Volkswagen jako takové začali bít veřejně na poplach před dvěma měsíci, kdy prohlásili, že situaci firmy už nevyřeší jen klasické osekávání nákladů. Začalo se poprvé otevřeně mluvit o tom, že by mohlo dojít k historickému zavření některých německých továren. To zatím nikdo z vedení oficiálně nepotvrdil.

Jde však o stále pravděpodobnější scénář. Šéfka podnikové rady zastupující zaměstnance Daniela Cavallová před týdnem uvedla, že Volkswagen plánuje zavřít nejméně tři německé výrobní závody, zrušit desítky tisíc pracovních míst a snížit mzdy o deset procent. Koncern prozatím minulý týden veřejně potvrdil pouze snižování mezd.

Šéf VW Oliver Blume pak ve víkendovém rozhovoru pro Bild am Sonntag potvrdil, že snižování nákladů je zcela nezbytné. „Slabá poptávka na evropském trhu a výrazně nižší zisky z Číny odhalují strukturální problémy Volkswagenu trvající desítky let,“ uvedl Blume s tím, že největší překážkou konkurenceschopnosti firmy jsou obří náklady právě v Německu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

S tím, že celý koncern musí na situaci neprodleně reagovat, souhlasí také investor Michal Semotan. Dlouhodobé vyhlídky však nevidí jen černě. „Postup akvizic Rivianu a Xpengu na americkém a čínském trhu ale znamená, že si VW uvědomil, že mu v elektromobilitě ujela stopa a musí ji dohnat. K tomu se musí soustředit na to, co umí – auta se spalovacím motorem. Za mě šance na přerod má, ale je třeba jednat hned. Valuačně je na tom firma dobře, má více hotovosti než dluhu a nadále ziskový byznys. Ale nelze promrhat další rok,“ je přesvědčen portfolio manažer v J&T, který patří k předním českým akciovým investorům a o své poznatky se pravidelně dělí také na sociální síti X.

Zmíněné investice do americké automobilky Rivian a čínského výrobce Xpeng mohou mít pro budoucnost Volkswagenu skutečně klíčovou roli, protože mohou pomoci smazat ztrátu v oblasti elektromobility a softwarových řešení. Vývoj pokročilé softwarové architektury pro elektromobily plánuje VW rozvíjet díky mnohamiliardové investici do Rivianu, který chce se svými nejnovějšími auty konkurovat například Tesle.

xpeng-cars

Foto: Xpeng

Elektromobily čínské automobilky Xpeng

S Xpengem, se kterým se Volkswagen spojil loni prostřednictvím velké investice, zase hodlá vyvinout elektromobily pro čínský trh, kde v poslední době podobně jako další západní automobilky ztrácí pozici. Michal Semotan má navíc ještě jeden důvod, proč se prozatím nechce akcií s označením VOW zbavovat.

„Tady je za mě jeden z hlavních důvodů, proč držím VW – jen hodnota podílu v Porsche a Tratonu výrazně převyšuje hodnotu celého koncernu VW… Kdyby část uprodali, dostanou zpět třeba třetinu market capu v cashi,“ komentoval minulý týden na síti X. V automobilce Porsche AG drží koncern Volkswagen podíl kolem 75 procent. A zatímco aktuální tržní kapitalizace VW na burze činí zhruba 50 miliard dolarů, Porsche se pohybuje kolem 67 miliard. Pod Traton zase spadají značky Man, Scania a Navistar a VW v něm drží téměř 90procentní podíl.

Rubriku Investice podporujíjet-investment_logo_srgb