Jakarta se potápí, Indonésie proto otevírá novou metropoli. Podílet by se na ní mohli i Češi
Indonésie buduje svoje nové hlavní město, v sobotu ho slavnostně otevřela. Ještě letos by se sem mělo nastěhovat sto tisíc lidí.
Je to tak trochu jako na Titaniku. Hlavní město Indonésie je důležité pro globální obchod, má rušný přístav a patří k nejvlivnějším městům světa. Domov dává více než deseti milionům lidí, v metropolitní oblasti Jakarty jich bydlí dokonce třicet. Jenže se stejně jako nejslavnější loď světa potápí. To je také důvod, proč Jakarta brzy přestane být indonéskou metropolí.
Vítejte v Nusantaře, městě, které se slavnostně otevřelo právě tuto sobotu, 17. srpna. O jejím vzniku se rozhodlo teprve před pár lety, byť debaty o vybudování nové metropole se vedou v ostrovním státě už desítky let. Vláda ale projekt schválila teprve v roce 2022, krátce poté se začalo stavět.
Ačkoliv v sobotu došlo ke slavnostnímu otevření, kdy přesně bude Nusantara oficiálně prohlášena za hlavní město, zatím není jasné. Proběhlo tu už první zasedání vlády, oficiální dekret bude ale pravděpodobně přijat až s nástupem nového prezidenta Prabowa Subianta, což se stane v druhé polovině října. Sláva to navíc tento víkend nebyla tak velká, jak se původně očekávalo. Namísto osmi tisíc lidí jich byla na akci nakonec pozvána jen tisícovka a celkově to vypadá, že je zatím s novým městem spíše trápení.
Zdaleka totiž není tak daleko, jak se předpokládalo. Zahájila se sice výstavba několika škol i kancelářských komplexů, vše se ale zpožďuje, a to zejména kvůli chybějícímu kapitálu. Město za 33 miliard dolarů (v přepočtu 758 miliard korun) má vláda financovat jen z dvaceti procent. Se zbytkem se spoléhala na domácí a zahraniční zdroje, očekávání se ale nenaplnilo.
I tak by se už letos mělo do Nusantary přesunout sedmnáct tisíc státních úředníků, policistů nebo členů armády, do konce roku se sem má přistěhovat také sto tisíc lidí a bydlet tu bude i třicet tisíc dělníků, kteří budou pokračovat ve výstavbě nové metropole. Hotová by měla být do roku 2045. Podílet by se na tom mohli ostatně i Češi, loni během návštěvy Indonésie za to orodoval premiér Petr Fiala. Nabízí se pomoc ve veřejné dopravě, v oblasti smart cities nebo s městským mobiliářem.
Celkem má mít nové město rozlohu 256 tisíc hektarů, to je pětkrát víc než Praha a dvakrát víc, než má New York. Do roku 2045 by tu podle odhadů měly být čtyři miliony pracovních sil a HDP by mělo dělat 180 miliard amerických dolarů. Nusantara se nachází asi 1 200 kilometrů od Jakarty, a to v džungli provincie Východní Kalimantan na ostrově Borneo. Její název odkazuje na původní označení indonéského souostroví.
Vláda naplánovala město tak, aby to nebyl samý beton. Zeleň má pokrývat 75 procent metropole a každý rezident by měl být schopen dostat se do zelené rekreační zóny do deseti minut. S ohledem na životní prostředí mají být rovněž budovány všechny rezidenční, institucionální a komerční domy. Město mát být ale také sociální, a tak se má každý do deseti minut dostat rovněž k veřejným službám. Desetiminutový interval je zaveden také pro veřejnou dopravu, obyvatelé se během něj mají dostat k zastávce MHD. Síť má pokrýt až osmdesát procent města. Počítá se také s expresní dopravou na strategická letiště, ta by měla být hotová do roku 2030.