Jako když vás pozvou k sobě do obýváku. Nový podnik spojuje levantské chutě s naturálními víny

Podnik Aleb láká na chutě dálných krajin. Ženy, které za ním stojí, chtějí, aby se u nich hosté cítili, jako by byli u nich doma. A daří se jim to.

aleb-nahled

Foto: Archiv Aleb

Za podnikem Aleb stojí Farah Abou Kharroub a Diana Salahieh

0Zobrazit komentáře

Po dvou týdnech je tady další porce gastronomických novinek v podobě newsletteru Deli. Tentokrát zavítáme do dálných krajů, konkrétně do Levanty, kde se mísí chutě Středomoří a Blízkého východu, ale také za skvělým španělským tapas. Něco se však najde i pro milovníky výletů po naší domovině.

Načítám formulář...

Aleb

Jen pár kroků od I. P. Pavlova v Londýnské ulici v Praze se objevilo bistro, kam prostě chcete. Otevřela jej Farah Abou Kharroub společně s kamarádkou a šéfkuchařkou Dianou Salahieh. Rozhodly se, že na jednom místě spojí naturální vína z Čech a Moravy s kuchyní z oblasti Levanty, tedy regionu, kde se potkává Libanon, Izrael, Jordánsko, Palestina a Sýrie.

Podnik pojmenovaly Aleb, což v arabštině znamená srdce – a už při první návštěvě poznáte, že to své do vlastního podniku daly. „Aleb je kulturní prostor, kde podáváme kvalitní levantská jídla vycházející z receptů inspirovaných našimi babičkami v moderním pojetí. Hosté často říkají, že si připadají, jako by navštívili náš obývací pokoj,“ popisuje Farah Abou Kharroub.

A je tomu skutečně tak. Malý útulný prostor zdobí spousta obrazů a fotek, květiny, při každé návštěvě zde potkáte Farah i Dianu, které s vámi rády prohodí pár slov u vína nebo partie šachu. „Aleb odráží náš závazek k pohostinnosti a vytváření přívětivé atmosféry, kde je každý přijat. Máme pestrý tým z různých prostředí: kuchař Daniel je Kolumbijec, číšník Dimi je napůl Rus a napůl Ukrajinec, Diana je Syřanka a já mám kořeny v Palestině a Libanonu,“ dodává Kharroub.

Při tvorbě menu se v Alebu zaměřují na lokální suroviny, které pocházejí především z organického či biodynamického zemědělství. Až se sem vydáte na večeři a sklenku vína, nevynechejte pomerančový salát politý vodou z květů neroli, skvělé je i zdejší jehněčí s tahini nebo můžete zkusit jednoduchý sýr labneh a pastu Muhammara z vlašských ořechů a papriky. Brzy ale sympatické mladé ženy představí i polední menu, takže si sem budete moci zajít i v době oběda.

„Kromě levantského květáku budeme nabízet pomalu vařené jehněčí a kuřecí maso v levantském stylu. Od května do září otevíráme také letní zahrádku a součástí letního menu budou i libanonská naturální vína,“ přibližuje majitelka.

Další novinky z české gastroscény můžete objevit v novém vydání newsletteru Deli.