Jako ovládat Sílu. Neuralink ukázal ochrnutého pacienta, který s jeho čipem hraje šachy svou myslí

Noland Arbaugh je ochrnutý od ramen dolů. Díky mozkovému čipu od firmy Elona Muska může táhnout králem i hrát svoji oblíbenou počítačovou hru.

Jiří BlatnýJiří Blatný

neuralinkelonmusk

Foto: Midjourney / CzechCrunch

Neuralink dal svůj čip do mozku prvnímu člověku

0Zobrazit komentáře

V populárním seriálu Dámský gambit od Netflixu si hlavní hrdinka, talentovaná šachistka, v mysli na stropu ložnice přehrává tahy, které by mohly nastat v nadcházející hře. Své představivosti přitom pomáhá návykovou látkou. První pacient s mozkovým čipem od Neuralinku, startupu Elona Muska, je také vášnivý šachista. K myšlenkové šachové partičce ale fantazii ani drogy nepotřebuje. Díky zařízení ovládá kurzor počítače svou myslí a ukazuje, že i když je od ramenou dolů ochrnutý, může díky implantátu hýbat virtuálními herními figurkami.

Že se Neuralinku poprvé úspěšně podařilo voperovat čip zhruba o velikosti mince do mozku člověka, startup oznámil na konci ledna. Prvním pacientem s tímto zařízením je devětadvacetiletý Američan Noland Arbaugh, který ochrnul od ramen dolů po nehodě při potápění. Díky zavedenému čipu nyní dokáže ovládat myslí pohyb kurzoru myši na obrazovce počítače.

Co konkrétně Arbaugh dokáže, Neuralink ukázal na devítiminutovém videu na síti X, které si můžete prohlédnout níže. V klipu hýbe kurzorem a hraje také šachovou partii. „Je to jako používat Sílu,“ prohodil v nahrávce Arbaugh s přirovnáním k základnímu konceptu ze ságy Star Wars s tím, že šachy byly jednou z věcí, kterým se po nehodě nemohl pořádně věnovat.

Pohyb kurzorem myslí díky zabudovanému čipu není novinkou. Ochrnutému člověku tuto schopnost dalo podobné zařízení už v roce 2004, připomíná deník Wall Street Journal. Velkou výhodou dnešních čipů nicméně je, že fungují bezdrátově, takže z nich a z hlavy člověka nevedou žádné kabely.

Bezdrátové je i nabíjení čipu, který se prý Arbaughovi vybil po zhruba osmi hodinách, když s ním celou noc hrál další svou oblíbenou hru. „Když jste mi nad tím poprvé dali plnou kontrolu, zůstal jsem vzhůru asi do šesti do rána a hrál jsem Civilization VI,“ řekl v narážce na šestý díl populární strategické počítačové hry od slavného tvůrce Sida Meiera.

Kromě pohybu kurzorem Neuralink ve videu ukázal další věc, kterou čip umožňuje: dělat víc věcí najednou. Arbaugh se totiž při virtuální šachové partii baví se zástupci firmy. Což je další posun, protože předchozí modely mozkových čipů ke správnému fungování vyžadovaly neustálou a nerušenou pozornost figurantů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Firma Neuralink miliardáře Elona Muska, majitele automobilky Tesla nebo vesmírného projektu SpaceX, vznikla v roce 2016. K zavádění čipů do mozku dostala povolení od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) loni v květnu. V letošním roce má v plánu provést jedenáct zákroků, v roce 2030 jich už má být podle Muskova ambiciózního plánu přes dvacet tisíc.

Neuralink není jedinou firmou, která se vývojem mozkových čipů zabývá. Dalšími jsou třeba americké společnosti Paradromics, Precision Neuroscience nebo Synchron, který do těla člověka už čip zanesl. Vyvinul trubici, která se zavádí do cévy v horní části mozku a dokáže číst nervové signály. Vyžaduje méně invazivní operaci než výrobek Neuralinku, kvůli svému umístění ale nemusí být schopen zachytit tolik dat.

CzechCrunch Jobs