Jako OpenAI, ale pro chemické reakce. Čech se spolužáky založili startup, nabrali přes sto milionů

Startup Yoneda Labs uzavřel své první investiční kolo, díky automatizaci chce denně provádět experimenty jako v týmu dvaceti chemiků.

Peter BrejčákPeter Brejčák

2022-1-min

Foto: Yoneda Labs

Zakladatelé Yoneda Labs Michal Mgeladze-Arciuch, Jan Obořil, Daniel Vlasits

0Zobrazit komentáře

Jan Obořil si potenciál vlastního startupu uvědomil během studia na Cambridgeské univerzitě, když viděl, kolik prostředků zbytečně vynakládají farmaceutické firmy při vývoji léčiv kvůli neoptimálním či zcela špatně navrženým experimentům. Spojil se s spolužáky a společně rozběhli novou firmu Yoneda Labs, v níž umělou inteligenci trénují pro oblast chemických reakcí. To teď zaujalo i investory, přinášíme nejdůležitější informace.

Zainvestovaný startup: Yoneda Labs

Kdo investuje: Khosla Ventures, česká Kaya VC, 500 Emerging Europe, 468 Capital a Y Combinator

Kolik a v jakém kole: Celkem 4,6 milionu dolarů (105 milionů korun) v rámci seed kola, jde tak o první finanční injekci.

Co Yoneda Labs dělá: Podobně jako OpenAI vytváří modely GPT pro práci s textem, Yoneda Labs se zabývá trénováním modelů v oblasti chemických reakcí.

Sídlo startupu: San Francisco

Zakladatelé: Čech Jan Obořil a Polák Michal Mgeladze-Arciuch a Brit s maďarskými kořeny Daniel Vlasits. Potkali se během studií na Cambridge, kde se věnovali strojovému učení, chemii a robotice. Ještě během školy stačili posbírat zkušenosti z prestižních vědeckých institucí a firem jako Bayer, Jane Street či na Kalifornské univerzitě v Berkeley. Nápad na založení firmy vzešel od Jana Obořila, který si všiml, kolik přebytečných nákladů vynakládají velké farmaceutické firmy během experimentů při vývoji léčiv.

Jak je startup velký: Zatím je v úvodním stadiu před uvedením produktu na trh.

Proč je to zajímavé: Poslední měsíce naplno ukázaly potenciál velkých jazykových modelů (tzv. LLMs) či jejich obdoby na zpracování textů či obrázků pro generické využití, a to například v oblastech jako marketing nebo sales. „Co nás však zajímá mnohem víc, jsou oblasti, ve kterých použití LLMs není na první pohled zcela zřejmé nebo vyžaduje nejen technickou, ale i silnou doménovou expertizu,“ komentuje Václav Ryšlink z Kaya VC.

„V týmu Yoneda Labs přesně toto platí, schází se zde totiž jak silný technický talent, tak i hluboká znalost a chápání chemie, což je staví do dobré pozice stát se v budoucnu relevantním hráčem v aplikaci LLMs,“ pokračuje Ryšlink s tím, že možné využití Yoneda Labs vidí nejen v predikci optimálních podmínek chemických reakcí, ale i v dalších disciplínách v tomto sektoru.

Na co startup plánuje využít investici: Většina prostředků bude využita na vybudování automatizované laboratoře umožňující provádět a analyzovat stovky chemických reakcí denně, jejichž výsledky budou následně použity pro samotné trénování a optimalizaci zmíněných modelů. Ještě letos chtějí být spoluzakladatelé schopni provádět a analyzovat 200 experimentů denně, což odpovídá výkonu asi dvaceti chemiků na plný úvazek.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina